Τρίτη 17 Δεκέμβρη 1996
Σελ. /36
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - Α' ΕΘΝΙΚΗ
Κερδισμένος ο ΠΑΟ

Οι πράσινοι νίκησαν στο ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ και μείωσαν στους τρεις βαθμούς τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό

Στο... 12ο χλμ του ποδοσφαιρικού μαραθωνίου "ντελαπάρησαν" διαιτησία (για πολλοστή φορά), ΑΕΚ, Ολυμπιακός μ' αποτέλεσμα να επωφεληθεί ο Παναθηναϊκός και το ενδιαφέρον ν' αναθερμανθεί. Το χαλάζι που έπεσε στην Καλαμάτα δεν ευθύνεται για τα 30.154 εισιτήρια των έξι κυριακάτικων παιχνιδιών (λιγότερα απ' όσα κόβονταν κάποτε μόνο σε ένα ντέρμπι) αλλά οι υπεύθυνοι (;) μάλλον δυσκολεύονται να το κατανοήσουν.

Στο ΟΑΚΑ ο διαιτητής Βέλλιος με τις αλλοπρόσαλλες αποφάσεις του εξέθεσε εαυτόν, ανωτέρους του και έδωσε το δικαίωμα σε μια ΑΕΚ - φάντασμα να φωνάζει για αλλοίωση αποτελέσματος. Χθες λοιπόν η επιτροπή διαιτησίας τον παραπέμπει στην πειθαρχική για "κακή εφαρμογή κανονισμών και πλημελλή άσκηση καθηκόντων". Στο 42 όταν σωστά ακυρώθηκε γκολ του Βαζέχα ως οφ σάιντ, ο Καλλιτζάκης (κυρίως) και οι συμπαίχτες "τσουβάλιασαν" τον επόπτη, όμως δεν τόλμησε να τιμωρήσει κανέναν. Οκτώ λεπτά αργότερα αρνήθηκε οφθαλμοφανέστατο πέναλτι σε ανατροπή του Κετσπάγια από τον Γ. Χ. Γεωργιάδη.

Τα παραπάνω πάντως δε δικαιολογούν τους φιλοξενούμενους που ήταν κάκιστοι και γνώρισαν την ήττα φυσιολογικά. Το 1-0 έγινε από... πάσα του Ατματσίδη στον Γ. Χ. Γεωργιάδη (54) και το 2-0 ύστερα από υποδειγματικό αιφνιδιασμό των "πρασίνων" και σουτ για σεμινάριο του Βαζέχα. Στη χτεσινή συνέντευξη Τύπου ο Ζάετς υποστήριξε ότι όλα είναι ρευστά όσον αφορά την υπόθεση "τίτλο", ενώ έδωσε και την είδηση ότι ο Σπύρος Μαραγκός θα φύγει από την Παιανία τον ερχόμενο Γενάρη.

Στην αντίπερα όχθη τηρήθηκε σιγή ιχθύος απ όλους. Σαν να μην έφταναν μάλιστα τα παραπάνω η ΑΕΚ καλείται την Παρασκευή στον αθλητικό δικαστή για τον ξυλοδαρμό του δημοσιογράφου Γ. Κοσμά. Εν τω μεταξύ η προσπάθεια ενίσχυσης βρίσκεται σε εξέλιξη. Εχει προταθεί ο Λιθουανός 30χρονος μεσοεπιθετικός του Αμβούργου Βάλντας Ιβανάουσκας ενώ στην Αθήνα ήδη ο Οκόνσκι έχει φέρει δύο Πολωνούς. Τον Βαλντεμάρ Γκίγκερ 28 χρονών μεσοεπιθετικό της Λεχ Πόζναν και τον συνονόματο και κατά έναν χρόνο μικρότερο του επιθετικό της Χούτνικ Κρακοβίας, Ανταμτσικ.

Στην Κρήτη ο Κ. Φραντζέσκος υποδύθηκε πρόωρα τον... Αϊ Βασίλη. Με δύο δικά του γκολ (το δεύτερο στο 90 μ ένα φάουλ - όνειρο) διατήρησε τον ΟΦΗ στη δεύτερη θέση.

Ο καινούριος πρόεδρος (Μπατατούδης) δεν έφερε νέα πνοή στον ΠΑΟΚ που παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον πολύ καλό Πανηλειακό. Κακός ο διαιτητής Καζναφέρης που έκανε κατάχρηση κάρτας. Εδειξε 13 κίτρινες οι έξι (αποβολή) απ' τις οποίες στους Παπαδόπουλο, Μπάρνιακ, Παναγιωτίδη.

