Τρίτη 15 Γενάρη 2019
Σελ. /28
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPER LEAGUE
«Πτήση» τίτλου για τον ΠΑΟΚ, ξέσπασε η ΑΕΚ

Με επιβλητική εμφάνιση στο β' μέρος, ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαία νίκη στην Τρίπολη επί του Αστέρα

Η επιβλητική νίκη του ΠΑΟΚ στην Τρίπολη, που έσπασε μια δυσμενή γι' αυτόν παράδοση, το ξέσπασμα της ΑΕΚ στα Γιάννενα και το σπουδαίο «διπλό» του Ολυμπιακού στη Λιβαδειά ξεχωρίζουν από τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής της Super League.

Στην Αρκαδία ο ΠΑΟΚ, κυριαρχώντας πλήρως στο β' μέρος, νίκησε 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης και έκανε άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου. Οι Θεσσαλονικείς, αφού άντεξαν στο πρώτο μέρος την πίεση των γηπεδούχων (7 τελικές), χάρη και στις σωτήριες επεμβάσεις του Πασχαλάκη, ανέβασαν ρυθμούς στην επανάληψη και έφτασαν στη νίκη με τα γκολ των Βιερίνια (65'), Μαουρίτσιο (69') και Τριανταφυλλόπουλου (92' αυτογκόλ). Για τους φιλοξενούμενους αποβλήθηκε ο Μάτος (77').

Στο κατόπι του ΠΑΟΚ έμεινε ο Ολυμπιακός, που νίκησε 2-0 τον Λεβαδειακό στη Λιβαδειά. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν πλήρως στον αγώνα, με 67% κατοχή της μπάλας και 9 τελικές, και χωρίς να κινδυνεύσουν αμυντικά. Τα γκολ πέτυχαν οι Φορτούνης (7') και Γκερέρο (50').

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, η ΑΕΚ πήρε άνετη νίκη 4-0 επί του ΠΑΣ στα Γιάννενα. Η «Ενωση» ήταν καταιγιστική, καθώς εκτός των τεσσάρων γκολ είχε επίσης τρία δοκάρια και πολλές άλλες ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ, ενώ «καθάρισε» ήδη από το πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ των Μάνταλου (5' πέναλτι), Μιχαήλ (20' αυτογκόλ) και Πόνσε (45', 45+3'). Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι στο φινάλε με τον Αθανασιάδη (απέκρουσε ο Μπάρκας).

Νέο «στραβοπάτημα» για τον Ατρόμητο, που έμεινε στο 2-2 με τον Παναιτωλικό στο Περιστέρι, σε έναν αγώνα συναρπαστικά αλλά και με παράπονα των γηπεδούχων για τη διαιτησία. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με τον Ενσικολού (50'), οι Αγρινιώτες ανέτρεψαν την κατάσταση με τον Μανιά (69', 77'), για να κρατήσει όρθιους τους Περιστεριώτες ο Μούγιατις (83').

Σε ένα παιχνίδι ανατροπών στο ΟΑΚΑ, Παναθηναϊκός και Ξανθη μοιράστηκαν τους βαθμούς με το μεταξύ τους 2-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κάστρο (19'), ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με τους Μπουζούκη (48') και Κολοβέτσιο (68'), ενώ έχασαν και σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Η Ξάνθη «έκλεψε» το βαθμό στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με πέναλτι που κέρδισε ο Κάστρο σε τράβηγμα από τον Μαυρομάτη και το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος.

Το γκολ του Ματίγια στο φινάλε (93') λύτρωσε τον Αρη κόντρα στη Λαμία και τον ξανάβαλε σε τροχιά Ευρώπης. Πολύτιμη νίκη για την ΑΕΛ επί του Απόλλωνα Σμύρνης με 3-0 (Γκίνο 5', Νούνιτς 63', 77'), που εδραιώνει τους Θεσσαλούς μακριά από την επικίνδυνη ζώνη. Στο Ηράκλειο, ΟΦΗ και Πανιώνιος έμειναν στο 1-1 (Πλατέλας 27' - Καμαρά 80').

Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 41, Ολυμπιακός 33, Ατρόμητος 29, ΑΕΚ 27, Παναθηναϊκός 23, Παναιτωλικός 22, Αρης 22, Ξάνθη 20, Πανιώνιος 19, ΑΕΛ 18, Αστέρας 18, ΠΑΣ Γιάννινα 14, ΟΦΗ 12, Λαμία 11, Λεβαδειακός 8, Απόλλων 5.

Εκκρεμεί η 15η αγωνιστική. Ο Παναθηναϊκός έχει -6 βαθμούς, ο ΠΑΟΚ -2 και η ΑΕΚ -3.

