Συλλαλητήρια στις 9 Φλεβάρη οργανώνει το Πανεργατικό Αγωνιστικό Μέτωπο, καλώντας τους εργαζόμενους σε μαζική συμμετοχή, καθώς και σε άμεση κλιμάκωση της πάλης με πανεργατική πανελλαδική απεργία ενάντια στα άγρια αντιλαϊκά και αντεργατικά μέτρα που προωθούν συγκυβέρνηση, πλουτοκρατία και τρόικα, μαζί με τους συμμάχους τους στο συνδικαλιστικό κίνημα.
Στην Αθήνα το αγωνιστικό ραντεβού ορίστηκε στις 5.30 μ.μ. στο Πεδίον του Αρεως. Ακόμα, σε Πειραιά (6.30 μ.μ., πλατεία Κοραή). Θεσσαλονίκη (6 μ.μ., Αγαλμα Βενιζέλου), Κατερίνη (6 μ.μ., συντριβάνι, πλατάνι). Ξάνθη (6 μ.μ., κεντρική πλατεία), Αλεξανδρούπολη (6 μ.μ., μπροστά στο Δημαρχείο), Σέρρες (6.30 μ.μ., πλατεία Ελευθερίας), Καβάλα (6 μ.μ., κεντρική πλατεία), Κομοτηνή (6 μ.μ., κεντρική πλατεία), Δράμα (5.30 μ.μ., κεντρική πλατεία), Χαλκίδα (7 μ.μ., πλατεία Αγοράς), Λαμία (6.30 μ.μ., πλατεία Πάρκου), Θήβα (6.30 μ.μ., κεντρική πλατεία), Μυτιλήνη (6 μ.μ., πλατεία Σαπφούς), Ρόδο (11 π.μ., Πανεπιστήμιο Αιγαίου).
Την ίδια στιγμή που δεκάδες σωματεία, Ομοσπονδίες και Εργατικά Κέντρα πρότειναν επίσης απεργιακή κινητοποίηση στο πρώτο δεκαήμερο του Φλεβάρη, οι δυνάμεις του εργοδοτικού και κυβερνητικού συνδικαλισμού εμπόδισαν την αγωνιστική απάντηση στην αντεργατική θύελλα. Ας δούμε ενδεικτικά μερικά παραδείγματα:
Ολοι και όλες στο συλλαλητήριο του ΠΑΜΕ στις 9 Φλεβάρη στις 5.30 το απόγευμα στο Πεδίον του Αρεως.
Συντρίβουν τη ζωή μας!
Μην κάνεις πίσω. Μην τρομάζεις. Εσύ έχεις τη δύναμη!
Βιομήχανοι, τραπεζίτες, τρόικα, κυβέρνηση και τα κόμματα που τη στηρίζουν θέλουν να τα αρπάξουν όλα.
Θέλουν να καταργήσουν ό,τι έχει απομείνει σε εργατικό δικαίωμα. Βάζουν στο επίκεντρο το τσάκισμα των μισθών και των Συλλογικών Συμβάσεων. Οι πολιτικοί τους υπηρέτες ΠΑΣΟΚ - ΝΔ - ΛΑ.Ο.Σ. δυναμώνουν την ιδεολογική τρομοκρατία, προκαλούν, απειλούν και εκβιάζουν.
Να ματαιώσουμε τώρα το νέο έγκλημα. Να τους ανατρέψουμε. Ολοι στον αγώνα.
H πίεση που ασκούν οι κινητοποιήσεις, οι απεργίες, η δύναμη της αντίστασης και των αγώνων, τους ανησυχούν. Τους βάζουν εμπόδια στη διαχείριση της κρίσης προς όφελος των μονοπωλίων, των επιχειρηματιών, των εφοπλιστών. Οι αγώνες που έχουμε κάνει δεν πάνε χαμένοι. Πιέζουν, δυσκολεύουν, καθυστερούν μέτρα. Οι κινητοποιήσεις του λαού ανέτρεψαν την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Μπορούν να ανατρέψουν κάθε κυβέρνηση της πλουτοκρατίας.
Κανένας εργάτης, νέος, άνεργος δεν περισσεύει σε αυτή τη μάχη. Η απάντηση θα πρέπει να δοθεί σε κάθε εργοστάσιο, σε κάθε τόπο δουλειάς, σε κάθε γειτονιά και χώρο εκπαίδευσης. Η επίθεση που επιχειρούν να εξαπολύσουν να τους γίνει μπούμερανγκ.
Να κυριαρχήσει η αφοβία μπροστά στις απειλές και τους εκβιασμούς τους. Οι χαλυβουργοί του Ασπροπύργου δείχνουν το δρόμο του αγώνα. Δρόμος δύσκολος και με θυσίες, που είναι όμως ελάχιστες μπροστά στο σφαγιασμό που μας ετοιμάζουν τρόικα - κυβέρνηση - βιομήχανοι. Το σύνθημα «εργάτη μπορείς χωρίς αφεντικά» να δονήσει κάθε τόπο δουλειάς. Είναι το όπλο του εργάτη, δίνει δύναμη στη σύγκρουση με τον πιο σκληρό αντίπαλο.
Οι δυνάμεις του ΠΑΜΕ, δεκάδες σωματεία - Ομοσπονδίες - Εργατικά Κέντρα κάλεσαν τη ΓΣΕΕ για γενική απεργία στις 9 Φλεβάρη. Η ΓΣΕΕ μπροστά σε αυτήν την κινητοποίηση δυνάμεων κρύφτηκε, αρνήθηκε την απεργία και την ίδια στιγμή συζητά με τους ληστές της εργατικής τάξης. Στέκεται εμπόδιο, δίνει αβάντα σε κυβέρνηση και τρόικα, για να περάσουν ανώδυνα τα νέα συντριπτικά μέτρα πτώχευσης του λαού.
