«Δύσκολοι αποχαιρετισμοί- Ο μπαμπάς μου» της Πένυς Παναγιωτοπούλου |
Ο Fujio Maeola, διευθυντής του Ερευνητικού Κέντρου για τις Τέχνες του πανεπιστημίου του «ΚΕΙΟ» μεταξύ άλλων ανέφερε: «Στον κόσμο της ευαισθησίας, η πυξίδα δείχνει πάντα την Ελλάδα ως το "κέντρο" του. Ο πρύτανης του Πανεπιστημίου, Nishimuora, στην ομιλία του με τίτλο "Φως και σκιές των ελληνικών ταινιών" περιέγραψε την προσωπική του σχέση με τα έργα των Ελλήνων κινηματογραφιστών, ενώ ο καθηγητής Ikuji Hori, αναφέρθηκε στο έργο του Θόδωρου Αγγελόπουλου, στην ομιλία του με τίτλο «Ιστορία, Μύθος και Πολιτική».
Παρόντες από ελληνικής πλευράς ήταν ο πρέσβης της Ελλάδας στην Ιαπωνία Ροδουσάκης, και η Βούλα Γεωργακάκου, υπεύθυνη της «Hellas Film», η οποία στην ομιλία της τόνισε τη θέση της ελληνικής ταινίας στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
Στη διάρκεια του τετραήμερου συμποσίου προβλήθηκαν και τέσσερις ελληνικές ταινίες νέων Ελλήνων δημιουργών: «Πολίτικη Κουζίνα» του Τάσου Μπουλμέτη, το «Πέππερμιντ» του Κώστα Καπάκα, «Γαμήλια νάρκη» του Δημήτρη Ινδαρέ και «Βασιλιάς» του Νίκου Γραμματικού.
Να σημειώσουμε ότι αρκετές ελληνικές ταινίες έχουν διανομή στις κινηματογραφικές αίθουσες της Ιαπωνίας τα τελευταία χρόνια, με πρώτες τις ταινίες του Θόδωρου Αγγελόπουλου, αλλά και νέων σκηνοθετών όπως του Κώστα Καπάκα το «Πέππερμιντ», της Πένυς Παναγιωτοπούλου «Δύσκολοι αποχαιρετισμοί - Ο μπαμπάς μου» (το σενάριο της ταινίας έχει εκδοθεί και στα ιαπωνικά), και τώρα στις αίθουσες προβάλλεται η «Πολίτικη κουζίνα» του Τάσου Μπουλμέτη.
Πρόκειται για ένα παιχνίδι, που προσπαθεί να ισορροπήσει ανάμεσα στη μνήμη και τη λήθη, στο πριν και το μετά, τη ζωή και το θάνατο. Ενα παιχνίδι που σε «αλλοτινούς» καιρούς σήμαινε «φτου ξελευτερία!» γίνεται τώρα το κλειδί που οδηγεί στη μαγική κρυψώνα, όπου τα πάντα μπορεί να συμβούν, γίνεται το νήμα της μνήμης που δεν έχει αρχή, ούτε τέλος. Παίζουν δέκα γυναίκες. Μόνες. Ωστόσο, οι άντρες δηλώνουν την παρουσία τους κατά τη διάρκεια του έργου, καθώς εκείνες υφαίνουν ένα μεταφυσικό ιστό, όπου οι επιθυμίες τους δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν και έτσι οι σκέψεις τους παραμένουν στα λόγια.
Θέμα του έργου μια κοινωνία κουρασμένη, κορεσμένη, βαρυφορτωμένη με τα περιττά στολίδια της παρακμής της. Μια κοινωνία κοσμικών που χαριεντίζονται, ερωτεύονται, φλερτάρουν. Γέννημα - θρέμμα των γαλλικών φιλολογικών σαλονιών του 18ου αιώνα, παραγγέλθηκε στον Μαριβό από τον Πον ντε Βελ, ανιψιό της κυρίας ντε Τανσέν, στο φιλολογικό σαλόνι της οποίας ήταν θαμώνας ο συγγραφέας. Το έργο γράφτηκε και παραδόθηκε στο μανιώδη συλλέκτη και ανιψιό της, ντε Βελ, το 1741, ο οποίος το τοποθέτησε στο ράφι του και το καταδίκασε να μη δει ποτέ το φως της σκηνής. Το έργο χάθηκε, αλλά το 1965 ανακαλύφθηκε μαζί με άλλα έργα στα υπόγεια του θεάτρου «Κομεντί Φρανσέζ». Το έργο περιήλθε στην «Κομεντί Φρανσέζ» μετά το θάνατο του ντε Βελ.
