Την επομένη της συνάντησης Τσίπρα με τον Ερντογάν στην Αγκυρα, κι ενώ από παντού επιβεβαιωνόταν η πρόθεση της κυβέρνησης να ανοίξει «στα γεμάτα» τα Ελληνοτουρκικά υπό ΝΑΤΟική ομπρέλα, αναγνωρίζοντας στην Τουρκία ρόλο και λόγο στο Αιγαίο και την Ανατ. Μεσόγειο, «κύκλοι» της ΝΔ σχολίαζαν ότι η κυβέρνηση προσήλθε σε μια «κακώς προετοιμασμένη συνάντηση, που τελικά ωφέλησε προεκλογικά τον Ερντογάν» και αναρωτιόνταν πώς μπορεί να υπάρξει πεδίο συνεργασίας στην Ανατ. Μεσόγειο, ειδικά στα ενεργειακά ζητήματα, από τη στιγμή που η Τουρκία «έχει αυτοαποκλειστεί από τις ενεργειακές εξελίξεις και εφαρμόζει πολιτική διαρκούς έντασης». Λίγες μέρες μετά, στη συζήτηση της κυβερνητικής τροπολογίας για τα «κόκκινα» δάνεια, η ΝΔ «σήκωσε σκόνη», καταγγέλλοντας την κυβέρνηση ότι ...καθυστέρησε να ρυθμίσει το νέο καθεστώς, ότι δεν καλύπτει μαζί και τους συνεπείς οφειλέτες, ενώ στο τέλος ψήφισε την τροπολογία! Οσο για την επίσκεψη Τσίπρα στη Β. Μακεδονία, η ΝΔ επικέντρωσε την «κριτική» της στα εμπορικά σήματα και το ...αεροδρόμιο της Μίκρας, ενώ δεν βρήκε τίποτα να πει για το γεγονός ότι η Ελλάδα, στο πλαίσιο του ΝΑΤΟ, αναλαμβάνει την εκπαίδευση των Ενόπλων Δυνάμεων της γείτονα χώρας και την επιτήρηση του εναέριου χώρου της.
Τα τρία αυτά παραδείγματα και η αντιπαράθεση «περί όνου σκιάς» ανάμεσα στην κυβέρνηση και τη ΝΔ έρχονται να επιβεβαιώσουν ότι οι μεταξύ τους διαχωριστικές γραμμές είναι χαραγμένες ...στο χιόνι και ότι στα μεγάλα και σοβαρά για το κεφάλαιο δυσκολεύονται να βρουν ουσιαστικό λόγο διαφωνίας, για να συντηρήσουν το κάλπικο δίπολο. Γι' αυτό η ΝΔ εμφανίζεται αμήχανη, βλέποντας τον ΣΥΡΙΖΑ να της παίρνει την μπουκιά από το στόμα, την ίδια ώρα που η κυβέρνηση διαφημίζει σε κεφάλαιο, «συμμάχους» και «εταίρους» την ικανότητά της να διεκπεραιώνει με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα τις δουλειές και τα σχέδιά τους.
«Μονομπλόκ» εμφανίστηκαν και χτες μια σειρά ΜΜΕ στα ρεπορτάζ για τις εξελίξεις στη Ρόδο, υιοθετώντας τις ψευτιές και τις συκοφαντίες της ΓΣΕΕ. Το χορό της ...έγκυρης ενημέρωσης έσυραν ξανά το ΑΠΕ - ΜΠΕ και η κρατική ΕΡΤ, είχαν όμως άξιο ανταγωνιστή τον «ΣΚΑΪ», χωρίς να υπολείπονται και οι υπόλοιποι, «συμπολιτευόμενοι» και «αντιπολιτευόμενοι» στην κυβέρνηση. Η συντριπτική πλειοψηφία αυτών των Μέσων δεν είχε απεσταλμένο στη Ρόδο, αλλά αυτό καθόλου δεν τους εμπόδισε να αναπαράγουν τα παραμύθια που έγραφε στις ανακοινώσεις της η ΓΣΕΕ και μετέδιδαν τα στελέχη της από το νησί. Ολοι αυτοί που υπερασπίζονται τάχα την ελευθεροτυπία και τη δεοντολογία στα ΜΜΕ, δεν βρήκαν ούτε μια λέξη να πουν για τον αποκλεισμό των δημοσιογράφων από το συνέδριο, με ευθύνη της ηγεσίας της ΓΣΕΕ. Αντ' αυτού, ακούσαμε (αλλά δεν είδαμε) για «εισβολείς» και «σπασμένες τζαμαρίες», ακούσαμε (αλλά δεν είδαμε) για «λοστούς» και «τραυματίες», ακούσαμε για «τραμπούκους», αλλά το μόνο που είδαμε (και μάλιστα σε βίντεο της ΓΣΕΕ!) ήταν μια ομάδα της συνδικαλιστικής μαφίας να τραμπουκίζει έναν συνδικαλιστή του ΠΑΜΕ. Για «ξεκάρφωμα», βέβαια, κι αφού είχαν φτιάξει το κλίμα που επεδίωκαν με τους τίτλους, τα ...πολεμικά ρεπορτάζ και τις μυξοκλαούρες των ΓΣΕΕδων, έβγαζαν και κανέναν συνδικαλιστή του ΠΑΜΕ να μιλήσει για τα γεγονότα. Καθόλου δεν μας εκπλήσσει ο τρόπος που πρόβαλαν τα γεγονότα. Ηταν προαποφασισμένος από τα αφεντικά, όπως είχαν προαποφασιστεί η σύνθεση των αντιπροσώπων και το αποτέλεσμα του συνεδρίου. Η παρέμβαση Ομοσπονδιών, Εργατικών Κέντρων και συνδικάτων, χιλιάδων εργαζομένων σε όλη τη χώρα, τους χάλασε τη «σούπα». Γι' αυτό σέρβιραν στους τηλεθεατές και αναγνώστες τους τον ...κατιμά των εργατοπατέρων.