Στη Θεσσαλονίκη και σε άλλες πόλεις, η μάχη της απεργίας δόθηκε χτες μαζικά στις εισόδους καταστημάτων της πολυεθνικής
Στις εισόδους των Τζάμπο μεταφέρθηκε ξανά χτες η μάχη της Πρωτομαγιάτικης απεργίας |
Στο πλαίσιο της πανεξόρμησης του ΠΑΜΕ για τον ταξικό γιορτασμό της Πρωτομαγιάς και την επιτυχία της απεργιακής συγκέντρωσης που θα γίνει στις 10 το πρωί στο Αγαλμα Βενιζέλου, εργαζόμενοι από το χώρο του εμπορίου και άλλων κλάδων που συσπειρώνονται στο ΠΑΜΕ, πραγματοποίησαν μαζικές εξορμήσεις στα καταστήματα JUMBO που λειτουργούν στο Λιμάνι, στο Ωραιόκαστρο και στην ανατολική περιοχή της Θεσσαλονίκης.
Με την προκήρυξη που μοίρασαν πλατιά στους εργαζόμενους των καταστημάτων και τους εργαζόμενους καταναλωτές, ενημέρωσαν ότι η εργοδοσία συνεχίζει τις απειλές, τις συκοφαντίες, επιχειρεί την οικονομική εξόντωση αγωνιστών με μπαράζ αγωγών και μηνύσεων. «Στόχος τους είναι να υποτάξουν τους εργαζόμενους, να φοβίσουν τους εκατοντάδες αγωνιστές που αψηφώντας τις απειλές, τους ποικιλώνυμους κατασταλτικούς μηχανισμούς επιμένουν να εκφράζουν την αλληλεγγύη στους εργαζόμενους της πολυεθνικής, να διαδηλώνουν για τα εργατικά δικαιώματα ενάντια στην τρομοκρατία της εργοδοσίας, της δικαιοσύνης και της κυβέρνησης». Κάλεσαν τους εργαζόμενους να δυναμώσουν την πάλη κατά της αντιλαϊκής πολιτικής και των απολύσεων, κατά της προσπάθειας να πληρώσουν την κρίση οι εργαζόμενοι. Να οργανωθούν στα συνδικάτα τους και να δυναμώσουν το ΠΑΜΕ.
Ανάλογες μαζικές εξορμήσεις στα «Τζαμπο» πραγματοποίησαν οι ταξικές δυνάμεις και σε άλλες πόλεις, καλώντας σε μαζική συμμετοχή στις πρωτομαγιάτικες απεργιακές συγκεντρώσεις του ΠΑΜΕ. Στο Αγρίνιο, το Σωματείο Ιδιωτικών Υπαλλήλων βρέθηκε στην είσοδο του πολυκαταστήματος, με τη μαζική παρουσία των εργαζόμενων από τα Βιομηχανικά Σφαγεία Αγρινίου, που έδειξαν και μ' αυτόν τον τρόπο πως η ταξική αλληλεγγύη και δράση των εργαζομένων σε όλους τους κλάδους και χώρους δουλειάς αποτελεί τη μόνη απάντηση στην εργοδοτική και κρατική τρομοκρατία. Κινητοποίηση μπροστά από τις πύλες εισόδου της πολυεθνικής πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων και στα Γιάννενα, ενώ αντίστοιχες κινητοποιήσεις έγιναν σε Ηράκλειο, Χανιά και άλλες πόλεις.
Να σημειωθεί τέλος ότι στα Γιάννενα, η Τοπική Γραμματεία του ΠΑΜΕ διοργανώνει διήμερο εκδηλώσεων για την εργατική πρωτομαγιά 29 και 30/4 και ώρα 8.30 μ.μ στο εργατικό κέντρο με προβολή ταινίας, συναυλία αφιέρωμα στο εργατικό τραγούδι, θεατρικό αναλόγιο «Η απεργία» του Γ. Σκούρτη.
