Επιστολή - απάντηση σε σχόλιο του «Ρ» στις 3.10.2006 με τίτλο «Περίσσευμα "ευαισθησίας"», το οποίο αναφερόταν σε καταγγελίες για την κατάσταση που αντιμετωπίζουν οι ψυχικά πάσχοντες και οι εργαζόμενοι στο Ελληνικό Κέντρο Ψυχικής Υγείας και Ερευνών (πρώην Κέντρο Ψυχικής Υγιεινής) «Αίας» Λιβαδειάς, έστειλε η επιστημονική διευθύντρια του ΕΚΕΨΥΕ, Γ. Χαλκούση. Στην επιστολή της χαρακτηρίζει αναληθή τα στοιχεία της καταγγελίας και αναφέρεται σε συκοφαντικές πληροφορίες.
Επί της ουσίας, για τα συγκεκριμένα προβλήματα του Κέντρου, η κα Χαλκούση παραδέχεται κατ' αρχάς ότι υπάρχουν καθυστερήσεις στις πληρωμές των εργαζομένων, όπως αναφερόταν στο σχετικό σχόλιο του «Ρ». Είναι γνωστό, άλλωστε, ότι οι 350 εργαζόμενοι του ΕΚΕΨΥΕ έμειναν έως και δύο μήνες απλήρωτοι το καλοκαίρι, γιατί το υπουργείο Υγείας ενέκρινε για το 2006 μόλις το 50% του προϋπολογισμού που απαιτείται για τη λειτουργία του. Επίσης, παραδέχεται η κα Χαλκούση ότι πράγματι το «Αίας» δεν έχει ακόμα άδεια λειτουργίας και εσωτερικό κανονισμό, όπως επίσης γραφόταν στο σχόλιο που δημοσίευσε ο «Ρ». Επιπρόσθετα, για μια σειρά από τέτοια προβλήματα και μάλιστα πολύ περισσότερα από αυτά που ανέφερε το δημοσίευμα του «Ρ», υπάρχει συγκεκριμένη καταγγελία των εργαζομένων στην Επιθεώρηση Εργασίας της περιοχής.
Οι υπεύθυνοι του ΕΚΕΨΥΕ - αντί να επιχειρούν τη συγκάλυψη της υπάρχουσας κατάστασης - δεν έχουν παρά να συνταχθούν με τους εργαζόμενους στον αγώνα ενάντια στην πολιτική ιδιωτικοποίησης της Ψυχικής Υγείας και Ειδικής Αγωγής. Να αντιπαλέψουν από κοινού τη συρρίκνωση των δημόσιων υπηρεσιών Ψυχικής Υγείας και τη λειτουργία δομών αποασυλοποίησης που μετά τη λήξη των ευρωπαϊκών κονδυλίων θα μείνουν στον αέρα, αφού το κράτος δεν αναλαμβάνει τη χρηματοδότηση και λειτουργία τους.
Λεπτομέρεια που έχει τη σημασία της. Στα γεύματα που οργάνωσε ο Aμερικανός πρέσβης για να στηρίξει τα συμφέροντα της αμερικανικής εταιρείας, μέσω της ΔΕΗ, στα Βαλκάνια, είχε προσκληθεί, αλλά δεν παραβρέθηκε ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ, Γ. Παναγόπουλος. Το γεγονός ότι δεν παραβρέθηκε δε λέει τίποτα. Το σημαντικό είναι ότι του απηύθυνε πρόσκληση ο Aμερικανός πρέσβης, πράγμα, που αν μη τι άλλο, σημαίνει ότι απολαμβάνει της εμπιστοσύνης του πρέσβη. Οχι τυχαία, αφού ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ έχει ψηφίσει υπέρ της πρόσδεσης της ΔΕΗ στα αμερικανικά συμφέροντα ως μέλος του ΔΣ της «ΔΕΗ Συμμετοχών» που έχει συσταθεί για το σκοπό αυτό. Ακριβώς τη στάση του επικαλέστηκε χτες ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, αφήνοντας σαφώς να εννοηθεί ότι υπάρχει δικομματική συμφωνία. «Δε φαντάζομαι να μας χρεώνετε ότι στον πρόεδρο της ΓΣΕΕ "εμείς" περάσαμε γραμμή», είπε χαρακτηριστικά ο Θ. Ρουσόπουλος. Αλλη μια φορά «άξιος» εκφραστής των συμφερόντων των εργαζομένων και του λαού ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ...