Το μαύρο άσπρο κάνουν αυτοί που ο ένας τάσσεται ευθαρσώς υπέρ του ευρωστρατού (Δ. Χατζησωκράτης στη ΝΕΤ), βγαίνουν οι μισοί να τον διαψεύσουν και οι άλλοι μισοί να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους για τη διάψευση.
Το μαύρο άσπρο κάνουν αυτοί που χαρακτηρίζουν «αιχμηρή, προωθημένη, ριζοσπαστική» την πρόταση για «αποδέσμευση των πολιτικών στην Ευρώπη από τις ΗΠΑ» (Αλ. Αλαβάνος στη συνέντευξη Τύπου) τασσόμενος υπέρ του ευρωενωσιακού ιμπεριαλιστικού κέντρου.
Το μαύρο άσπρο κάνουν όσοι γράφουν «η ενοποίηση της Ευρώπης είναι περισσότερο αναγκαία από κάθε προηγούμενη περίοδο» (...) «διεκδικούμε τον μετασχηματισμό της ΕΕ σε μια ισχυρή, πολιτική, οικονομική, κοινωνική και οικολογική ένωση» (...) «η ΕΕ χρειάζεται Σύνταγμα» (Μ. Σαμπατακάκης, ΠΓ και υπεύθυνος του ΣΥΝ για την ευρωπαϊκή πολιτική, στην κυριακάτικη «Αυγή»).
Τι καταλαβαίνει άραγε όποιος διαβάσει απ' τη συνέντευξη Τύπου την πρόταση του Γ. Μπανιά για την ΚΕΠΠΑ: «Κάνει σημαντικό βήμα η Συνθήκη. Και στους δύο αυτούς τομείς η πολιτική ασκείται υπέρ των θεμελιωδών αρχών και συμφερόντων της Ενωσης» (...) «Είναι φανερό ότι η Κοινή Εξωτερική Πολιτική, και Πολιτική Αμυνας, αποσκοπεί σε αναβάθμιση του ρόλου της Ενωσης στη συνεργασία της με τις ΗΠΑ».
Τι συμπεράσματα βγάζει όποιος ακούει ένα ηχηρό ΝΑΙ στην ΕΕ και το Σύνταγμά της, έστω και με την «ουρά» επιθέτων όπως «φιλειρηνικό, οικολογικό, κοινωνικό, δημοκρατικό»;
Ενα μάτσο συκοφαντίες σε βάρος του ΚΚΕ και του «Ρ» έγραψε ο αρθρογράφος της εφημερίδας «ΑΛΦΑ ΕΝΑ» και μέλος της ΕΓ της ΚΕ του ΛΑ.Ο.Σ. (αριστερός πατριώτης - Αλέξης Οικονόμου υπογράφει, άλλη λαθροχειρία, αν και η αριστεροσύνη, όπως φαίνεται, έγινε στις μέρες μας του «συρμού»), επειδή χαρακτηρίσαμε πολιτική απατεωνιά τη λαθροχειρία που ίδιος έκανε γράφοντας σε προηγούμενο φύλλο της εφημερίδας του περί ομοιοτήτων ανάμεσα σε θέσεις του ΚΚΕ και του ΛΑ.Ο.Σ. (πονηρός θέλει να το παίζει ο τύπος και οι συν αυτώ για να δημιουργούν συνειρμούς προοδευτικότητας της πολιτικής ενός αντιδραστικού κόμματος), αλλά και από την κριτική που ασκήσαμε στις θέσεις που εξέφρασε ο Γ. Καρατζαφέρης στη Βουλή σχετικά με το εφοπλιστικό κεφάλαιο. Και λέμε του «συρμού» γιατί με το να επιχειρεί ένας εθνικιστής να ταυτιστεί με τις θέσεις του ΚΚΕ θα χρησιμοποιήσει αναγκαστικά μεθόδους τόσο σκουριασμένες όσο και οι θέσεις και οι ιδέες που πρεσβεύει ο χώρος στον οποίο επέλεξε να ανήκει. Δικαίωμά του. Αλλά όσο κάνει λαθροχειρίες, θα κάνει απατεωνιές. Σαν τους κουτοπόνηρους, αν και άλλος είναι ο ρόλος τους, γι' αυτό το «παίζουν» λαϊκίζοντας. Πάντως, για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται πως εθνικισμός και αντικομμουνισμός πάνε πάντα μαζί και αχώριστα.