Νέα κρούσματα σε περιοχές των Τρικάλων και της Λάρισας
Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Περιφέρειας Θεσσαλίας, χθες 24 Ιουλίου «ολοκληρώθηκαν οι έλεγχοι στην πρώτη ζώνη προστασίας στην ευρύτερη περιοχή της Οσσας, όπου σε 34 μονάδες εντοπίστηκαν σε μία μόνο μονάδα θετικά κρούσματα, αλλά και στην περιοχή της Οιχαλίας Τρικάλων, όπου εντοπίστηκε θετικό κρούσμα σε τοπικό σφαγείο».
Πλέον έχουν μπει σε ζώνες επιτήρησης συνολικά 4 περιοχές. Τις επόμενες μέρες αναμένεται να ξεκινήσουν κτηνιατρικοί έλεγχοι και στους νομούς Καρδίτσας και Μαγνησίας, ενώ είναι προφανές ότι οι έλεγχοι αυτοί θα γίνουν με καθυστέρηση, λόγω των ελλείψεων προσωπικού. Από σήμερα Πέμπτη θα αρχίσουν οι έλεγχοι στις ζώνες των 10 χλμ. σε Ελασσόνα και Συκούριο, και θα διαρκέσουν περισσότερες μέρες απ' ό,τι είχε εκτιμηθεί αρχικά. Είναι βέβαιο ότι και την επόμενη βδομάδα θα γίνονται έλεγχοι από τα συνεργεία κτηνιάτρων που έχουν σταλεί στη Λάρισα από όλη τη χώρα, δείγμα της γύμνιας των κτηνιατρικών υπηρεσιών.
Να σημειωθεί ότι είναι αφόρητες οι συνθήκες εργασίας των κτηνιάτρων, που διεξάγουν τους ελέγχους με καύσωνα, μέσα σε στάνες με έντονες οσμές. Κάθε συνεργείο των δύο κτηνιάτρων θα πρέπει να ελέγχει την ημέρα 500 έως 800 ζώα, που θα πρέπει να είναι σε θέση να τα ακινητοποιήσουν για να λάβουν δείγματα αίματος και, στην περίπτωση που βρεθεί ζώο νεκρό, να πάρουν τεμάχιο πνεύμονα 5x5 εκατοστά. Η «ανταμοιβή» τους; Με την επιστροφή τους στην έδρα της Περιφέρεια Θεσσαλίας βρίσκουν ένα μπουκαλάκι νερό και σάντουιτς...
Την ίδια στιγμή, ακόμα και σήμερα δεν έχει δοθεί επίσημη απάντηση για το πώς εισήλθε η πανώλη στη Θεσσαλία. Επίσης, δεν δίνεται απάντηση από την κυβέρνηση για το πόσο και πότε θα αποζημιωθούν οι κτηνοτρόφοι, που βλέπουν το πρόβλημα να λαμβάνει σοβαρές διαστάσεις και να είναι απροστάτευτοι για μια ακόμα φορά, από ένα κράτος που δεν έχει προτεραιότητα την προστασία του λαού και της περιουσίας του.
Στο μεταξύ, χτες στη Λάρισα έφτασε κλιμάκιο της ΕΕ προκειμένου να διαπιστώσει αν εφαρμόζονται τα κοινοτικά υγειονομικά πρωτόκολλα για την πανώλη των αιγοπροβάτων, δηλαδή αν έχουν οριοθετηθεί οι ζώνες επιτήρησης των 3 και 10 χλμ. Πάντως η κοινοτική νομοθεσία είναι μέρος του προβλήματος, αφού δεν επιτρέπει ελέγχους για ζωονόσους μεταξύ των κρατών - μελών.
Αξιοσημείωτο είναι και το γεγονός ότι η Περιφέρεια Θεσσαλίας αποφάσισε να χρηματοδοτήσει την ιδιωτική εταιρεία «Prognosis Biotech», και όχι κάποιον δημόσιο φορέα, για τη δημιουργία rapid test για την πανώλη των αιγοπροβάτων και άλλα νοσήματα.
Τις τεράστιες ευθύνες της κυβέρνησης, που όπως και οι προηγούμενες υλοποίησε μια πολιτική που έκανε τη χώρα ξέφραγο αμπέλι στις ζωονόσους, επισημαίνουν σε ανακοίνωση για τα κρούσματα πανώλης οι Αγροτοκτηνοτροφικοί Σύλλογοι της Ελασσόνας.
Σημειώνουν ότι έχουν αποδεκατιστεί οι κτηνιατρικές υπηρεσίες και ότι γίνεται προσπάθεια να φορτώσουν τις ευθύνες και το κόστος στους κτηνοτρόφους, στη λογική της ατομικής ευθύνης. Οπως καταγγέλλουν, «ήδη έχουν ξεκινήσει εκβιασμοί από τους γαλακτοβιομήχανους, που βλέπουν την κατάσταση που διαμορφώνεται στη Θεσσαλία ως ευκαιρία για να ρίξουν τις τιμές στο γάλα από τις πληγείσες περιοχές».