Το χαλάζι στη Μεσσηνία εκτός από προσωρινή διακοπή έφερε... τέσσερα γκολ το ένα απ' τα οποία για το "Γκίνες". Οφολίκουε (8), Λαμπριάκος (30), Μπαχράμης (36) είχαν κάνει το σκορ 2-1 και το ρολόι έδειχνε 85. Ο Ιωάννου έπιασε ένα σουτ από περίπου 45 μέτρα, η μπάλα χτύπησε στον διαιτητή Μπίκα, γκελάρισε και κατέληξε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Στη Νίκαια η τοπική ομάδα κέρδισε την Ξάνθη μόνο με 3-0 σ' έναν αγώνα που θα μπορούσε να 'χει σκορ πόλο. Οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερα δοκάρια και έχασαν ακόμα σχεδόν μια ντουζίνα γκολ. Στην αυλαία της αγωνιστικής, Καστοριά και Εδεσσαϊκός έμειναν στο 1-1 (45 Αφεντουλίδης, 84 Σαμόλης).

ΒΕΡΟΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0
Υποκλίθηκε στη... βασίλισσα

Πρώτη ήττα των ερυθρολεύκων στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Τάσος Μητρόπουλος "κάρφωσε" την παλιά του ομάδα

O γερόλυκος Τάσος Μητρόπουλος ήταν χτες ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη Βέροια. Ο 39χρονος παίκτης ήταν αυτός που "κάρφωσε" την ομάδα που δοξάστηκε, τον Ολυμπιακό (1-0) και τον υποχρέωσε στην πρώτη φετινή ήττα δίνοντας διαφορετική τροπή στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν καλά τα πρώτα τριάντα λεπτά και αυτό στάθηκε αρκετό για να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Στο 27 με έξοχη κεφαλιά ο Μητρόπουλος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ελευθερόπουλο. Από το λεπτό αυτό και μέχρι τη λήξη του αγώνα οι ερυθρόλευκοι είχαν ασφυκτική υπεροχή, έχασαν μοναδικές ευκαιρίες με Νινιάδη, δοκάρι στο 64', Κακλαμάνο, σε κενή εστία στο 89, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. "Συγχαρητήρια στη Βέροια. Κάποτε θα χάναμε. Στην επανάληψη πιέσαμε ασφυκτικά, όμως δυστυχώς δε φτάσαμε στο γκολ", δήλωσε ο Μπάγεβιτς και έδωσε το στίγμα του αγώνα. Από την πλευρά του ο Μάκης Κατσαβάκης φανερά χαρούμενος τόνισε: "Ηταν μια μεγάλη νίκη επί σπουδαίου αντιπάλου. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν έπρεπε να κλειστούμε τόσο πολύ. Αναμφίβολα το ηθικό μας ανέβηκε ακόμη περισσότερο. Δεν πρέπει να πάρουν τα μυαλά μας αέρα".

Από τη "βασίλισσα" του Βορρά ξεχώρισαν οι Παγγούρας, Δέλλιος και Μητρόπουλος. Οι Νταμπίζας, Τζόρτζεβιτς και ο Νινιάδης, που στην επανάληψη έδωσε ρυθμό στον Ολυμπιακό, οι κορυφαίοι των Πειραιωτών.

Καλή η διαιτησία του Ναούμ Μιντιούρη "κιτρίνισε" τους Νταμπίζα, Στόικα, Καραταϊδη, Μητρόπουλο, Τσουλουκίδη και Παγγούρα.

ΒΕΡΟΙΑ: Δέλλιος, Τρούπκος, Κουλακιώτης, Μαλούς, Κατσαβός (28' Φασσίδης, 58' Αβραμίδης), Τσαλουχίδης, Τσουλουκίδης, Στόικα, Μητρόπουλος (70' Κατσαβάκης), Παγγούρας, Προτάσοφ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ελευθερόπουλος, Βαρεσάνοβιτς, Καραταϊδης, Νταμπίζας, Καρασαββίδης (46' Νινιάδης), Σαμπανάτζοβιτς, Αλεξανδρής, Γεωργάτος (76' Γκώνιας), Καραπιάλης (67' Γιαννακόπουλος), Κακλαμάνος, Τζόρτζεβιτς.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ
Η κλήρωση χαμογέλασε στους μεγάλους

ΠΑΟ, ΑΕΚ και Ολυμπιακός απέφυγαν αλλήλους στα προημιτελικά

Κλήρωση μετρίων τόνων για τον προημιτελικό γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας. Το μεγάλο ντέρμπι παραπέμπεται στις ελληνικές καλένδες, χωρίς αυτό να σημαίνει πως τα ζευγάρια που αναδείχτηκαν δεν προσδίδουν ενδιαφέρον στο θεσμό.

