Το πρόβλημα όλων τους, δηλαδή, βρίσκεται πώς θα πείσουν τους εργαζομένους, να αποδεχτούν αδιαμαρτύρητα τις διάφορες αντιλαϊκές πολιτικές και μέτρα. Και όχι μόνον αυτό, αλλά θέλουν και την ενεργητική τους συμμετοχή, μέχρι και να «υιοθετήσουν νέους τρόπους δουλιάς στην καθημερινή τους ζωή.» Σ' αυτό το στόχο αποσκοπούν οι διάφορες λογικές και θεωρίες, περί «μονοδρόμων», «εθνικών αναγκών», «κοινωνικών διαλόγων», «συναίνεσης», «ομοψυχίας», κλπ., κλπ.. Σ' αυτό το στόχο ρίχνονται τεράστια ποσά χρημάτων, ξεδιπλώνονται πολύμορφες εκστρατείες χειραγώγησης των συνειδήσεων, εκμαυλισμού και εξαγοράς τους. Κι όπου όλ' αυτά δε φέρνουν το αναμενόμενο αποτέλεσμα, όπου εμφανίζονται φωνές αντίστασης και διαμαρτυρίας, έχουν έτοιμους και τους κατασταλτικούς μηχανισμούς, που κι αυτοί συνεχώς «εκσυγχρονίζονται» και μεγεθύνονται...
«Δεν ξέρω, δε γνωρίζω τίποτα», ήταν η απάντηση κύκλων του υπουργείου Εθνικής Οικονομίας, για σχέσεις του Γ. Παπαντωνίου με την εταιρία «Remaco», στη διοίκηση της οποίας βρίσκεται ο κ. Κανδαλέπας, κουμπάρος του υπουργού Εθνικής Οικονομίας. Σύμφωνα με καταγγελίες που έγιναν στη Βουλή, η «Remaco» εμφανίζεται με την τριπλή ιδιότητα του συμβούλου του υπουργείου Εθνικής Οικονομίας, της ΕΑΒ αλλά και της κοινοπραξίας Eurofither, με την οποία η ελληνική κυβέρνηση ετοιμάζεται να συνάψει γιγάντια συμφωνία ύψους 2 και πλέον τρισ. δραχμών για την αγορά 60 μαχητικών αεροπλάνων.
Σύμφωνα με κύκλους του υπουργείου Εθνικής Οικονομίας, το κεντρικό πρόσωπο της καταγγελίας, ο κ. Κανδαλέπας - είχε χρηματίσει διευθυντής Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων στο υπουργείο Εθνικής Οικονομίας παρά τον κ. Παπαντωνίου - από το 1994 και μετά ακολουθεί ανεξάρτητη πορεία ως επιχειρηματίας. Ας μας επιτρέψουν, όμως, να έχουμε μερικές αμφιβολίες γι' αυτό. Πριν από 2 περίπου χρόνια είχε αναλάβει σε συνεργασία με το εποπτευόμενο από το υπουργείο Εθνικής Οικονομίας, Κέντρο Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών (ΚΕΠΕ) μελέτη για λογαριασμό του υπουργείου. Εντός του 2000 ανέλαβε, με τον Σύνδεσμο Βιομηχάνων Βόρειας Ελλάδας, μελέτη με θέμα «Αποτελεσματική διαχείριση πόρων του ΚΠΣ από τον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα». Ως γνωστό η πολιτική ευθύνη του Κοινοτικού Πλαισίου ανήκει στο υπουργείο Εθνικής ΟΙκονομίας. Κατά συνέπεια, οι συνειρμοί του τύπου κουμπάρος στηρίζει κουμπάρο δεν είναι αβάσιμοι. Φαίνεται ότι οι κουμπαριές χωράνε ακόμα και στη «νέα οικονομία» που επαγγέλλεται ο κ.Παπαντωνίου.
