Η προκλητική αυτή εμφάνιση, όμως, δεν οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στην υπαρκτή και ολόπλευρη στήριξη, που προσφέρει στην πλουτοκρατία η κυβέρνηση της ΝΔ. Αλλωστε, πάντοτε, οι βιομήχανοι είχαν την υποστήριξη - με τον έναν ή άλλο τρόπο - όλων των μέχρι σήμερα κυβερνήσεων. Η σημερινή στάση των κεφαλαιοκρατών «πατά» εξίσου, αν όχι περισσότερο, πάνω στην πολύχρονη και πολύμορφη υπονόμευση του ταξικού και αγωνιστικού προσανατολισμού του εργατικού συνδικαλιστικού κινήματος. Στην πολύχρονη καλλιέργεια των αντιλήψεων και πρακτικών της «κοινωνικής συναίνεσης», του «μικρότερου κακού» και της ηττοπάθειας. Στη μεγάλη και πολυσήμαντη ζημιά, που έχει κάνει η κυριαρχία του κυβερνητικού και εργοδοτικού συνδικαλισμού στην ηγεσία του συνδικαλιστικού κινήματος. Στην επιχείρηση ενσωμάτωσης της εργατικής τάξης στη λογική του «ευρωμονόδρομου», της ανταγωνιστικότητας και των νόμων της αγοράς.
Και μπορεί, για όλ' αυτά, να ευθύνονται, πρωτίστως και κυρίως, οι ηγεσίες της ΠΑΣΚΕ και της ΔΑΚΕ, αλλά δεν είναι λίγες και οι ευθύνες της ΑΠ...
Οι δυνάμεις του ΠΑΜΕ έχουν καταγγείλει επανειλημμένα τα διάφορα ευρωενωσιακά προγράμματα στο χώρο της εκπαίδευσης, το χαρακτήρα, το ρόλο και τους στόχους τους, Ανάμεσα στους τελευταίους και αυτούς της χειραγώγησης και της διαφθοράς συνειδήσεων. Κι όπως όλοι γνωρίζουν, μόνο τυχαίο δεν είναι το γεγονός, πως πολλά απ' τα προγράμματα αυτά συνοδεύονται και από τα ανάλογα κονδύλια...
Σημειώνουμε τα παραπάνω, επειδή έφτασαν στ' αυτιά μας πληροφορίες για την ύπαρξη «ποντικών» στο Κέντρο Μελετών και Τεκμηρίωσης (ΚΕΜΕΤΕ) της ΟΛΜΕ. Οι «παροικούντες την Ιερουσαλήμ», μάλιστα, μιλάνε για γερό «ροκάνισμα» και ισχυρίζονται ότι η υπόθεση παίρνει διαστάσεις «ΟΛΜΕ - Γκέιτ»!
Η δημιουργία του πρώτου ιδιωτικού Πανεπιστημίου αμερικανικών συμφερόντων, με τη σύμπραξη του Δήμου Αμαρουσίου και του Ελληνοαμερικανικού Πανεπιστημίου δεν αποτελεί καμιά «εξαίρεση» στον κανόνα, ούτε μια μεμονωμένη περίπτωση. Παρά το γεγονός ότι ο δήμαρχος Αμαρουσίου έσπευσε να τονίσει ότι «δεν έχει σχέση με τη συνταγματική αναθεώρηση που γίνεται στη χώρα μας», οι προθέσεις και οι ευχές του για περαιτέρω επέκταση των επιχειρηματικών δραστηριοτήτων και στον τομέα της εκπαίδευσης, άλλα μαρτυρούν. Ολοι οι παρευρισκόμενοι δημοτικοί σύμβουλοι, άλλωστε, σχολίασαν το γεγονός ως κάτι πολύ θετικό, προσαρμοσμένο στο «τοπίο» της χώρας μας που «γρήγορα αλλάζει» και λέγοντας ακόμα πως «το αποτέλεσμα θα είναι πολύ γρήγορα ορατό και πολλαπλό για τη χώρα μας»!