Περισσότερο απ' όλους χαμογέλασε ο Παναθηναϊκός, αφού θ' αντιμετωπίσει τη (θεωρητικά τουλάχιστον) υποδεέστερη ομάδα της οχτάδας και μοναδική εκπρόσωπο της Γ Εθνικής, τον Ιάλυσο. Ο Ολυμπιακός θα δώσει τον πρώτο του αγώνα στη Ριζούπολη εναντίον του Απόλλωνα και η ΑΕΚ θα υποδεχτεί τον Πανηλειακό. Οι "ερυθρόλευκοι" όπως και οι "κιτρινόμαυροι" χάρηκαν ιδιαίτερα στο άκουσμα των αντιπάλων τους για έναν επιπλέον λόγο: Απέφυγαν ντέρμπι τέσσερις μέρες πριν συναντηθούν μεταξύ τους, στη Ν. Φιλαδέλφεια, στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Το πιο αμφίρροπο παιχνίδι σίγουρα είναι αυτό ανάμεσα στον Ιωνικό και την Παναχαϊκή, δύο ομάδες που με τις εμφανίσεις τους αποδεικνύουν ότι δεν είναι φτωχοί συγγενείς.

"Μικρό ντέρμπι, μικρομεσαίων ομάδων. Η ψαλίδα μικραίνει με τους μεγάλους και ελπίζουμε σε πιο πολλά. Αποδείξαμε πως έχουμε καλή ομάδα" ανέφερε στις δηλώσεις του ο εκπρόσωπος του Ιωνικού. Ο ομόλογός του απ' την Πάτρα χαρακτήρισε καλή την κλήρωση επισημαίνοντας: Είναι μάχη ισοδυνάμων. Εχουμε ηρεμία, βλέψεις, οι παίχτες πιστεύουν στις δυνάμεις τους". Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 8/1 και οι επαναληπτικοί στις 29/1, γιατί μεσολαβεί το φιλικό της Εθνικής στο Ισραήλ (22/1).

• Η κρατική τηλεόραση επέλεξε για μετάδοση τα παιχνίδια Απόλλωνα - Ολυμπιακού και ΑΕΚ - Πανηλειακού.
ΗΡΑΚΛΗΣ - ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-0
"Ροπαλιές" στην επανάληψη

Στο Β ημίχρονο χρησιμοποίησε το "ρόπαλό" του ο Ηρακλής και νίκησε τελικά τον αξιόμαχο Αθηναϊκό με 2-0. Ο "γηραιός" αν και είχε δυο φορές την ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ στο πρώτο μέρος, εντούτοις η επιπολαιότητα και το δοκάρι τού στέρησαν το δικαίωμα να πανηγυρίσει. Συγκεκριμένα μόλις στο 4 ο Σακελλαρίδης εκμεταλλεύτηκε με άριστο τρόπο την άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα του Αθηναϊκού και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς τα δίχτυα. Ομως ο συμπαίχτης του Κωνσταντινίδης θέλοντας να σιγουρέψει ακόμα περισσότερο το γκολ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 9 ο Σακελλαρίδης είχε δοκάρι. Τη λύτρωση έδωσαν στον Ηρακλή δυο νεαροί ο Ξενίδης και ο Κυριαζής που στο 68και στο 75 αντίστοιχα διαμόρφωσαν το τελικό 2-0.

ΚΑΒΑΛΑ - ΑΡΗΣ 3-1
Επιθετικός μονόλογος

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε ο αγώνας Καβάλας - Αρη, αφού οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν άριστα τον επιθετικό τους μονόλογο και δε δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 3-1. Μόλις στο 8 ο Αυστριακός παίκτης της Καβάλας, Χέρντναγκλ, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Με τη λήξη του α μέρους ο Μάλλιος έγραψε το 2-0 ύστερα από απευθείας φάουλ. Με την έναρξη της επανάληψης ο Αρης προσπάθησε να φέρει τα πάνω κάτω και στο 56 με τον Λιολίδη κατάφερε να μειώσει σε 2-1. Παρ' όλα αυτά όμως οι Καβαλιώτες τρία λεπτά πριν τη λήξη με τον Σφακιανάκη ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 3-1.

Ο Γ. Καλιτζάκης έχει "γραπώσει" τον επόπτη, όμως ο διαιτητής Βέλλιος ήταν... αλλού