Φανταζόμαστε, ότι ο καθένας βλέπει τη διαφορά. Είναι τόσο μεγάλη, άλλωστε. Παλιότερα, τόσο ο Μ. Κωστόπουλος όσο και ο Γ. Θεωνάς ήταν ουσιαστικά «κομμένοι» από τα αστικά Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, όπως και όλα τα στελέχη του ΚΚΕ. Τώρα, δεν προλαβαίνουν να δίνουν συνεντεύξεις σε τηλεοράσεις και εφημερίδες...
«Λυπάμαι, απουσίαζαν το 1973 (σ.σ. από το Πολυτεχνείο), γιατί τότε η Ελλάδα ανήκε σε άλλη σφαίρα επιρροής. Τώρα, απλά θέλουν να κάνουν άλλη μια αντικυβερνητική διαδήλωση.
Να είμαστε αριστεροί, αλλά σκεπτόμενοι, κόντρα στο ρεύμα, ενάντια στην παγκοσμιοποίηση, Ελληνες προοδευτικοί πολίτες, πιστοί στις σοσιαλιστικές αρχές του κοινωνικού ανθρωπισμού, πιστοί στα οράματα του Πολυτεχνείου και όχι εκποιητές και εξαργυρωτές των αγώνων».
Αυτά τα λέει ο Αλ. Χρυσανθακόπουλος, βουλευτής Αχαΐας του ΠΑΣΟΚ. Και τα λέει για τους κομμουνιστές. Ναι, βέβαια, αυτοί ήταν οι απόντες από το Πολυτεχνείο. Αυτοί δεν αγωνίζονται κόντρα στο ρεύμα και την παγκοσμιοποίηση, δεν είναι πιστοί στις σοσιαλιστικές αρχές και τα οράματα του Πολυτεχνείου. Και το αποκορύφωμα, αυτοί είναι οι εκποιητές και εξαργυρωτές των αγώνων!!!
Οχι, δεν ξέρουμε πόσο πυρετό είχε, όταν έγραφε το παραλήρημά του...
Μήπως οι Τσέχοι ντρέπονται για τη μητρική τους γλώσσα; Το ερώτημα αυτό, όσο κι αν φαντάζει παράλογο, είναι αυθεντικό. Το έθεσε Τσέχος πολίτης που ζει στην Αθήνα, με αφορμή γραπτή πρόσκληση που πήρε από την πρεσβεία της Τσεχίας στην Ελλάδα, σχετικά με μια έκθεση για το τσέχικο κρύσταλλο που θα πραγματοποιηθεί στο κτίριο της πρεσβείας στην Αθήνα.
Ανοίγοντας το φάκελο με την πρόσκληση, ο συγκεκριμένος Τσέχος πολίτης, εξαγριώθηκε, όχι επειδή η τσέχικη πρεσβεία τού έκανε την τιμή να τον καλέσει στην έκθεση για το τσέχικο κρύσταλλο, αλλά επειδή η πρόσκληση που πήρε ήταν στην... αγγλική και όχι στη μητρική - την τσέχικη - γλώσσα!
Και εκφράζοντας την πικρία του, αναρωτήθηκε φωναχτά. Αλήθεια, από πότε οι Τσέχοι... ντρέπονται για τη μητρική τους γλώσσα;
Μόνοι
σ' ανέμους
και πλημμύρες,
απόντες πάντα
οι «σωτήρες»
μόνοι σε ό,τι
μας χτυπήσει,
είμαστ' οι μούλοι
που 'χουν φτύσει!
* * *
Μόνοι,
σε ό,τι η φύση
φέρει
καρφί, που λεν,
δεν τους διαφέρει,
μας τρώνε μόνο
το μεδούλι
και κατά τ' άλλα
είμαστ' οι δούλοι!
* * *
Μόνοι,
σε ό,τι μας συμβαίνει,
τα αποπαίδια
οι ξεγραμμένοι,
γι' αυτούς υπάρχουν
μόνοι οι άλλοι,
οι κροίσοι, οι λίγοι,
οι μεγάλοι!