ΒASKET LEAGUE
Σπουδαίες ανατροπές για Αρη και ΠΑΟΚ

Οι μεγάλες νίκες των ΠΑΟΚ και Αρη, επί Περιστερίου και Ρεθύμνου αντίστοιχα, ξεχώρισαν ανάμεσα στα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής της Basket League. Σε τροχιά πλέι οφ εδραιώθηκαν Ηφαιστος Λήμνου και Χολαργός.

Στην Πυλαία, σε έναν συναρπαστικό αγώνα, ο ΠΑΟΚ νίκησε 87-73 το Περιστέρι και χτυπάει την «πόρτα» της τετράδας. Στα πρώτα 20 λεπτά οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο σκορ (16-21, 35-42), στην επανάληψη όμως οι Θεσσαλονικείς πραγματοποίησαν εμφατική ανατροπή, με «βομβαρδισμό» από τη γραμμή του τριπόντου (16/31). Μεγάλος πρωταγωνιστής του «Δικεφάλου του Βορρά» ο Γκος, με 24 πόντους και 4 τρίποντα.

«Διπλό» παραμονής πήρε ο Αρης στην Κρήτη, νικώντας 76-74 το Ρέθυμνο και ανεβαίνοντας στην 9η θέση. Στις αρχές της 3ης περιόδου όλα έδειχναν ότι η πλάστιγγα έγερνε υπέρ των Κρητικών, οι οποίοι προηγήθηκαν με 15 πόντους διαφορά (47-32). Τότε όμως άρχισε η «κιτρινόμαυρη» αντεπίθεση, με μπροστάρη τον ΜακΓκι (13 π.), που ολοκληρώθηκε στα τελευταία λεπτά με τη μεγάλη νίκη των φιλοξενούμενων.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα κρίθηκε ο αγώνας στον Χολαργό ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Πανιώνιο, με την «μπίλια» να κάθεται τελικά στους γηπεδούχους (74-73). Στα 4" από τη λήξη οι «κυανέρυθροι» φάνηκε ότι θα έφευγαν με το «διπλό» με το εύστοχο τρίποντο του Μπέρι, στην εκπνοή όμως ο Λαβ πέτυχε το καλάθι που έδωσε τη νίκη στον Χολαργό.

Αήττητος στην έδρα του παρέμεινε ο Ηφαιστος Λήμνου, νικώντας 80-76 το Λαύριο.

Στην Πάτρα ο Ολυμπιακός με διακυμάνσεις στην απόδοσή του νίκησε 80-77 τον Προμηθέα, έχοντας σε καλή μέρα τους Ελληνες παίκτες του και ιδίως τους Παπανικολάου (17 π.) και Σπανούλη (16 π.).

Με τον νεοαποκτηθέντα Αμερικανό Σον Κιλπάτρικ να πραγματοποιεί εξαιρετικό ντεμπούτο (20 π., 4 τρίποντα), παρότι είχε κάνει μόλις μία προπόνηση, ο Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα από τη Χαλκίδα, νικώντας 87-62 την Κύμη.

Εύκολη ήταν και η επικράτηση της ΑΕΚ επί του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ (94-79). Η «Ενωση» είχε σε εξαιρετική μέρα τον νεαρό Τσαλμπούρη (15 π.) και τον νεοφερμένο Θίοντορ (11 π.).

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 25, Παναθηναϊκός 24, Περιστέρι 23, ΑΕΚ 22, ΠΑΟΚ 21, Προμηθέας 21, Χολαργός 20, Ηφαιστος 20, Αρης 17, Λαύριο 17, Πανιώνιος 16, Ρέθυμνο 15, Κολοσσός Ρόδου 14, Κύμη 14.

Εκκρεμεί ο αγώνας Κολοσσός Ρόδου - Παναθηναϊκός.

ΠΟΛΟ
«Eρυθρόλευκη» κυριαρχία

Μετατρέποντας σε... περίπατο το ντέρμπι κορυφής, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης στου Γουδή με 12-4 για τη 12η αγωνιστική της Α1 και διατηρώντας το απόλυτο των νικών (12 στα 12) συνεχίζει να είναι μόνος πρώτος στη βαθμολογία. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» με τη νέα επιτυχία έφθασαν τις 15 διαδοχικές νίκες στην κατηγορία σημειώνοντας ρεκόρ. Την ήττα του Απόλλωνα εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Βουλιαγμένη, η οποία νικώντας τον ΠΑΟΚ με 9-4 ξαναπέρασε στη 2η θέση. Εντός τετράδας διατηρήθηκε ο Υδραϊκός αφού παρά τις δυσκολίες που συνάντησε νίκησε εκτός έδρας στη Θεσσαλονίκη τον ΟΦΘ με 7-3. Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο Π. Φάληρο, όπου η τοπική ομάδα και τα Χανιά ήρθαν ισόπαλοι 6-6. Η Γλυφάδα νίκησε στην έδρα της το Περιστέρι με 14-8 προσγειώνοντας τους φιλοξενούμενους μετά την επιτυχία τους στο Λαιμό επί της Βουλιαγμένης την προηγούμενη αγωνιστική. Στον Πειραιά ο Εθνικός επικράτησε της Χίου με 13-8.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός 36, Βουλιαγμένη 28, Απόλλων Σμύρνης 27, Υδραϊκός 23, Γλυφάδα 20, Εθνικός 18, Χανιά 17, ΠΑΟΚ 15, Π. Φάληρο 13, Περιστέρι 7, Χίος 6, ΟΦΘ 0.

• Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Με βασικό ατού την πολύ καλή άμυνα ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός έδρας τη Βουλιαγμένη με 9-5 για την πρεμιέρα της β' φάσης στην Α1 γυναικών. Αλλα αποτελέσματα: Γλυφάδα - Εθνικός Πειραιά 11-12, Ρέθυμνο - Νηρέας Χαλανδρίου 12-12.
VOLLEYLEAGUE
Στα φαβορί τα ντέρμπι

Με πρωταγωνιστή τον νεοαποκτηθέντα Ολλανδό Νιλς Κλάπβαϊκ και διαθέτοντας περισσότερες λύσεις στα κρίσιμα σημεία, ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη με 3-0 σετ (20-25, 22-25, 18-25) για τη 12η αγωνιστική της Volleyleague. Ετσι ο «Δικέφαλος του Βορρά» έμεινε στο κυνήγι του πρωτοπόρου Ολυμπιακού. Ο τελευταίος, στο έτερο ντέρμπι της αγωνιστικής, στο Μετς κόντρα στην ΑΕΚ, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0, στη συνέχεια ανέκαμψε και έφτασε στην επικράτηση με 3-1 σετ (25-23, 17-25, 20-25, 18-25).

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχώρισαν η νίκη του Ηρακλή επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ (25-15, 25-20, 25-22) και το νικηφόρο πέρασμα της Κηφισιάς από την Κομοτηνή με 3-1 σετ (22-25, 22-25, 25-17, 16-25). Ρεπό είχαν ο Φοίνικας Σύρου και ο Παμβοχαϊκός.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 27, ΠΑΟΚ 23, Παναθηναϊκός 18, Παμβοχαϊκός 17, Φοίνικας Σύρου 16, Ηρακλής 13, ΑΕΚ 10, Εθνικός Αλεξανδρούπολης 10, Κηφισιά 8, ΑΕ Κομοτηνής 5.

FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Δύσκολο τεστ για τον Προμηθέα

Για τον 4ο όμιλο του FIBA Champions League, ο Προμηθέας Πατρών αντιμετωπίζει σήμερα στην Κωνσταντινούπολη την Μπεσίκτας για την 11η αγωνιστική. Οι Πατρινοί, 2οι στη βαθμολογία με απολογισμό 7 νίκες - 3 ήττες, έχουν ήδη αγκαλιάσει την πρόκριση και πλέον «παίζουν τα ρέστα τους» για την πρωτιά, με αρωγό την καλή εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα, παρά την ήττα, και χωρίς αγωνιστικά προβλήματα. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι «καίγονται» για την νίκη προκειμένου να πλασαριστούν στην πρώτη τετράδα.

Η βαθμολογία: Μπολόνια 18, Προμηθέας 17, Στρασμπούρ 16, Μπεσίκτας 15, Οστάνδη 15, Μπαϊρόιτ 14, Νεπτούνας 15, Ολίμπια 11.

ΤΕΝΙΣ - «OPEN» ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ
Διπλή επιτυχία από Τσιτσιπά - Σάκκαρη

Με τον καλύτερο τρόπο άνοιξαν τους αγώνες τους στο φετινό «Australian Open» της Μελβούρνης ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη. Οι Ελληνες τενίστες προκρίθηκαν στον β' γύρο, δημιουργώντας με το «καλημέρα» προσδοκίες διάκρισης στο πρώτο τουρνουά της κατηγορίας Grand Slam για το νέο έτος.

Πρώτος αγωνίστηκε ο Τσιτσιπάς, που για τον α' γύρο των ανδρών νίκησε τον Ιταλό Μπερτίνι με 3-1 σετ (6-7, 6-4, 6-3, 7-6) και έγινε ο πρώτος Ελληνας τενίστας που σημειώνει νίκη στο αυστραλιανό «Open». Στον β' γύρο ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Βίκτορ Τροΐτσκι.

Ακολούθως, η Σάκκαρη επικράτησε της έμπειρης και δυνατής Γέλενα Οσταπένκο (Νο 22 στην παγκόσμια κατάταξη) με 2-1 σετ (6-1, 3-6, 6-2) και θα αντιμετωπίσει στον β' γύρο των γυναικών την Αστρα Σάρμα (Νο 230) ως το φαβορί του ζευγαριού.