Η υπερψήφιση του ΚΚΕ είναι η πιο ουσιαστική καταδίκη της πολιτικής της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, η πιο θαρραλέα απάντηση σε αυτούς που λένε στο λαό ότι δεν υπάρχει λύση
Από τη συγκέντρωση στο μηχανουργείο του ορυχείου Αμύνταιου |
|
Την Κυριακή, στις 11 το πρωί, ο λαός του Λεκανοπεδίου θα βρίσκεται έξω από την κεντρική είσοδο του Κτήματος Τατοΐου. Εκεί, στη συγκέντρωση - συναυλία που διοργανώνουν οι Κομματικές Οργανώσεις Αθήνας και Αττικής του ΚΚΕ, θα διατρανώσει την αντίθεσή του στον ορατό κίνδυνο εμπορευματοποίησής του, που προετοιμάζει η κυβέρνηση και διεκδικεί η οικονομική ολιγαρχία του τόπου. Θα απαιτήσει να είναι δημόσια λαϊκή περιουσία, μακριά από κάθε ιδιωτική επιχειρηματική δράση.
Επίσης η ΚΟΑ του ΚΚΕ, με ανακοίνωσή της ενόψει της Παγκόσμιας Μέρας Περιβάλλοντος, καλεί το λαό να καταδικάσει τις δυνάμεις εκείνες που κατάντησαν την Αθήνα πρωταθλήτρια της τσιμεντοποίησης.
Στη χώρα μας βρίσκεται από χτες και έως τις 3 Ιούνη ο Πρακάς Καράτ, Γενικός Γραμματέας του Κομμουνιστικού Κόμματος Ινδίας (Μαρξιστικό), μετά από πρόσκληση της Κεντρικής Επιτροπής του ΚΚΕ.
Η Γραμματεία της ΕΕΔΥΕ καλεί τους εργαζόμενους και τη νεολαία στον αγώνα για να μπει φραγμός στους τυχοδιωκτισμούς των ιμπεριαλιστών στην περιοχή μας και σε ολόκληρο τον κόσμο.