Χωρίς ίχνος ντροπής εμπαίζει τους κτηνοτρόφους η κυβέρνηση. Ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων έφτασε σε σημείο να εμφανίσει ότι θα δοθούν πρόσθετες ενισχύσεις στους κτηνοτρόφους από το 2010, στο πλαίσιο του ελέγχου υγείας της νέας ΚΑΠ. Ομως πρόκειται για σκέτη κοροϊδία αφού τα λεφτά που ανακοίνωσε για βόειο και αιγοπρόβειο κρέας και το αγελαδινό γάλα, είναι λεφτά που κόβονται από τις ήδη πετσοκομμένες επιδοτήσεις των κτηνοτρόφων και υπό όρους μπορούν να δίνονται μέσω του άρθρου 68 του κανονισμού 73/2009 σε ορεινές και μειονεκτικές περιοχές στους κτηνοτρόφους που υπάρχουν ακόμα εκεί, αλλά μπορούν να δίνονται και σε διάφορους επιχειρηματίες. Η κυβέρνηση δε δίνει καμία στήριξη και καμία ουσιαστική ενίσχυση στους μικρομεσαίους κτηνοτρόφους, προκειμένου να σταθούν στα πόδια και να επιβιώσουν. Το μόνο που κάνει είναι να συνεχίζει απρόσκοπτα την εφαρμογή της αντιαγροτικής πολιτικής της ΕΕ, που έχει οδηγήσει τους μικρομεσαίους κτηνοτρόφους στη φτώχεια, στην υπερχρέωση και την απόγνωση. Και αποτελούν μέγιστη ντροπή τέτοιου είδους ψευτοανακοινώσεις. Γιατί η πολιτική αυτή παραπέμπει στο εξής: Εκεί που μας χρωστάγανε μας πήραν και το βόδι!
Είναι γνωστό το λαϊκό ρητό «απ' έξω κούκλα κι από μέσα πανούκλα». Στην προκειμένη περίπτωση ο λόγος γίνεται για την ανακαίνιση του υποκαταστήματος ΙΚΑ στη Μυτιλήνη - η δεύτερη μέσα στην πενταετία της κυβέρνησης - που θα εγκαινιαστεί στις 11 Σεπτέμβρη παρουσία κυβερνητικών στελεχών.
Τι θα εγκαινιάσουν οι κυβερνητικοί παράγοντες; Για τι πράγμα ... καμαρώνουν; Ενα ΙΚΑ που στηρίζεται σε ανασφάλιστους εργαζόμενους με προγράμματα stage; Του οποίου την καθαριότητα την έχουν συνεργεία εργολάβων με εργάτες κακοπληρωμένους και με πετσοκομμένα δικαιώματα; Με ελλείψεις γιατρών βασικών ειδικοτήτων και γιατρών που εργάζονται με σύμβαση έργου; Που πολλές εργαστηριακές και άλλες εξετάσεις γίνονται σε ιδιώτες γιατρούς και ιδιωτικά Κέντρα;
Για όλα τα παραπάνω το Παλλεσβιακό Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο θα απέχει από τα εγκαίνια μιας «βιτρίνας», από μια προεκλογική φιέστα που στόχο έχει να καλύψει την αντεργατική ουσία.
Δραστικές περικοπές στις δαπάνες για τις υπηρεσίες Ψυχικής Υγείας γίνονται διεθνώς, με πρόσχημα την οικονομική κρίση, την ίδια ώρα που πληθαίνουν οι ψυχικές παθήσεις στους ηλικιωμένους, στους φτωχούς, στις γυναίκες, όπως επισημάνθηκε σε συνέντευξη Τύπου, ενόψει του Παγκόσμιου Συνεδρίου Ψυχικής Υγείας που ξεκίνησε προχτές στην Αθήνα.
Οι ειδικοί επισήμαναν ότι η ψυχιατρική νοσηρότητα και η ψυχολογική δυσφορία αυξάνουν κάτω από τις συνθήκες της οικονομικής ανέχειας, της φτώχειας, της ανεργίας, όμως στην πλειοψηφία τους ακόμα και οι «αναπτυγμένες» χώρες διαθέτουν ελάχιστα κονδύλια για τις υπηρεσίες Ψυχικής Υγείας. Οι περισσότερες χώρες ξοδεύουν λιγότερο απ' το 1% του προϋπολογισμού τους για την Ψυχική Υγεία, ενώ σε πολλές χώρες περιορίστηκαν τα κονδύλια για στελέχωση των υπηρεσιών Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας με επαγγελματίες Ψυχικής Υγείας. Αποτέλεσμα είναι, οι άνθρωποι που κινδυνεύουν περισσότερο κάτω από συνθήκες οικονομικής δυσπραγίας να στερούνται την προστασία, πρόληψη και θεραπεία που χρειάζονται. Σήμερα από τα 450 εκατομμύρια ανθρώπων που πάσχουν από ψυχικό νόσημα παγκοσμίως, λιγότεροι απ' τους μισούς υποβάλλονται σε θεραπεία.
Ολα για την «εθνική οικονομία» τα κάνει, ξεβολεύεται, μετατρέπει τους υπουργούς του σε «επιτροπή εκλογικού αγώνα» και στέλνει τους βουλευτές του στους νομούς τους να μεταφέρουν το σχετικό μήνυμα...
Εμείς πάλι γιατί έχουμε την εντύπωση ότι πίσω από αυτή την ιστορία κρύβεται ένας απλούστατος, ξεκάθαρος και σαφής υπολογισμός; Ισως γιατί είμαστε καχύποπτοι....
Ισως πάλι γιατί έχουμε καταλάβει πολύ καλά τι εννοούσε η κυβέρνηση με τον όρο «εθνική οικονομία» όσο κυβερνούσε. Τίποτε άλλο από τα κέρδη των εχόντων και κατεχόντων...
Το ΠΑΣΟΚ πάλι αποφάσισε να δώσει ιστορικό βάρος στην προεκλογική του εκστρατεία. Τη συνδέει με τα 35α γενέθλια του κινήματος...
Αν θεωρούν ότι η ιστορία τους, τους προσδίδει ...αξιοπιστία, τότε έχει καλώς. Πάντως ...οι αμερικανικές βάσεις (που θα έφευγαν) είναι ακόμη εδώ. Οσο για την «Αλλαγή»... τι να συζητάμε τώρα!
Προφανώς όλα αυτά βολεύουν στο προεκλογικό τους «στιλ», που βασίζεται στην «κακιά δεξιά» και το «δημοκρατικό ΠΑΣΟΚ», όμως είναι χιλιο-παιγμένο το παραμύθι για να το παρουσιάσουν ξανά...
Οσο για κάτι δεσμεύσεις περί του ότι δεν θα καταφύγουν «στην πόλωση και τη λασπολογία», μόνον ...βερεσέ μπορεί να τις ακούσει κανείς. Εξάλλου έχουν δώσει δείγματα επ' αυτού.
Αλλωστε εδώ θα είμαστε και θα το διαπιστώσουμε σε τι σημείο θα φτάσουν και οι δυο τους όσο θα πλησιάζουμε στην Κυριακή της κάλπης. Γνωστά πράγματα...Οπως ακριβώς γνωστές είναι και οι ταυτόσημες πολιτικές τους, που χρειάζονται τόνους λάσπης, εντυπωσιοθηρίας και προεκλογικών τρικ για να κρυφτούν...