Το ένα μετά το άλλο τα συνδικάτα που συσπειρώνονται στο ΠΑΜΕ οργανώνουν τη συμμετοχή εργαζομένων διαφόρων κλάδων, στη μεγάλη διαδήλωση στις 21 του Ιούνη, στη Θεσσαλονίκη
Ραντεβού στη Θεσσαλονίκη στις 21 του Ιούνη μαζί με το ΠΑΜΕ δίνουν και οι εργαζόμενοι στην υγεία όπως ανακοινώνει η Ομοσπονδία Συλλόγων Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων Ελλάδας (ΟΣΝΙΕ) καλώντας όλους τους εργαζόμενους του κλάδου να διαδηλώσουν κάτω από τα πανό της ενάντια στη σύνοδο κορυφής της ΕΕ και τις νέες αντεργατικές - αντιλαϊκές πολιτικές που θα αποφασίσει.
Οπως επισημαίνει και στη σχετική ανακοίνωση η ΟΣΝΙΕ: Ολο και περισσότεροι Ευρωπαίοι εργαζόμενοι έπαψαν να έχουν αυταπάτες για το ρόλο της ΕΕ. Μετά τη συνθήκη του Μάαστριχτ, τη Λευκή Βίβλο, τη συνθήκη της Λισαβόνας, την ΟΝΕ, το ευρώ και τώρα τη συνθήκη διεύρυνσης, εκατομμύρια μισθωτοί εργαζόμενοι οδηγούνται στην ανεργία, στην υποαπασχόληση, στη φτώχεια, τον αφανισμό ενώ μια χούφτα πολυεθνικές και κεφαλαιοκράτες, θησαυρίζουν όλο και περισσότερο συγκεντρώνοντας προκλητικά τεράστιο πλούτο στα χέρια τους.
«Η εργατική τάξη και ο λαός, καταλήγει, μπορεί και πρέπει να γίνει πρωταγωνιστής των εξελίξεων. Με ισχυρό εργατικό κίνημα δίνουμε τη μάχη να διαμορφώσουμε το μεγάλο λαϊκό μέτωπο ενάντια στα μονοπώλια και τον ιμπεριαλισμό».
Δηλώσεις συμμετοχής για τη διαδήλωση στη Θεσσαλονίκη γίνονται στα τηλέφωνα της Ομοσπονδίας: 210 8233003 και 210 8224463.
«Στις 21 του Ιούνη πρέπει να είμαστε όλοι εκεί» επισημαίνει το Συνδικάτο Μετάλλου Αθήνας «Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ» καλώντας σε ανακοίνωση, όλους τους εργαζόμενους του κλάδου να συμμετέχουν στις διαδηλώσεις της Θεσσαλονίκης. Για να πάρουν το μήνυμα, όπως σημειώνει, πως: «Οι εργαζόμενοι και οι άνεργοι είμαστε αποφασισμένοι να δώσουμε σκληρή μάχη παρεμποδίζοντας, ορθώνοντας αγωνιστικό μέτωπο στις πολιτικές που σπέρνουν ανεργία, φτώχεια, δυστυχία».
Ακόμα πιο συγκεκριμένα το Συνδικάτο εξηγεί τους λόγους που διαδηλώνουν στη Θεσσαλονίκη: Για τις 500 απολύσεις στη Σίσσερ, τις 350 στον Ιππόκαμπο, τις 120 στη Γιούλα, τις 150 στην Υβόννη. Για τις δεκάδες δολοφονίες και τους ανάπηρους που έχουμε από την εντατικοποίηση και την έλλειψη μέτρων ασφάλειας στους τόπους δουλιάς.
Οι μεταλλεργάτες στις βιοτεχνίες, στις βιομηχανίες, επισημαίνει το Συνδικάτο, ζούμε με τους μισθούς πείνας, την απειλή της απόλυσης, την τρομοκρατία στους χώρους δουλιάς, την ανασφάλιστη εργασία, τη μερική απασχόληση, τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου, τα ανύπαρκτα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας. Οπως τονίζει, οι υπεύθυνοι για όλα αυτά θα είναι στη Θεσσαλονίκη και γι' αυτό «Πρέπει να είμαστε όλοι εκεί, στον τόπο που οι υπάλληλοι των πολυεθνικών θα επιχειρήσουν να μας περάσουν καινούρια αντιλαϊκά κοστούμια».
Κρατήσεις θέσεων στα πούλμαν που θα αναχωρήσουν για Θεσσαλονίκη γίνονται στα τηλέφωνα του Συνδικάτου 210 8210302 και 210 8230270.
Με μαζική συμμετοχή φορέων πραγματοποιήθηκε προχτές στο Εργατικό Κέντρο Πειραιά σύσκεψη της Επιτροπής Πειραιά της «Δράση: Θεσσαλονίκη 2003» με θέμα την καλύτερη οργάνωση και μαζικότερη συμμετοχή στις κινητοποιήσεις που οργανώνονται στη Θεσσαλονίκη στις 20, 21 και 22 Ιούνη.
Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της σύσκεψης, η συμμετοχή από τον Πειραιά στα μπλοκ της «Δράση: Θεσσαλονίκη 2003» θα ξεπεράσει κάθε προηγούμενο.
Φιλοδοξία των διοργανωτών, όπως τονίστηκε χαρακτηριστικά στη σύσκεψη, είναι «να βουλιάξει η Θεσσαλονίκη από κόσμο».
Δηλώσεις συμμετοχής γίνονται ήδη στα τηλέφωνα 4280102 και 4521050 τις εργάσιμες ώρες ή στους κατά τόπους συλλόγους, φορείς και σωματεία που συγκροτούν τη «Δράση: Θεσσαλονίκη 2003». Η αναχώρηση των λεωφορείων θα γίνει το Σάββατο 21 Ιούνη στις 6 π.μ. από τον Πειραιά και τις γύρω περιοχές.
Η επιστροφή θα γίνει αυθημερόν, μετά το τέλος της κινητοποίησης.
Τοπικές Γραμματείες της «Δράσης» και του ΠΑΜΕ - Συντονιστικών Επιτροπών Αγώνα Σωματείων και Συνδικαλιστών οργανώνουν συσκέψεις για την καλύτερη οργάνωση της προετοιμασίας ενόψει της κινητοποίησης στη Θεσσαλονίκη 20-22 Ιούνη.
Πιο συγκεκριμένα, οι τοπικές επιτροπές του ΠΑΜΕ - Συντονιστική Επιτροπή Αγώνα Σωματείων και Συνδικαλιστών καλούν:
Σήμερα, 29/5/2003
Στις 2/6/2003
Εκδήλωση αφιερωμένη στις παλλαϊκές διαδηλώσεις του Ιούνη στη Θεσσαλονίκη διοργανώνουν οι ΟΒ Ζωγράφου της ΚΝΕ, το Σάββατο, στις 7 το απόγευμα, στην πλατεία Γαρδένιας.
Η Παναθηναϊκή Επιτροπή για τη Διεθνή Υφεση και Ειρήνη, θα συμμετάσχει με πούλμαν στη συγκέντρωση - διαμαρτυρία στη Θεσσαλονίκη στις 21 Ιούνη 2003. Αναχώρηση στις 6.30 π.μ. από την πλατεία Κάνιγγος. Διανυκτέρευση στη Λεπτοκαρυά και την Κυριακή 22 Ιούνη ανάβαση στον Ολυμπο στη θέση Πριόνια. Δηλώσεις συμμετοχής στα τηλέφωνα: 210.3827.303 και 210.3843.444.