Βαθαίνει η κρίση στο εσωτερικό του ΣΥΝ, την ίδια ώρα που ο ΣΥΡΙΖΑ σπεύδει να κλείσει το θέμα Κοροβέση, χαρακτηρίζοντας την προβοκάτσια «ατυχείς δηλώσεις»
Αναίμακτα - κατά τα αναμενόμενα - έκλεισε χτες το θέμα Κοροβέση η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ. Σε ανακοίνωση αμέσως μετά τη συνεδρίαση στην οποία συμμετείχαν και μέλη της Γραμματείας του ΣΥΡΙΖΑ , χαρακτήρισε απλά «ατυχείς δηλώσεις» την προβοκάτσια που επιχείρησε ο βουλευτής το κόμματος, ο οποίος, σε ραδιοφωνική του συνέντευξη, επιχείρησε την προηγούμενη βδομάδα να τσουβαλιάσει μαζί με τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, που πήραν μίζες από τη «Ζίμενς», και τα κόμματα που μετείχαν στην κυβέρνηση Ζολώτα, ανάμεσά τους και το ΚΚΕ.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, «από κοινού εκφράστηκε η κατηγορηματική διαφωνία και αντίθεση στο περιεχόμενο των επίμαχων δηλώσεων», αλλά «μετά τις εξηγήσεις που έδωσε ο σ. Περικλής ότι, πέρα από ατυχείς διατυπώσεις, δεν είχε την πρόθεση να θίξει την ηθική και ιστορική διαδρομή προσώπων και κομμάτων της αριστεράς, η ΚΟ θεωρεί το θέμα λήξαν». Από τη συνεδρίαση απουσίαζε ο Γ. Δραγασάκης, ο οποίος με επιστολή του ζητούσε να γίνει αυστηρή πολιτική κριτική στον συνάδελφό του, χωρίς ωστόσο και αυτός να βάζει θέμα διαγραφής.
Ο Π. Κοροβέσης, μετά τη συνεδρίαση, υπερασπίστηκε εκ νέου την προβοκάτσια του, λέγοντας ότι «δεν έχω να ανακαλέσω τίποτα, από την άποψη ότι ανακύκλωσα μια δική σας δουλειά (σ.σ. των δημοσιογράφων), πράγματα που είχαν δημοσιευτεί στην "Ελευθεροτυπία" και θεώρησα καθήκον μου να υπερασπίσω την Αριστερά. Η δήλωσή μου δεν ήταν να καταγγείλω την Αριστερά, μη φανταστείτε, αυτή είναι η Αριστερά που υπερασπίζομαι εδώ και χρόνια. Τώρα το πώς διαμορφώθηκε από τα media είναι άλλο κεφάλαιο, αλλά στην ουσία η θέση μου είναι ξεκάθαρη. Υπερασπίζομαι την Αριστερά, ψάχνω το παρελθόν της και όπου το πράγμα ξεκαθαρίζει, χαίρομαι και είμαι περήφανος».
Την ίδια ώρα, στο εσωτερικό του ΣΥΝ, φουντώνει η διαμάχη με επίκεντρο την πρόταση του Α. Τσίπρα για έκτακτο συνέδριο στις 10 και 11 Οκτώβρη. Πρόταση που θα συζητηθεί αύριο στην ΚΠΕ του κόμματος και με την οποία έχουν ήδη διαφωνήσει τα μισά από τα μέλη (7 από τα 14) της Πολιτικής Γραμματείας του ΣΥΝ, που συμμετείχαν στην προχτεσινή της συνεδρίαση, ανάμεσά τους και στελέχη προσκείμενα στο πλειοψηφικό Αριστερό Ρεύμα. Αντίθετη στη διενέργεια συνεδρίου είναι και η Ανανεωτική πτέρυγα, με τον Γ. Μπαλάφα, να διαφοροποιείται από τη γενική κατεύθυνση.
Λάβρος ενάντια στην πρόταση Τσίπρα εμφανίστηκε και χτες ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ Αλ. Αλαβάνος δηλώνοντας το πρωί από το Ηράκλειο ότι «η Αριστερά δεν είναι φυτό εσωτερικού χώρου», κατηγορώντας επί της ουσίας την ηγεσία του ΣΥΝ ότι καταδικάζει το κόμμα σε εσωστρέφεια με προσωπικά κίνητρα. Στο ίδιο πνεύμα, ο Αλ. Αλαβάνος είχε δηλώσει προχτές ότι «την κοινωνία δεν την ενδιαφέρει για το κάθε κόμμα αν θα κάνει τακτικό, αν θα κάνει έκτακτο, αν θα κάνει διαρκές συνέδριο, αν θα κάνει συνέδριο με ολίγη ή συνέδριο γλυκύ βραστό. Δεν τα καταλαβαίνει αυτά. Δεν την ενδιαφέρει».
