Από σήμερα μέχρι και την Παρασκευή οι αρχαιρεσίες των εργαζόμενων δημοσιογράφων, στα γραφεία της Ενωσης
Η «Δημοσιογραφική Συνεργασία» απευθύνει πλατύ κάλεσμα στους εργαζόμενους δημοσιογράφους να στηρίξουν το αγωνιστικό ψηφοδέλτιό της, που συγκροτείται από τους συνδικαλιστές που συσπειρώνονται στο ΠΑΜΕ.
Η ενίσχυση της «Δημοσιογραφικής Συνεργασίας» είναι η καλύτερη απάντηση στην προκλητική ομοφωνία των άλλων παρατάξεων, που εκφράζεται τόσο με το κοινό προεδρείο από τους συνδικαλιστές των ΝΔ - ΣΥΡΙΖΑ όσο και με την ουσιαστική συναίνεση των υπόλοιπων δυνάμεων στην ταφόπλακα που επιχειρεί να βάλει η πλειοψηφία του ΔΣ σε κάθε αγωνιστική δράση, για λογαριασμό της εργοδοσίας.
Μπροστά στις αρχαιρεσίες η «Δημοσιογραφική Συνεργασία» αναδεικνύει τα βασικά διλήμματα που απασχολούν τον κλάδο και καλεί τους εργαζόμενους δημοσιογράφους:
Για τη συγχώνευση ΕΣΗΕΑ - ΕΣΠΗΤ, η «Δημοσιογραφική Συνεργασία» υπογραμμίζει: «ΚΑΤΑΨΗΦΙΖΟΥΜΕ τη "λευκή επιταγή" που ζητάει η συνδικαλιστική πλειοψηφία. Καμία εμπιστοσύνη στις πλειοψηφίες των δύο Ενώσεων! Καμία εξουσιοδότηση - λευκή επιταγή στο νέο ΔΣ της ΕΣΗΕΑ για παρασκηνιακές συνδιαλλαγές και εκλογομαγειρέματα σε βάρος των εργαζομένων.
Εδώ και τώρα: Να καταργηθούν οι κόφτες στην εγγραφή εργαζόμενων δημοσιογράφων στην ΕΣΗΕΑ. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο να γίνουν μέλη της ΕΣΗΕΑ ΟΛΟΙ οι συνάδελφοι δημοσιογράφοι που σήμερα καλύπτονται συνδικαλιστικά από την ΕΣΠΗΤ, χωρίς καμία διαδικασία συγχώνευσης».
Το ψηφοδέλτιο της «Δημοσιογραφικής Συνεργασίας» για τις εκλογές της ΕΣΗΕΑ είναι το εξής:
ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΕΡΤ), ΑΛΕΙΦΕΡΟΠΟΥΛΟΥ ΙΟΚΑΣΤΗ (ATTICA TV), ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ (902.gr), ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (newsbeast.gr, political.gr), ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ (902.gr), ΒΑΗΣ ΙΑΚΩΒΟΣ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΒΑΜΒΑΚΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ), ΒΕΛΕΓΡΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΒΕΡΓΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ - ΑΝΔΡΙΑΝΑ (ΝΤΑΝΙ) (ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ), ΒΙΚΤΩΡΑΤΟΣ ΙΩΣΗΦ (ΠΟΝΤΙΚΙ), ΒΛΑΧΟΔΗΜΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΑΠΕ - ΜΠΕ), ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΦΡΟΔΙΤΗ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΓΕΩΡΤΖΟΓΛΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ (in.gr), ΓΚΙΟΚΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ - ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ (NEWSBOMB.GR, ACTION24), ΔΗΜΗΤΡΟΓΛΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΑΠΕ - ΜΠΕ), ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ (902.gr), ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΖΥΜΑΡΗ ΑΘΗΝΑ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΘΕΟΔΟΣΙΑΔΗΣ ΑΛΕΞΙΟΣ (ΑΝΕΡΓΟΣ), ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ), ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (aftodioikisi.gr), ΘΩΜΑΪΔΗΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ (ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ), ΚΑΖΑΝΤΖΗ ΠΑΝΤΙΑ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΚΑΛΑΜΑΡΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΚΑΛΛΙΓΕΡΗ ΜΑΡΙΝΑ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΚΑΜΑΚΑΡΗΣ ΝΙΚΟΛΑΣ (APLHA), ΚΑΝΤΖΙΛΙΕΡΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΚΑΠΕΤΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (newsit.gr), ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ), ΚΟΥΡΜΟΥΛΗΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΚΥΡΚΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ (iefimerida.gr), ΛΕΑΝΗΣ ΜΙΧΑΗΛ (9,84), ΛΕΒΕΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ (MEGA), ΛΟΓΑΡΑΣ ΠΕΤΡΟΣ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΠΙΝΙΚΗ (ΑΝΕΡΓΗ), ΜΑΪΛΗ ΕΛΕΝΗ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΜΑΝΤΑΛΟΒΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΜΕΖΙΝΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ (ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ), ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΑΠΕ - ΜΠΕ), ΜΟΣΧΟΒΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΜΟΥΣΓΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ), ΜΠΑΜΙΑΤΖΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ (THETOC.GR), ΜΠΙΤΣΙΚΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (DOCUMENTO), ΜΠΟΛΑΚΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ (MEGA), ΜΠΟΛΚΑΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ (ALPHA), ΜΥΤΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ALPHA), ΝΙΕΡΡΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΗ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΠΑΠΑΞΕΝΑΚΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ (ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ), ΠΑΣΑΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΩΣΤΑΣ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΠΕΤΡΑΚΟΥ ΕΡΙΦΥΛΗ (CNN.gr), ΠΙΝΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ), ΠΡΟΥΣΑΝΙΔΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΡΑΜΜΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (902.gr), ΡΟΒΒΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (NEA), ΣΑΜΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (ALPHA), ΣΕΓΚΟΣ ΑΔΑΜΑΝΤΙΟΣ (902.gr), ΣΕΛΑΛΜΑΖΙΔΗΣ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ (ΜΑΚΗΣ) (ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ), ΣΙΑΧΟΣ ΜΙΧΑΗΛ, ΣΚΙΝΤΣΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΒΗΜΑ), ΣΤΡΕΒΙΝΑ ΙΩΑΝΝΑ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΤΣΙΒΟΛΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (in.gr), ΤΣΙΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (sportal.gr), ΤΣΟΥΡΜΠΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΦΟΡΤΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ (ALPHA), ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΛΕΝΗ (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ), ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΑΝΕΡΓΟΣ).
Ενα σύντομο καλωσόρισμα απηύθυνε εκ μέρους του ψηφοδελτίου ο Γιώργος Μηλιώνης. Τα μηνύματα από τους χώρους δουλειάς είναι ενθαρρυντικά και επιβεβαιώνουν τις δυνατότητες που υπάρχουν, ώστε περισσότεροι εργαζόμενοι δημοσιογράφοι να κάνουν αυτή τη φορά το βήμα και να στηρίξουν τη «Δημοσιογραφική Συνεργασία». Υποψήφιοι, συναγωνιστές και φίλοι αντάλλαξαν απόψεις και εμπειρίες από τη μάχη της ψήφου, που συνεχίζεται μέχρι την ερχόμενη Παρασκευή, τελευταία μέρα των εκλογών.
