«Λύσε με να σου πω και τι άλλο χάλασε η τελευταία σφαίρα εκτός απ' το μυαλό του. Τη στερνή σας ελπίδα να γίνετε άνθρωποι, βρε, αυτό χάλασε. Μα μη χαίρεσαι. Εκεί γύρω σπάρθηκαν όλα. Το βουνό θα ξαναμιλήσει». Ενα διήγημα του Σταύρου Κουτράκη.
Μια επανάσταση στην ανίχνευση των φωτονίων βρίσκεται τώρα σε εξέλιξη, με την κατασκευή ανιχνευτών που βασίζονται στο φαινόμενο της υπεραγωγιμότητας και είναι ικανοί για λεπτές μετρήσεις και πολλά ακόμη «κατορθώματα».