Το Εργατικό Κέντρο Πάτρας και φορείς της πόλης διαδήλωσαν για μέτρα προστασίας στους χώρους δουλειάς
Στην πρώτη γραμμή της πορείας ο πρόεδρος του Εργατικού Κέντρου και ο αγωνιστής δήμαρχος |
Πλήθος εργαζομένων και συμπολιτών Ρομά της περιοχής διατράνωσαν «Δεν θα ανεχτούμε άλλους νεκρούς για τα κέρδη τους» και απαίτησαν να διερευνηθούν πλήρως τα αίτια και οι συνθήκες της φονικής κατάρρευσης της γέφυρας, με το σύνθημα «Εσείς μετράτε κέρδη και ζημιές, εμείς μετράμε ανθρώπινες ζωές» να κυριαρχεί στην πορεία που ακολούθησε στους δρόμους της πόλης.
Στη συγκέντρωση μίλησε ο Γιώργος Αγγελόπουλος, μέλος της διοίκησης του Εργατικού Κέντρου Πάτρας, του ΔΣ του Συνδικάτου Οικοδόμων Πάτρας και της διοίκησης της Ομοσπονδίας Οικοδόμων Ελλάδας, και χαιρέτισε ο Βασίλης Πάντζος, πρόεδρος του ΔΣ της Πανελλαδικής Συνομοσπονδίας Ελλήνων Ρομά «ΕΛΛΑΝ ΠΑΣΣΕ», ενώ συμμετείχε πολυπληθής αντιπροσωπεία της δημοτικής αρχής με επικεφαλής τον δήμαρχο, Κώστα Πελετίδη.
Ο πρόεδρος της «ΕΛΛΑΝ ΠΑΣΕ» στο βήμα της συγκέντρωσης |
Με το πρωτοσέλιδο του «Ριζοσπάστη» στη διαδήλωση |
Τέλος, κάλεσε τα συνδικάτα και τους εργαζόμενους της Πάτρας να επαγρυπνούν και να συνεχίσουν τη διεκδίκηση μέτρων προστασίας στους χώρους δουλειάς, εντατικοποίησης των ελέγχων από τους αρμόδιους μηχανισμούς.
Στον χαιρετισμό του ο Β. Πάντζος, αφού ευχαρίστησε το Εργατικό Κέντρο Πάτρας, τη δημοτική αρχή και τους εργαζόμενους που συμπαραστέκονται στους συμπολίτες τους Ρομά, σημείωσε χαρακτηριστικά: «Είμαστε εργάτες που παλεύουμε για την επιβίωση, δεν είμαστε κλέφτες. Οι συνάνθρωποί μας ήταν σε συνεννόηση με την εταιρεία για να καθαρίσουν τον χώρο στη γέφυρα από τα σίδερα, ώστε να βγάλουν ένα μεροκάματο με την ανακύκλωσή τους. Είμαστε μέλη της ελληνικής κοινωνίας, θέλουμε να ζούμε με αξιοπρέπεια, να έχουμε σχολεία για τα παιδιά μας, υγεία και δηλώνουμε ότι θα παλέψουμε μαζί για τα δικαιώματά μας».
Οσο περνούν οι μέρες από την τραγωδία της περασμένης Κυριακής στην περιφερειακή γέφυρα της Πάτρας που κατεδαφιζόταν, με έναν νεκρό 33χρονο Ρομά, ο οποίος κηδεύτηκε χτες στο Ρίο, και τουλάχιστον 10 τραυματίες, όλο και περισσότερο επιβεβαιώνεται ότι ήταν ένα προδιαγεγραμμένο έγκλημα του κράτους και τις εργοδοσίας.
Αυτό που συνέβη στα Μποζαΐτικα θα μπορούσε να έχει συμβεί και υπάρχουν όλες οι προϋποθέσεις να ξανασυμβεί στο μέλλον, όσο συνεχίζουν η συντήρηση και ο έλεγχος υποδομών της χώρας - όπως και οι γέφυρες - να μπαίνει στη ζυγαριά του κόστους - οφέλους για τα επιχειρηματικά συμφέροντα.
Οι εταιρείες «ΑΒΑΞ» και «Ιόνια Οδός», που ήταν οι ανάδοχοι του έργου, «σπάνε» τις εργασίες στη συνέχεια σε υπεργολάβους με σκοπό το μέγιστο κέρδος, που έρχεται μέσα από την υπερεκμετάλλευση των εργαζομένων και στην περίπτωση των κατεδαφίσεων γεφυρών της περιοχής και την αξιοποίηση εργατών Ρομά, που προσπαθούν να βγάλουν ένα μεροκάματο του τρόμου με την ανακύκλωση των σίδερων.
Οι εκτιμήσεις πολλών επιστημόνων σε ΜΜΕ, για αυτό το έγκλημα, που έγινε επιπλέον σε ώρα που απαγορεύονταν οι εργασίες λόγω καύσωνα, κατατείνουν σε κάποια κοινά συμπεράσματα που σχετίζονται με τη σκόπιμη ασυδοσία που υπάρχει σε τέτοιου είδους έργα και τα οποία απαιτούν συγκεκριμένη μεθοδολογία.
Αυτά τα ερωτήματα εξακολουθούν να είναι αμείλικτα:
-- Τι μέτρα πάρθηκαν για την ασφάλεια των εργασιών και συνολικά ενός έργου στη γέφυρα που είχε διαπιστωθεί ότι είχε προβλήματα στατικότητας, γι' αυτό άλλωστε είχε αποφασιστεί η κατεδάφισή της, παρότι δεν ήταν ιδιαίτερα παλιά, του 2002.
-- Τι έλεγχοι έγιναν από την Επιθεώρηση Εργασίας για την τήρηση όλων των μέτρων ασφάλειας, ώστε να διασφαλιστεί η ασφάλεια των εργαζομένων καθ' όλη τη διάρκεια των εργασιών;
-- Γιατί είχε καθυστερήσει τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα η ολοκλήρωση των έργων; Υπήρχε εντατικοποίηση για να τηρηθούν οι νέες προθεσμίες; Τι προέβλεπε η συγκεκριμένη τεχνική, στατική και κυκλοφοριακή μελέτη του έργου;
-- Πώς είχε εξασφαλιστεί η ασφάλεια όσων διέρχονται κάτω από τη γέφυρα και γιατί δεν είχε κλειστεί το εργοτάξιο;
-- Γιατί δεν σταμάτησαν οι εργασίες που γίνονταν παράνομα Κυριακή, καταπατώντας ταυτόχρονα την Υπουργική Απόφαση για τον καύσωνα, που προβλέπει υποχρεωτική διακοπή εργασιών;
-- Οι ελεγκτικοί μηχανισμοί του ΣΕΠΕ ελέγχουν αν τηρείται από την εργοδοσία η απαγόρευση εργασιών σε συνθήκες καύσωνα;
Ολα αυτά τα ερωτήματα θέτουν και οι εργαζόμενοι της περιοχής, το Συνδικάτο Οικοδομών της Πάτρας, που χτες συνέχισαν τις διαδηλώσεις για την καταγγελία του νέου εγκλήματος.