Χιλιάδες ήταν οι νέοι που και χτες έφτασαν μέχρι τα Ιλίσια και διάβηκαν τις πύλες της πολιτείας του Φεστιβάλ κι εκεί συνάντησαν τη θερμή υποδοχή των παιδιών της ΚΝΕ. Χαρακτηριστικό τους, είναι το αυτοκόλλητο με την πολύχρωμη αφίσα του Φεστιβάλ που έχει φιλοτεχνήσει ο σκιτσογράφος Στάθης. Αυτά τα παιδιά λοιπόν, υποδέχονται τους επισκέπτες της μεγάλης πολιτικής γιορτής κρατώντας στα χέρια τον «Οδηγητή», καλώντας τους να ενισχύσουν την Οργάνωση, συζητώντας μαζί τους για τις πολιτικές εξελίξεις, αλλά και τα καθημερινά τους προβλήματα. Σ' όλα αυτά, ο κόσμος που επισκέπτεται το Φεστιβάλ κι ιδιαίτερα οι νέοι άνθρωποι ανταποκρίνονται πολύ θετικά, με δίψα να ακούσουν, να μάθουν τις θέσεις και τις προτάσεις της Οργάνωσης πάνω σε ζητήματα που τους απασχολούν και να εκφράσουν τις δικές τους σκέψεις, τον προβληματισμό και τις αγωνίες τους.
Οι περισσότεροι γνωρίζουν την ΚΝΕ από το σχολείο τους, τη γειτονιά τους, ή από προηγούμενα Φεστιβάλ. Δεν είναι λίγοι όμως, κι αυτοί που για πρώτη φορά έρχονται σ' επαφή με τη μαγεία του Φεστιβάλ κι όλοι παραδέχονται ότι δεν είναι μόνο οι συναυλίες - που αρχικά ίσως τους παρακίνησαν να το επισκεφτούν - αλλά είναι ένα μοναδικό πάντρεμα της πολιτικής με τον πολιτισμό, είναι πραγματικά μια πρόταση ζωής κι αγώνα αυτό που εκπέμπει. Γι' αυτό και εκατοντάδες νέοι συμπληρώνουν «κάρτες γνωριμίας» με την ΚΝΕ, ζητούν να συναντηθούν ξανά μ' αυτά τα παιδιά που τους καλούν στον αγώνα, που τους καλούν «να αλλάξουν τη ζωή τους αλλάζοντας τον κόσμο» και πολλοί ακόμα κάνουν μέσα στο Φεστιβάλ, το μεγάλο βήμα να εντάξουν τον εαυτό τους σ' αυτή την υπόθεση του δίκαιου αγώνα για έναν άλλο κόσμο.