Η Ελλάδα υπήρξε σε όλη τη διαδρομή του 20ού αιώνα η νέα πατρίδα για πολλούς πρόσφυγες. Η άφιξη των προσφύγων, από τις αρχές του αιώνα, ήταν η απαρχή μιας δύσκολης, αλλά και συνάμα δημιουργικής πορείας για τον προσφυγικό ελληνισμό
Ο «ταπεινός» πηλός είναι το κοινό σημείο που συνδέει τις τρεις ενδιαφέρουσες εκθέσεις, που πραγματοποιούνται αυτές τις μέρες στη Φολέγανδρο, τη Σίφνο και το Μανταμάδο Λέσβου, παρουσιάζοντας το ταλέντο και το μεράκι ανθρώπων που επιμένουν να ασχολούνται με την τέχνη της αγγειοπλαστικής