Ζητούν μέτρα για να μην εξαπλωθεί κι άλλο η πανώλη, 100% αποζημιώσεις για τα ζώα και την απώλεια εισοδήματος και προσλήψεις μόνιμων κτηνιάτρων. Συγκεκριμένα: Αποζημίωση 300 ευρώ για κάθε ζώο που εγγράφεται στο Μητρώο και προορίζεται για εκτροφή, και 100 ευρώ για εκείνα που προορίζονται για σφαγή, στους κτηνοτρόφους που θα θανατωθεί το κοπάδι τους. Αναπλήρωση του χαμένου εισοδήματος για όσο διάστημα χρειαστεί μέχρι την πλήρη ανασύσταση των παραπάνω εκμεταλλεύσεων, με 100% πόρους του κράτους. Μέριμνα για τις ενισχύσεις που έπαιρναν οι παραπάνω κτηνοτρόφοι, αφού θα υποβάλουν μηδενική δήλωση εκτροφής. Αποζημίωση των ζωοτροφών ιδιοπαραγόμενων και αγοραζόμενων στο 100%, σε περίπτωση που αυτές καταστραφούν. Οικονομική στήριξη (για ζωοτροφές, απολυμαντικά κ.λπ.) στους κτηνοτρόφους που υποχρεώθηκαν να βάλουν τα κοπάδια τους σε καραντίνα.
Να μην προχωρήσει ο σχεδιασμός του υπουργείου Υγείας για αλλαγή στο εφημεριακό καθεστώς των νοσοκομείων του Λεκανοπεδίου Αττικής, απαιτεί η «Δημοκρατική Πανεπιστημονική Κίνηση» (ΔΗΠΑΚ) Γιατρών.
Οπως καταγγέλλει, «αιφνιδίως και εν μέσω καλοκαιριού κατά την προσφιλή τακτική της κυβέρνησης διαρρέουν τα σχέδια του υπουργείου για αλλαγή στο εφημεριακό καθεστώς των νοσοκομείων του Λεκανοπεδίου Αττικής.
Συγκεκριμένα, σε ό,τι αφορά στα νοσοκομεία που υπάγονται στην 1η ΥΠΕ, σχεδιάζουν 24ωρη καθημερινή εφημέρευση 10 νοσοκομείων, ενώ αντίστοιχα στην 2η ΥΠΕ, και για τα 5 γενικά νοσοκομεία.
Η κυβέρνηση και το υπουργείο έρχονται δήθεν να απαντήσουν στην άθλια κατάσταση που υπάρχει στα ΤΕΠ των νοσοκομείων, στις τεράστιες αναμονές για εξέταση, στον συνωστισμό, στην ταλαιπωρία και την επικίνδυνη για ασθενείς και υγειονομικούς κατάσταση, προχωρώντας σε ένα μέτρο που όχι μόνο δεν θα δώσει λύση, αλλά θα επιδεινώσει την ήδη υπάρχουσα κατάσταση.
Ηδη στους απαράδεκτους και με αυθαίρετα στοιχεία πίνακες που έστειλε η 1η ΥΠΕ, ζητώντας από διευθυντές τμημάτων και διευθυντές Ιατρικής Υπηρεσίας των νοσοκομείων να καταθέσουν πρόγραμμα 24ωρης καθημερινής εφημέρευσης, αποδεικνύεται ότι απαιτείται πολλαπλάσιο προσωπικό από το υπάρχον. Αυταπόδεικτο βέβαια, αν αναλογιστεί κανείς τη σημερινή άθλια κατάσταση με την υπερεφημέρευση, τα δεκάδες χρωστούμενα ρεπό, την τραγική υποστελέχωση σε ορισμένα τμήματα και κλάδους, όπως το νοσηλευτικό, οι τεχνολόγοι, οι τραυματιοφορείς».
Η ΔΗΠΑΚ υπογραμμίζει ότι η εφαρμογή του σχεδίου της καθημερινής 24ωρης εφημέρευσης θα οδηγήσει:
«Το "ξαναμοίρασμα της τράπουλας" με τις ίδιες δομές, το ίδιο προσωπικό, τους ίδιους ή μειωμένους προϋπολογισμούς, δεν μπορεί να δώσει λύση στο πρόβλημα», επισημαίνει η ΔΗΠΑΚ, τονίζοντας ότι «για να αντιμετωπιστούν οι πολύωρες αναμονές στα ΤΕΠ και για να προσφέρονται ποιοτικές και σύγχρονες δωρεάν υπηρεσίες Υγείας, πρέπει τα νοσοκομεία να στελεχωθούν με όλο το απαραίτητο μόνιμο προσωπικό και να εξοπλιστούν με σύγχρονο εξοπλισμό. Αμεσα να επαναλειτουργήσουν οι δομές Υγείας που έκλεισαν στο Λεκανοπέδιο τα τελευταία χρόνια και μάλιστα ενισχυμένες σε προσωπικό και χρηματοδότηση. Ενίσχυση της Πρωτοβάθμια Φροντίδας Υγείας».
Και καλεί σε μαζική συμμετοχή στην 24ωρη απεργία στις 29/7, μέρα κατάθεσης του κατάπτυστου νομοσχεδίου για την Ψυχική Υγεία και την Απεξάρτηση.