Σύμφωνα με τον δήμαρχο, για τα 2 - 3 πρώτα χρόνια θα φοιτούν γύρω στους 700 φοιτητές, ενώ στόχος θα είναι να φτάσουν τους 1.000 τα πρώτα 10 χρόνια, να επεκταθούν οι τομείς των σχολών, αλλά και να μεταφερθούν οι δραστηριότητές του σε μεγαλύτερο χώρο. Θα ήταν, λοιπόν, υπερβολή αν πούμε ότι το εγχείρημα του Δήμου Αμαρουσίου αποτελεί πρόδρομο και δημιουργία υποδομών, ώστε με την τροποποίηση του Συντάγματος να υπάρχει ήδη ένα προβάδισμα και μια ήδη διαμορφωμένη κατάσταση υπέρ των συγκεκριμένων συμφερόντων όσον αφορά στο στυγνό ανταγωνισμό των επιχειρήσεων σε ζητήματα Παιδείας;
Περίεργες καταστάσεις φαίνεται, σύμφωνα με πληροφορίες μας, να κυριαρχούν στην ΕΡΤ. Αναφερόμαστε στη φανερή, πλέον, απαξίωση και τη συνειδητή υπολειτουργία του τμήματος BUBBING-1, ενός τμήματος με πολύ καλό και σύγχρονο εξοπλισμό αξίας 300.000 ευρώ, ικανό για μεταγλωττίσεις των ντοκιμαντέρ και για μιξάζ ταινιών, αλλά και για την πλήρη κάλυψη των σχετικών αναγκών στην παραγωγή προγράμματος των ενημερωτικών αθλητικών εκπομπών και αναμεταδόσεων, αλλά και των δελτίων ειδήσεων. Οι «κακές» γλώσσες μιλάνε πως η όλη κατάσταση έχει να κάνει ή με την υλοποίηση της πολιτικής «περάσματος» μιας σειράς αναγκαίων λειτουργιών της ΕΡΤ στον ιδιωτικό τομέα ή με το γεγονός, πως στο συγκεκριμένο τμήμα προΐσταται εργαζόμενος εγνωσμένης μεν αξίας και γνώσεων, που έχει το «μειονέκτημα», όμως, να είναι παιδί πολιτικών προσφύγων ή και τα δύο. Τι μας «συμβουλεύει» ο διευθύνων σύμβουλος της ΕΡΤ κ. Παναγόπουλος; Να πιστέψουμε τα όσα λέγονται;
Το γεγονός, πάντως, δύο πράγματα σημαίνει: Πρώτον, ο προϋπολογισμός και το Πρόγραμμα Σταθερότητας είναι τόσο αντιλαϊκά, που ακόμη και ο Αλμούνια δεν μπόρεσε να προσθέσει τίποτε. Και, δεύτερον, στο ενδεχόμενο που ζητούσε πρόσθετα μέτρα ο επίτροπος, η κυβέρνηση θα τα έπαιρνε χωρίς πολλή πολλή συζήτηση.
Ετσι ή αλλιώς, καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα: Ο κοσμάκης «πληρώνει τη νύφη». Το αν μπορεί ή όχι να πληρώσει ακόμη περισσότερο είναι προφανώς αντικείμενο συζήτησης κυβερνώντων και Ευρωπαϊκής Ενωσης. Κι αυτοί δυστυχώς πάντα συνεννοούνται...
ΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ...προστάτης των εργαζομένων και των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Γιώργος Παπανδρέου! Συναντήθηκε χτες με την ηγεσία της ΓΣΕΕ για να μας πει ότι για όλα φταίει η κυβέρνηση, όχι όμως και η ...κατεύθυνση της πολιτικής της. Αυτή εκπορεύεται από τα συμφέροντα του κεφαλαίου και δε σηκώνει συζήτηση.
Για όποιον διατηρεί ακόμη αυταπάτες, φρόντισε να διασαφηνίσει τις προθέσεις του κόμματός του, ζητώντας τελικά «προσαρμογή μαζί με το εργατικό κίνημα στις νέες συνθήκες». Αφήνουμε σε σας να ερμηνεύσετε τι εννοεί ο Γ. Παπανδρέου «προσαρμογή στις νέες συνθήκες». Και, φυσικά, όλοι καταλαβαίνουμε ...ποιους εννοεί όταν μιλά για «εργατικό κίνημα».
Αλλωστε, όλοι ξέρουμε πώς ...προσάρμοσε τα πράγματα η μέχρι πριν δυο χρόνια κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και πώς το «εργατικό κίνημα» της ΠΑΣΚΕ στη ΓΣΕΕ (μαζί με τη ΔΑΚΕ και την ΑΠ του ΣΥΝ) έβαζε πλάτη - συναίνεση το λέγανε - σε επιλογές που υπονόμευσαν και χτύπησαν εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα.
ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΠΙΟ πολλά ύποπτα πράγματα αναφέρονται καθώς εξελίσσεται η έρευνα της υπόθεσης των υποκλοπών. Το γεγονός, βέβαια, δε μας κάνει εντύπωση.Το σημειώνουμε, όμως, γιατί επιβεβαιώνει την πεποίθησή μας ότι η ιστορία έχει ...μεγάλη ουρά. Μην περιμένετε, όμως, να τη μάθετε από τις διεξαγόμενες έρευνες. Υπάρχει και το ...ένστικτο της αυτοσυντήρησης...