Από τη μεγάλη συναυλία εκδήλωση στα πλαίσια του 29ου Φεστιβάλ, στο «Κατράκειο» Νίκαιας στις αρχές Ιούλη |
Για τις επόμενες μέρες θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω εκδηλώσεις:
Σάββατο 23 Αυγούστου
Παρασκευή 29 Αυγούστου
Σάββατο 30 Αυγούστου
Κυριακή 31 Αυγούστου
Πάνω στην επιστροφή αστροπελέκι ο Μήτσος που είχε τα μάτια του πάνω μου σ' όλες τις πορείες με τη χαρούμενη και γεμάτη έγνοια συντροφικότητα. Δύο μέτρα λεβέντης και δεν το χώραγε ο νους μου, έτσι που στάθηκε αδύνατο να γράψω δύο λέξεις την περασμένη Κυριακή. Κι ύστερα ήρθε η κηδεία της Μαρίας. Καρκίνος βασανιστικός, στα σαράντα τρία της, με ανήλικα παιδιά και τελευταία επιθυμία της μια παιδική βιβλιοθήκη στο χωριό της... Θα γιόρταζε προχτές. Με μερικά τηλεφωνήματα έτσι για να πεις μερικές καλοκαιρινές κουβέντες, να μαντέψεις τα φθινοπωρινά βάσανα που έρχονται καταιγιστικά, να υπολογίσεις τα σχολικά ντέρτια και τα βάρη των παιδιών και οι ειδήσεις είναι θλιβερές και απρόσμενες. Δύο καρκίνοι ακόμα, το έμφραγμα του φίλου του Βασίλη που ευτυχώς γλίτωσε, όπως κι η Ξένια κι η Λιάνα η συνονόματή μου κι άλλοι τρεις, όλοι άνθρωποι λίγο πάνω λίγο κάτω από τα πενήντα. Μαζική εξόντωση σε τόσο μικρό περίγυρο, τόση αρρώστια και θανατικό.
Το όνειρο μιας καλύτερης ζωής καίγεται και σείεται φέτος, μαραζώνει και κυλιέται στα αναπάντητα ερωτήματα, εκεί που πέρυσι πνιγόταν και μερικοί από μας, οπωσδήποτε οι κομμουνιστές, θαυμάζαμε τα απομεινάρια της σοσιαλιστικής παιδείας στην Τσεχία, όταν ακύρωνε την αγορά των αμερικάνικων αεροπλάνων για να αντιμετωπίσει τις πλημμύρες του Δούναβη και να περιθάλψει τους χιλιάδες εθελοντές που έσωσαν πρώτα το Μουσείο της Πράγας κι ύστερα τα σπίτια τους.
Σε κάτι τέτοια ψήγματα πραγματικού, φρέσκου κι όχι μαραζωμένου πολιτισμού βρίσκω, βρίσκουμε το κουράγιο και την αλληλεγγύη να ξεπερνάμε τις ατομικές και συλλογικές συμφορές. Καβάλα στ' όνειρο για έναν κόσμο που μπορούμε να τον αλλάξουμε διδασκόμενοι από το θερινό πένθος, αποτέλεσμα κακοδιαχείρισης της ανθρώπινης φθαρτής και συνάμα αθάνατης φύσης...
Συνεχίζονται οι δραστηριότητες ΚΟ του ΚΚΕ στα πλαίσια της πολιτικής εξόρμησης. Για τις αμέσως επόμενες μέρες έχουν προγραμματιστεί μεταξύ άλλων οι παρακάτω:
Ενα πυκνό πρόγραμμα με συγκεντρώσεις σε χωριά του νομού υλοποιεί η ΝΕ Μεσσηνίας του ΚΚΕ, φιλοδοξώντας να φτάσει πλατιά η πολιτική πρόταση του Κόμματος. Τις αμέσως επόμενες μέρες διοργανώνονται:
-- Σήμερα, Κυριακή 17/8, στις 8μ.μ., στα χωριά Χώρα, Αμπελόφυτο, Κορυφάσιο, Κορώνη, Βασιλίτσι, Χαρακοποιό, Ν. Κορώνη, Νομιτσής, Ρίγκλια, Νεοχώρι.
-- Αύριο, Δευτέρα 18/8, στις 8μ.μ., στην έκθεση βιβλίου της Καλαμάτας θα περιοδεύσει ο Δημήτρης Τζαβάρας.
-- Σήμερα, Κυριακή 17/8, στα χωριά Ριολός και Πέτα θα περιοδεύσει ο Γ. Χριστοδουλόπουλος, μέλος της ΝΕ Αχαΐας του ΚΚΕ.
-- Για αύριο, Δευτέρα 18/8, διοργανώνεται περιοδεία και ομιλία στη Λάππα.
Ο ευρωβουλευτής του ΚΚΕ Κώστας Αλυσσανδράκης θα περιοδεύσει σε Ναύπακτο και Μεσολόγγι την Τετάρτη 20 και την Πέμπτη 21 Αυγούστου.
Στις 20/8 στις 12 το μεσημέρι θα παραχωρήσει συνέντευξη Τύπου στα τοπικά ΜΜΕ της Ναυπάκτου στο ξενοδοχείο «Ναύπακτος». Στις 7μ.μ. θα μιλήσει σε πλατιά σύσκεψη οπαδών, φίλων και ψηφοφόρων του Κόμματος στο Εργατικό Κέντρο της πόλης.
Στις 21/8 στις 10 το πρωί θα παραχωρήσει συνέντευξη Τύπου στα τοπικά ΜΜΕ στο Μεσολόγγι. Στις 12 το μεσημέρι θα επισκεφτεί το Νομαρχιακό Νοσοκομείο Μεσολογγίου και στις 12.30 θα μιλήσει σε σύσκεψη των εργαζομένων του νοσοκομείου.
Η ΝΕ Εύβοιας του ΚΚΕ διοργανώνει τις παρακάτω συγκεντρώσεις:
-- Την Τετάρτη 20/8, στις 8.30μ.μ., στην πλατεία Ασμηνίου θα μιλήσει ο Θανάσης Παππάς, γραμματέας της ΝΕ.
-- Την Πέμπτη 21/8, στις 8.30μ.μ., στην πλατεία Ηρώων Νέας Λαμψάκου θα μιλήσει η Σοφία Ντούρου, μέλος του Γραφείου της ΝΕ Εύβοιας και νομαρχιακή σύμβουλος.
-- Την Παρασκευή 22/8, στις 8.15μ.μ., στην πλατεία Καθενών του Δήμου Διρφύων θα μιλήσει ο Γιώργος Παντελής, μέλος της ΝΕ Εύβοιας.
-- Την Κυριακή 24/8, στις 8.30μ.μ., συγκέντρωση θα πραγματοποιηθεί στην παραλία των Λουτρών Αιδηψού.