Στην καθηγήτρια της Λαογραφίας στο ΑΠΘ Αλκη Κυριακίδου - Νέστορος είναι αφιερωμένο το πρώτο λογοτεχνικό πρωινό του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος για το 2005, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στις 2/1 (12 το μεσημέρι), στο θέατρο της Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών. Θα παρουσιαστεί το έργο της «Οι δώδεκα μήνες: Τα λαογραφικά» (1982), σε σκηνοθεσία Νίκου Ναουμίδη, μουσική Στέλιου Κούκου. Παίζουν: Παναγιώτης Δορλής, Βίβιαν Κοντομάρη, Αννα Μανουσαρίδου, Τάσος Πανταζής, Γιώργος Μπαγιώκης (τραγούδι). Εισηγήτρια η Νόρα Σκουτέρη - Διδασκάλου.
Η Αλκη Κυριακίδου - Νέστορος γεννήθηκε και έζησε όλη τη ζωή της, μέχρι το θάνατό της (29/9/1988), στα 53 χρόνια της, στη Θεσσαλονίκη. Ηταν μια μαχόμενη διανοούμενη, μια λειτουργός της πραγματικής και ουσιαστικής παιδείας, ένας αυθεντικός άνθρωπος της υπαίθρου και άνθρωπος της κουβέντας.
Εκθεση 250 επιστημονικών και λογοτεχνικών περιοδικών διοργανώθηκε (13-19/12) στο Δημοτικό Θέατρο Αργοστολίου «Ο Κέφαλος», από τον δρ. Φιλολογίας και επίτιμο σχολικό σύμβουλο Φιλολόγων, Κωνσταντίνο Αθανασάτο, σε συνεργασία με τη Δημοτική Επιτροπή Πολιτισμού.
Εκτέθηκαν τα πέντε τελευταία τεύχη από το σύνολο, σχεδόν, των επιστημονικών και λογοτεχνικών περιοδικών που κυκλοφορούν σήμερα και ελάχιστα παλαιότερα, τα οποία χωρίστηκαν σε 67 επιστημονικές και λογοτεχνικές ενότητες όπως: αθλητικής επιστήμης και φυσικής αγωγής, αισθητικής - δοκιμίου - θεωρίας, αμυντικών αναλύσεων, αρχαιογνωστικά, αρχαιολογικά, αρχειονομίας και βιβλιοθηκονομίας, γεωγραφικά, γλωσσικά, γλωσσολογικά, γραμμάτων και τεχνών, εκπαιδευτικά, θεωρίας του πολιτισμού, εκπαιδευτική θεωρίας - πολιτικής και έρευνας, θεατρολογικά, ιστορικοφιλολογικά - λογοτεχνικά, καλλιτεχνικά - γραφικών τεχνών, κινηματογράφου, κοινωνιολογικά, λαογραφικά - εθνολογικά, λογοτεχνικά, λογοτεχνικής κριτικής, λόγου - τέχνης - πολιτισμού, μαθηματικών επιστημών, μελέτης του αρχαίου, μεσαιωνικού και νεότερου ελληνισμού, μουσικολογικά, νεότερης ελληνικής φιλολογίας κλπ.
Συναυλία στο Εκθεσιακό Κέντρο του Δήμου Περιστερίου (Δωδεκανήσου και Αγ. Βασιλείου) δίνει σήμερα στις 7.30 μμ ο Γιάννης Μαρκόπουλος. Τον συνοδεύουν οι ερμηνευτές Κώστας Μακεδόνας, Σοφία Μιχαηλίδη, Νίκος Ανδρουλάκης και Βασιλική Λαβίνα. Είσοδος ελεύθερη.