Σε προσυγκέντρωση, στην Ομόνοια στις 9π.μ., καλούν πρωτοβάθμια σωματεία της Αθήνας τους εργαζόμενους, για να κατευθυνθούν με πορεία στην κεντρική συγκέντρωση στο Πεδίον του Αρεως
Σε αγωνιστική εγρήγορση βρίσκονται τα συνδικάτα, τα οποία, προβάλλοντας τον ταξικό - διεκδικητικό χαρακτήρα της Εργατικής Πρωτομαγιάς, πραγματοποιούν στάσεις εργασίας, εξορμήσεις σε χώρους δουλιάς και πολύμορφες εκδηλώσεις. Οι όλες προσπάθειες και δραστηριότητες επικεντρώνονται και στην επιτυχία των κεντρικών πρωτομαγιάτικων συγκεντρώσεων που οργανώνονται σε όλη τη χώρα. Στο Πεδίον του Αρεως στις 10π.μ. θα γίνει η κορυφαία κεντρική συγκέντρωση της Αθήνας.Στη Θεσσαλονίκη στις 10.30π.μ. στην πλατεία Αριστοτέλους και στον Πειραιά την ίδια ώρα στην πλατεία Κοραή.
Σε χτεσινή συνέντευξη Τύπου παρουσιάστηκε το τριήμερο πρόγραμμα τωνπρωτομαγιάτικων εκδηλώσεων της ΓΣΕΕ,το οποίο κορυφώνεται με την κεντρική πανεργατική συγκέντρωση στο Πεδίον του Αρεως, όπου θα εκφραστούν με ομιλίες όλες οι τάσεις που εκφράζονται στη διοίκηση της Συνομοσπονδίας και θα ακολουθήσει πορεία στη Βουλή. Η εκδήλωση θα πλαισιωθεί, όπως έχει γίνει και σε προηγούμενους γιορτασμούς, με μουσικό πρόγραμμα. Τις προηγούμενες μέρες, θα γίνουν πολιτιστικές εκδηλώσεις στο Πεδίον του Αρεως και θα λειτουργήσει έκθεση περιπτέρων με τις δραστηριότητες των συνδικαλιστικών οργανώσεων.
Κάλεσμα προς τους εργαζόμενους, να συμμετέχουν μαζικά στις πολύμορφες εκδηλώσεις, στην κεντρική συγκέντρωση στο Πεδίον του Αρεως και στην προσυγκέντρωση στις 9 το πρωί στην Ομόνοια, απευθύνουν 24 πρωτοβάθμια σωματεία της Αθήνας.
Το Συνδικάτο Οικοδόμων Αθήνας καλεί τα μέλη του σε συγκέντρωση στην πλατεία Κάνιγγος. Στη συνέχεια θα συνενωθεί με την πορεία των εργαζομένων της προσυγκέντρωσης της Ομόνοιας.
"Να υψώσουμε μέτωπο αντίστασης στην αντιλαϊκή πολιτική και να διεκδικήσουμε αγωνιστικά την επίλυση των αιτημάτων μας", τονίζει σε ανακοίνωσή της η "Δημοσιοϋπαλληλική Ενότητα",καλώντας, ταυτόχρονα, τους δημόσιους υπαλλήλους να οργανώσουν τις αγωνιστικές πρωτομαγιάτικες εκδηλώσεις στους χώρους δουλιάς, καθώς και να συμμετέχουν μαζικά στην πρωτομαγιάτικη συγκέντρωση στο Πεδίον του Αρεως.
Οπως επισημαίνει στην ανακοίνωση, η φετινή Πρωτομαγιά βρίσκει τους εργαζόμενους με σοβαρά προβλήματα, που δημιουργήθηκαν από τις μέχρι σήμερα κυβερνητικές πολιτικές, οι οποίες εφαρμόζουν πιστά τις κατευθύνσεις της Ευρωπαϊκής Ενωσης. "Στο όνομα - σημειώνει - δήθεν της σύγκλισης των οικονομιών των χωρών της Ευρωπαϊκής Ενωσης, επιβάλλουν ή επιχειρούν να επιβάλουν τα πιο αντεργατικά μέτρα, να αφαιρέσουν κατακτήσεις, οικονομικά, κοινωνικά και ασφαλιστικά μας δικαιώματα".
Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Λογιστών με ανακοίνωσή της καλεί τους λογιστές σε μαζική συμμετοχή στις κατά τόπους συγκεντρώσεις των εργαζομένων και στην κεντρική πρωτομαγιάτικη συγκέντρωση στο Πεδίον του Αρεως, καθώς και στην προσυγκέντρωση της Ομόνοιας.
Το Εργατικό Κέντρο Σάμου καλεί τους εργαζόμενους του νησιού να συμμετέχουν στην πρωτομαγιάτικη συγκέντρωση στην πλατεία Πυθαγόρα,ενώ προσανατολίζεται για Πανσαμιακή απεργία στα μέσα του μήνα. Στη σχετική διακήρυξη δίνεται έμφαση στο πρόβλημα της ανεργίας που πλήττει το νομό, αλλά και στο γενικότερο πρόβλημα της αναπτυξιακής - παραγωγικής ανασυγκρότησής του. Στο μεταξύ χτες οι οικοδόμοι και χειριστές στις τεχνικές εταιρίες πραγματοποίησαν με μεγάλη επιτυχία απεργιακή συγκέντρωση και πορεία στους κεντρικούς δρόμους της Σάμου.