Κορυφώνονται οι απεργιακές προετοιμασίες σε στεριά και θάλασσα
Με πολύμορφες εκδηλώσεις, περιοδείες, εξορμήσεις, σε κάθε τόπο δουλειάς οι ταξικές δυνάμεις του Πειραιά δίνουν αποφασιστικά τη μάχη της προετοιμασίας του ταξικού γιορτασμού της εργατικής Πρωτομαγιάς στο πρώτο λιμάνι της χώρας. Η απεργιακή συγκέντρωση θα γίνει στις 10.30 το πρωί στην πλατεία Κοραή. Μία ώρα πριν, στις 9.30 θα γίνει προσυγκέντρωση των συνδικάτων έξω από το Εργατικό Κέντρο της πόλης.
Στα πλαίσια των προετοιμασιών χτες το πρωί έγινε Γενική Συνέλευση των μηχανικών που φοιτούν στο Κέντρο Επανεκπαίδευσης Στελεχών Εμπορικού Ναυτικού (ΚΕΣΕΝ). Η συνέλευση αποφάσισε τη συμμετοχή των μηχανικών του ΚΕΣΕΝ στην 24ωρη απεργία της 1ης Μάη, που έχουν αποφασίσει τα ταξικά ναυτεργατικά σωματεία ΠΕΜΕΝ, ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ στα καράβια στο λιμάνι του Πειραιά και να βρεθούν όλοι στους καταπέλτες για την περιφρούρηση της απεργίας.
Από σήμερα Τετάρτη μέχρι και αύριο Πέμπτη, θα γίνουν εκδηλώσεις σε όλα τα εργοστάσια ελαιουργοσαπουνοποιίας (ΕΛΑΙΔΑ, ΚΑΓΚΕΟ, ΚΟΛΓΚΕΙΤ, ΜΙΝΕΡΒΑ κλπ.) στη διάρκεια στάσεων εργασίας. Στο εργοστάσιο ΠΑΠΟΥΤΣΑΝΗΣ η εκδήλωση θα γίνει αύριο Πέμπτη κατά τη διάρκεια στάσης εργασίας 12 με 5 το απόγευμα και θα συνδεθεί και με τον αγώνα που δίνουν οι εργαζόμενοι του εργοστασίου αυτή την περίοδο για να αποκρούσουν την επίθεση της εργοδοσίας σε βάρος των θέσεων εργασίας τους και για την υπογραφή ΣΣΕ.
Εκδήλωση για τον ταξικό γιορτασμό της Πρωτομαγιάς διοργανώνουν αύριο Πέμπτη και τα σωματεία της Ναυπηγοεπισκευαστικής Ζώνης, στα πλαίσια στάσης εργασίας 10 με 12μ. Στη διάρκεια της εκδήλωσης στη Ζώνη από τον ηθοποιό Κώστα Καζάκο θα γίνουν αποκαλυπτήρια αγάλματος που πρόσφερε στα σωματεία ο Φυλακτής Ηρακλέους, πατέρας του Βασίλη Ηρακλέους, του 25χρονου παλικαριού που σκοτώθηκε στο πρώτο του μεροκάματο, το καλοκαίρι του 2007 στο δεξαμενόπλοιο «AILSA CRAIG».
Αντιπροσωπεία του Πανεργατικού Αγωνιστικού Μετώπου, τιμώντας τους αγώνες και τις θυσίες της εργατικής τάξης για τα δικαιώματα των εργαζομένων και την 1η του Μάη, μέρα σύμβολο του διαχρονικού αγώνα της παγκόσμιας εργατικής τάξης, θα καταθέσει στεφάνια στο Σκοπευτήριο της Καισαριανής στις 8.30 το πρωί και στο Πολυτεχνείο στις 9 το πρωί, την Παρασκευή 1η Μάη.
Να ενισχύσουν και οικονομικά το ταξικό συνδικαλιστικό κίνημα ενόψει της Πρωτομαγιάς καλεί Συνδικάτα και εργαζόμενους το ΠΑΜΕ, σημειώνοντας την πολιτική και συνδικαλιστική σημασία αυτού του σοβαρού καθήκοντος. «Απαιτούνται και οικονομικά μέσα για να αντεπεξέλθουμε στις αυξημένες απαιτήσεις της ταξικής πάλης. Η Εκτελεστική Γραμματεία του ΠΑΜΕ καλεί τα συνδικάτα να θέσουν ως βασικό καθήκον την αποφασιστική ενίσχυση των οικονομικών του ΠΑΜΕ» σημειώνει ανάμεσα σε άλλα το κάλεσμα.