Σελίδα 10
ΕΝΘΕΤΗ ΕΚΔΟΣΗ: "7 ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ"
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ

Νέα και Εκδηλώσεις

ΣΤΑ ΧΝΑΡΙΑ του Βασίλη Ιβαντσούκ και του πρώην παγκόσμιου πρωταθλητή το νέο σκακιστικό αστέρι της Ουκρανίας Ιλία Νίζνικ - μόλις 10 χρόνων - ο οποίος πρόσφατα στη Μόσχα με 2217 ΕΛΟ και απόδοση 2633 βαθμούς, κατέκτησε την πρώτη θέση στο Β΄ τουρνουά με 8,5 βαθμούς σε εννέα παρτίδες!

Μεγάλη προσπάθεια καταβάλλεται από την FIDE και τις περισσότερες ομοσπονδίες μέλη της, ν' ανέβει το επίπεδο προόδου στις μικρές ηλικίες. Και ενώ μέχρι πριν μερικά χρόνια το όριο των 20χρονων σκακιστών ήταν εφικτό για να καταδείξει την πρόοδο των νέων σκακιστών, σήμερα οι αναπτυγμένες σκακιστικά χώρες, επιζητούν το όριο αυτό της διάκρισης να κατέβει όχι μόνο στους 10χρονους, αλλά και στους 8χρονους σκακιστές και σκακίστριες!

ΣΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ Πρωταθλήματα Αντρών των γειτονικών χωρών Βουλγαρίας και Τουρκίας, ανέδειξαν πρωταθλητές για το 2007 τους Γκραντ-Μάστερς Τσαταλμπάσεβ Μπόρις (2541) και Αταλίκ Σουάτ (2586). Συγκεκριμένα, ο Βούλγαρος πρωταθλητής κέρδισε το φετινό τίτλο με 9,5 βαθμούς στους 13 αγώνες. Ακολούθησαν οι Νικόλοβ (2425) 8 β., Γκένοβ (2489) 7,5 β., Ντιμιτρόβ (2462), Ντρέτσεβ (2430) από 7 β., Πάντεβ (2325), Ρούσεβ (2453) από 6,5 κ.ά.

Ο γνωστός στους Ελληνες σκακιστές Αταλίκ, λόγω της συμμετοχής του στα Διασυλλογικά Α΄ Εθνικής, κατέκτησε τον φετινό του τίτλο με 11 βαθμούς σε 13 αγώνες, 2.-3. Εσέν (2447), Ερντογκντού (2409) από 9 β., Κον (2409), Ατάκισι (2384) από 8 βαθμούς κ.ά.