"Με την ευκαιρία της Πρωτομαγιάς, των 110 χρόνων που εργάτες του Σικάγο μάτωσαν, καλούμε τους ΕΒΕ να υπερασπίσουν τις κατακτήσεις των εργατών", τονίζει σε ανακοίνωσή της η Ομοσπονδία Επαγγελματιών, Βιοτεχνών και Εμπόρων Ελλάδας,διαβεβαιώνοντας πως οι ΕΒΕ είναι σύμμαχοι των εργατών στον αγώνα για την προάσπιση της εργασίας τους, του οκτάωρου και του εισοδήματός τους.
Την πραγματοποίηση 2ωρης στάσης εργασίας τη μέρα της Πρωτομαγιάς αποφάσισε κατά πλειοψηφία η Εκτελεστική Επιτροπή της Πανελλήνιας Ναυτικής Ομοσπονδίας,απορρίπτοντας την πρόταση για 24ωρη απεργία της Πανελλήνιας Ενωσης Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού (ΠΕΜΕΝ), της Ενωσης Κατωτέρων πληρωμάτων Μηχανής"Ο ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ" και της Πανελλήνιας Ενωσης Ναυτών Εμπορικού Ναυτικού (ΠΕΝΕΝ).
Μπροστά στην άρνηση των παρατάξεων ΠΑΣΚΕ - ΔΑΚΕ, στο Εργατικό Κέντρο Θήβας,να προβάλλουν ενόψει της Πρωτομαγιάς διεκδικητικό πλαίσιο που να απαντά στα προβλήματα των εργαζομένων, αλλά και στην προσπάθειά τους να αποκλειστεί η αγωνιστική - ταξική φωνή από την Πρωτομαγιάτικη συγκέντρωση, οι ταξικές συνδικαλιστικές δυνάμεις προχωρούν στη διοργάνωση συγκέντρωσης στις 10 το πρωί της Πρωτομαγιάς στο ύψος του δημοτικού καφενείου.
Την παραμονή της Πρωτομαγιάς στις 6.30μ.μ. θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση στη μνήμη του Σταύρου Καλλέργη, οργανωτή της πρώτης Εργατικής Πρωτομαγιάς στην Ελλάδα το 1893, στο μνημείο του στην πλατεία Εργατικής Πρωτομαγιάς της Αθήνας.
Του Θόδωρα ΚΥΡΙΑΚΙΔΗ*
* Ο Θόδωρος Κυριακίδης είναι γραμματέας της ΤΕ της ΕΣΑΚ Θεσσαλονίκης
Εκδικάστηκε χτες η αίτηση της επιχείρησης "Κάρμορ Ελλάς" ΕΠΕ προς την Επιτροπή Προστασίας Συνδικαλιστών του άρθρου 15 του Ν. 1264/82,με την οποία η εταιρία ζητάει την άρση της συνδικαλιστικής προστασίας και την απόλυση του Β. Ριφουνά,μέλους της διοίκησης του Συνδικάτου Μετάλλου Πειραιά!Η απόφαση θα εκδοθεί σε δέκα μέρες. Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Εργατών Μετάλλου καταγγέλλει τις μεθοδευμένες ενέργειες της επιχείρησης "Κάρμορ Ελλάς" ΕΠΕ και ζητάει την παρέμβαση του υπουργείου Εργασίας ώστε να σταματήσουν τέτοιες μεθοδεύσεις της εργοδοσίας.
Σαρανταοκτάωρη απεργία πραγματοποίησαν χτες και προχτές οι 250 εργαζόμενοι στο εργοστάσιο της πολυεθνικής "ΝΕΣΤΛΕ" στο Πλατύ Ημαθίας, διεκδικώντας την υπογραφή ικανοποιητικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας.
Πρόκειται για τη δεύτερη 48ωρη απεργιακή κινητοποίηση τις τελευταίες μέρες. Η εταιρία απειλεί τους εργαζόμενους ότι θα κλείσει το εργοστάσιο και θα το μεταφέρει εκτός Ελλάδας. Επιπλέον, έχει ήδη προσφύγει στη διαδικασία μεσολάβησης του ΟΜΕΔ για το θέμα της Σύμβασης. Να σημειώσουμε ότι το επιχειρησιακό σωματείο είχε ζητήσει από τη διεύθυνση της εταιρίας να υπάρξει πλήρη διαφάνεια στις αποδοχές όλου του εργατοϋπαλληλικού προσωπικού και να της δοθεί η σχετική κατάσταση, προκειμένου να καθορίσει το διεκδικητικό του πλαίσιο. Από την κατάσταση - που η εταιρία υποχρεώθηκε τελικά να δώσει - προκύπτει ότι το 2% των στελεχών της εταιρίας αμείβεται με υπέρογκα ποσά, ενώ η πλειοψηφία των εργαζομένων αμείβεται με χαμηλά μεροκάματα.
"1η Μάη - μέρα ταξικής πάλης και αλληλεγγύης των εργατών όλου του κόσμου. Νομιμοποίηση των αλλοδαπών εργαζομένων". Με αυτό το σύνθημα, το Συνδικάτο Κλάδων Ενδυσης Αττικής διοργανώνει σήμερα το απόγευμα στις 6, στο κτίριο του ΕΚΑ, πρωτομαγιάτικη εκδήλωση για να τιμήσει τους αλλοδαπούς εργαζόμενους, μέλη του.