Το συλλαλητήριο να αποτελέσει σταθμό για την κλιμάκωση του αγώνα και προετοιμασία για πανελλαδική, γενική απεργία. Να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας. Να μην αφεθεί καμιά πρωτοβουλία στις δυνάμεις που πάνε μαζί με τον ταξικό αντίπαλο. Καμιά εμπιστοσύνη.
Ολοι και όλες στο συλλαλητήριο του ΠΑΜΕ στις 9 Φλεβάρη στις 5.30 το απόγευμα στο Πεδίον του Αρεως.
Η απεργία ήταν και είναι επιτακτική ανάγκη ώστε οι εργαζόμενοι της χώρας μας να απαντήσουν στην εντεινόμενη επίθεση των εργοδοτών, της κυβέρνησης του μαύρου μετώπου και της τρόικας που επιχειρούν να μειώσουν δραστικά μισθούς και μεροκάματα και να καταργήσουν μια από τις πιο σημαντικές κατακτήσεις της εργατικής τάξης, τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας.
Η προσπάθειά μας αυτή αντιμετώπισε την άρνηση και την κωλυσιεργία από τις δυνάμεις του εργοδοτικού και κυβερνητικού συνδικαλισμού σε όλα τα επίπεδα, από τις παρατάξεις της ΠΑΣΚΕ και της ΔΑΚΕ. Οι δυνάμεις αυτές συνεχίζουν και συζητούν με τον ΣΕΒ και τις υπόλοιπες οργανώσεις των εργοδοτών ενώ είναι γνωστές οι αξιώσεις τους στα μέτρα που απαιτεί η τρόικα. Βάζουν πλάτη στις σχεδιαζόμενες επιθέσεις και αποπροσανατολίζουν τους εργαζόμενους. Μεγάλες ευθύνες έχει η παράταξη του ΣΥΝ.
Το ΠΑΜΕ σε αυτές τις κρίσιμες στιγμές καλεί κάθε σωματείο, κάθε εργαζόμενο, σε κάθε τόπο δουλειάς να πάρει τις ευθύνες του. Μπορούμε να σταματήσουμε το νέο έγκλημα που συντελείται με τη συμμετοχή της ΠΑΣΚΕ και της ΔΑΚΕ που απαρτίζουν την πλειοψηφία στη ΓΣΕΕ και σε άλλες συνδικαλιστικές οργανώσεις.
Στην κατεύθυνση αυτή της οργάνωσης της αντίστασης στα βάρβαρα αντιλαϊκά μέτρα, της καταγγελίας της προδοτικής στάσης του εργοδοτικού και κυβερνητικού συνδικαλισμού, που μεταθέτει τη συνεδρίαση της ΓΣΕΕ από βδομάδα σε βδομάδα και την προετοιμασία για γενική πανελλαδική απεργία, η Εκτελεστική Γραμματεία του ΠΑΜΕ αποφάσισε την πραγματοποίηση συλλαλητηρίων διαμαρτυρίας σε όλες τις μεγάλες πόλεις της χώρας μας στις 9 Φλεβάρη 2012 (στην Αθήνα στις 5.30 το απόγευμα στο Πεδίον του Αρεως).
Καλεί τις τοπικές Γραμματείες και τα συνδικάτα να προχωρήσουν στις απαραίτητες δράσεις για την επιτυχία τους.
Να γίνει καθολικό αίτημα του λαού: Να φύγει τώρα η κυβέρνηση του μαύρου μετώπου. Να σταματήσει τώρα κάθε συζήτηση για νέα μέτρα. Οχι σε νέα δανειακή σύμβαση. Οχι σε νέα μνημόνια. Να πληρώσει η πλουτοκρατία.
Σε συμμετοχή στα συλλαλητήρια που οργανώνει το ΠΑΜΕ στις 9 Φλεβάρη καλεί η Γραμματεία Αττικής του Μετώπου Αγώνα Σπουδαστών. Καλεί φοιτητές και σπουδαστές να πάρουν μέρος, δυναμώνοντας την οργάνωση του αγώνα τους και δηλώνοντας ότι: Δε θα δεχτούν καμιά απόλυση γονιών ή εργαζόμενων συναδέλφων τους. Αρνηση πληρωμών σε όλα τα χαράτσια - συλλογικά και οργανωμένα! Σε καμία γειτονιά να μην κόψουν το ρεύμα. Ούτε σκέψη για δίδακτρα! Ούτε ευρώ για σίτιση - στέγαση - μετακίνηση - βιβλία - αναλώσιμα! Να αποσυρθεί το νομοσχέδιο που νομιμοποιεί τα ναρκωτικά και εμπορευματοποιεί πρόληψη - θεραπεία - επανένταξη. Να πληρωθούν τώρα όλοι οι πρακτικάριοι που είναι απλήρωτοι. Κανένας φοιτητής έξω από τις εστίες. Δωρεάν σίτιση για όλους τους οικότροφους. Κανένας εργαζόμενος στις εστίες άνεργος ή απλήρωτος. Αμεση ανέγερση νέων εστιών, επισκευή και ανακαίνιση όλων των παλιών με κρατική δαπάνη. Δε θα περάσει η δημιουργία πτυχίων πολλών ταχυτήτων-διαβατηρίων για την ανεργία, η ενίσχυση της επιχειρηματικής λειτουργίας. Κανένας φοιτητής - καθηγητής στα Συμβούλια Διοίκησης. Να παλέψουν ενάντια στην κατάργηση του ασύλου.