Στις 16 Δεκέμβρη 1994 έγινε η ταφή στο Νεκροταφείο του Παλαιού Φαλήρου του αγωνιστή ΑΛΕΚΟΥ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗ,μέλους του ΚΚΕ, ο οποίος για πολλά χρόνια αγωνίστηκε για τα ιδανικά του σοσιαλισμού. Στην κηδεία του παραβρέθηκαν πολλοί σύντροφοι και συναγωνιστές του καθώς και συμπολίτες του από τη Μυτιλήνη, ανάμεσά τους και ο Στρατής Κόρακας, βουλευτής του ΚΚΕ.
Στη μνήμη του η γυναίκα του και συντρόφισσά του Βάσω Ζαχαριάδη πρόσφερε μέσω ΚΟΒ Πλάκας, της οποίας ήταν μέλος ο Αλ. Ζαχαριάδης, 300.000 δρχ. για την αποκατάσταση των ζημιών στο κτίριο της ΚΕ του ΚΚΕ και 30.000 δρχ. στη "Δημοκρατική Μέριμνα".
***
Το Σάββατο 21 Γενάρη, στις 11 π.μ., στο Νεκροταφείο Καισαριανής, θα γίνει το 40ήμερο μνημόσυνο του παλαίμαχου αγωνιστή και μέλους του ΚΚΕ
ΚΩΣΤΑ ΣΙΣΜΑΝΙΔΗ
Η γυναίκα του Πολυξένη Σισμανίδη.
Τα παιδιά του και οι εγγονούλες του.
***