Τι θα κάνει η συντριπτική πλειοψηφία των δημοσιογράφων απέναντι στην τακτική του «κοινού προεδρείου» των συνδικαλιστών ΝΔ - ΣΥΡΙΖΑ, με τη συναίνεση των υπόλοιπων, να τους μετρούν και πάλι σαν «κουκιά» για να τα βάλουν στο σακούλι των παζαριών με την εργοδοσία;
Τι θα κάνει η συντριπτική πλειοψηφία των δημοσιογράφων απέναντι στο καθεστώς των εκπροσώπων μιας «τέταρτης εξουσίας» που στο όνομα του «ελέγχου της εξουσίας» συμπορεύεται με τα κάθε λογής αφεντικά που θέλουν τον απόλυτο έλεγχο για το τι και πώς γράφεται και μεταδίδεται, ώστε να συντηρείται και να αναπαράγεται η «ελευθερία» της προληπτικής λογοκρισίας και αυτολογοκρισίας;
Τι θα κάνει η συντριπτική πλειοψηφία των δημοσιογράφων που αντί για υπογραφή Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας για όλους τους δημοσιογράφους, με πραγματικές αυξήσεις στους μισθούς, με αναπλήρωση απωλειών, με σύγχρονα δικαιώματα, τους θέλουν θεατές σε παζάρια με τους εργοδότες πίσω από κλειστές πόρτες για «αυξήσεις» - ψίχουλα ή για «τροφεία»... ελεημοσύνης;
- κι ας μην τα «έπιασαν» ποτέ από πουθενά, κι ας μην έπαιξαν ποτέ κανένα βρώμικο πολιτικό ή οικονομικό παιχνίδι,
- κι ας μην έγιναν ποτέ τα βαποράκια για την εξυπηρέτηση των συμφερόντων τμήματος ή του συνόλου της οικονομικής ολιγαρχίας,
- κι ας μη βρέθηκαν ποτέ ούτε σε «μυστικές», ούτε σε φανερές «λίστες», που δεν μπουκώθηκαν με αργομισθίες, που δεν «τα παίρνουν» από περίεργες «παραδραστηριότητες»,
- κι ας βρίσκονται πάντα με την τίμια δουλειά τους απέναντι στις κατασκευασμένες και κατευθυνόμενες ειδήσεις, στα fake news και στην προπαγάνδα του πολέμου;
Πώς θα τοποθετηθούν οι δημοσιογράφοι - μέλη της ΕΣΗΕΑ στους «κόφτες» εγγραφής στο Σωματείο των συναδέλφων μας της Ενωσης Συντακτών Περιοδικού και Ηλεκτρονικού Τύπου και στο δίκαιο αίτημά τους να γίνουν μέλη της ΕΣΗΕΑ ΟΛΟΙ οι συνάδελφοι δημοσιογράφοι που σήμερα καλύπτονται συνδικαλιστικά από την ΕΣΠΗΤ, χωρίς καμία διαδικασία συγχώνευσης;
Η συντριπτική πλειοψηφία των δημοσιογράφων ζουν με μισθούς πείνας, εργάζονται ανασφάλιστοι, όμηροι στα χέρια των εργοδοτών, για να είναι πιο ευάλωτοι στις κάθε λογής πιέσεις, στους ωμούς εκβιασμούς.
1. Στην εκλογική διαδικασία δεν ψηφίζουμε μόνο για να διεκδικήσουμε την επίλυση των προβλημάτων του κλάδου. Αλλά και για το δικαίωμα στην ελεύθερη και αντικειμενική ενημέρωση, για μια ενημέρωση που θα υπηρετεί τα συμφέροντα του λαού!
2. Η ψήφος στις εκλογές έχει και μιαν ηθική διάσταση. «Ρομαντισμός»;... Απαντάμε στον κυνισμό τους ότι ο ρομαντισμός δεν συνιστά αδυναμία, ούτε γραφικότητα. Συνιστά επίγνωση της ανάγκης και ανασαίνει με το οξυγόνο της ελπίδας που φυτρώνει και καρπίζει μέσα από τους τίμιους πολιτικούς και συνδικαλιστικούς αγώνες που δεν θα τελειώσουν τη μέρα των εκλογών.
3. Η στήριξη του ψηφοδελτίου της «Δημοσιογραφικής Συνεργασίας», του ψηφοδελτίου της ενότητας και της συμπόρευσης μαχόμενων δημοσιογράφων, που ήρθαν από διαφορετικές διαδρομές για να συναντηθούν στον κοινό τόπο του χρέους, του αγώνα για μιαν άλλη πορεία του δημοσιογραφικού κλάδου, είναι μια νέα αφετηρία για τη δημιουργία ενός ταξικού πόλου αντίστασης, προοπτικής και νίκης.
Απευθυνόμαστε στη συντριπτική πλειοψηφία των δημοσιογράφων με τα λόγια του Μαρξ: «Ας κάνουμε το έγκλημα πιο ατιμωτικό, δημοσιοποιώντας το»!
Αλλά για να δημοσιοποιείς τα εγκλήματα των ισχυρών, για να μην υποκύπτεις στους εκβιασμούς που σε ατιμάζουν, πρέπει να είσαι δυνατός.
Οι εκλογές στην ΕΣΗΕΑ με την ψήφο στη «Δημοσιογραφική Συνεργασία» μπορούν να γίνουν βήμα για «δυνατούς» δημοσιογράφους.