Σε ραδιοφωνική του συνέντευξη, ο Φώτης Κουβέλης διαφώνησε με την πρόταση για συνέδριο, λέγοντας ότι «ένα έκτακτο συνέδριο θα οδηγήσει πάλι σε εσωστρεφείς διαδικασίες, δε θα δίνει απάντηση στα πολιτικά ζητήματα». Ξεκαθάρισε, ωστόσο, ότι σε περίπτωση που αυτό γίνει, τότε αυτός δε θα είναι υποψήφιος για την ηγεσία του ΣΥΝ.
Υπονοούμενα για ενδεχόμενα μεγαλύτερης πόλωσης που μπορούν με αφορμή το συνέδριο να οδηγήσουν ακόμα και σε διάσπαση άφησε ο Δ. Χατζησωκράτης, μέλος της ΚΠΕ του ΣΥΝ. Μιλώντας στο ραδιόφωνο, είπε: «Η ίδια η εκλογή συνέδρων στις συνελεύσεις έχει από μόνη της μια πολωτική διαδικασία, πάρα πολλές φορές οδηγεί σε ακόμη μεγαλύτερη πόλωση (...) Οταν ομνύουμε στην προοπτική της ενότητας οφείλουμε να διασφαλίζουμε και τους όρους, ώστε αυτή να υπάρξει (...) Αυτό που λέω ευθέως είναι ότι σε Συνέδρια σε πολωτικές καταστάσεις λειτουργούν εντονότατες φυγόκεντρες τάσεις».
Λάθος χαρακτήρισε την πρόταση Τσίπρα και ο Σ. Λυκούδης, προσθέτοντας: «Μας οδηγούν σε έκτακτο συνέδριο, με την πρότασή του, την πρόταση Τσίπρα δηλαδή, για να λυθεί υποτίθεται - που δε θα λυθεί - το ζήτημα της ηγεσίας και της κορυφής. Ποιος από τους δύο, δηλαδή, στη γνωστή τους κόντρα θα διαχειριστεί το χώρο. Αναρωτιέμαι, με βάση τη συνείδησή μου, την ισορροπία μου, τη στοιχειώδη μου λογική, την ιστορία μου "είναι δυνατόν ένα κόμμα της αριστεράς να σύρεται σε ένα συνέδριο για να λύσει ζητήματα διαχείρισης και ηγεσίας του χώρου; Μόνο γι' αυτό;». Είπε ακόμα ότι «είναι αστείο πράγμα να θεωρούμε ότι θα μετάσχει το κόμμα επί της ουσίας σε ένα συνέδριο το οποίο συγκαλείται μέσα σε 30 μέρες. Χειροκροτητές και ψηφοφόροι θα είμαστε του ενός ή του άλλου - σε ένα συνέδριο που οξύνει, βαθαίνει τα χάσματα - ρήγματα, λειτουργεί διχαστικά ανακυκλώνει ζητήματα».
Τη δεδηλωμένη πρόθεση του ΠΑΣΟΚ να ανοίξει «διάλογος» με τον ΣΥΝ στην προοπτική της συνεργασίας, μεταξύ των δύο κομμάτων, εξέφρασε χτες για ακόμη μια φορά ο εκπρόσωπος Τύπου του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης Γ. Παπακωνσταντίνου. «Παρακολουθούμε με μεγάλη προσοχή όσα συμβαίνουν στο χώρο αυτό. Δεν έχουμε κρύψει τη διάθεσή μας να μιλήσουμε με αυτό το χώρο, να ανοίξουμε μια συζήτηση, για να δούμε πού υπάρχει δυνατότητα προγραμματικών συγκλίσεων», δήλωσε ο Γ. Παπακωνσταντίνου. Μάλιστα, εκφράζοντας και τους πόθους του ΠΑΣΟΚ - τους οποίους τροφοδοτεί μεγάλη μερίδα στελεχών του ΣΥΝ - για τις εσωκομματικές εξελίξεις, σημείωσε: «Θα θέλαμε όμως η εξέλιξη της εσωτερικής τους συζήτησης να είναι τέτοια, που να επιτρέψει αυτός ο διάλογος να συνεχιστεί, γιατί θα είναι για το καλό πιστεύω του τόπου και συνολικά της προοδευτικής παράταξης»...
Τις προτάσεις του για αλλαγές στην ισχύουσα νομοθεσία που αφορά το «πόθεν έσχες» απέστειλε χτες με επιστολή του στους προέδρους των κοινοβουλευτικών ομάδων ο πρόεδρος της Βουλής, Δημήτρης Σιούφας. Ανάμεσα στις αλλαγές που προτείνονται περιλαμβάνεται η αύξηση των ανώτατων δικαστικών που μετέχουν στην επιτροπή ελέγχου των δηλώσεων «πόθεν έσχες» των βουλευτών. Επίσης προτείνεται η ύπαρξη μιας αρχικής δήλωσης περιουσιακής κατάστασης και στη συνέχεια η υποβολή δήλωσης μόνον εφόσον η περιουσιακή κατάσταση μεταβληθεί. Παράλληλα προτείνεται να υπάρχει στο έντυπο ειδικό ερώτημα για τη συμμετοχή του υπόχρεου σε εξωχώριες επιχειρήσεις και την ύπαρξη λογαριασμών στο εξωτερικό.