Η Κομματική Οργάνωση Αθήνας του ΚΚΕ πραγματοποιεί εκδήλωση - συζήτηση με θέμα: "Η διατήρηση του δημόσιου χαρακτήρα και κοινωνικού ρόλου του τομέα υγείας, προϋπόθεση για την αναβάθμιση και τον εκσυγχρονισμό του. Θέσεις και προτάσεις του ΚΚΕ", αύριο Τετάρτη στις 7 μ.μ. στο ξενοδοχείο ΤΙΤΑΝΙΑ. Τις θέσεις του ΚΚΕ θα αναπτύξει ο Σπύρος Στριφτάρης,μέλος του ΠΓ της ΚΕ και βουλευτής του Κόμματος.
Η ΚΟΒ Ν. Ερυθραίας πραγματοποιεί συγκέντρωση με θέμα: "Πολιτικές εξελίξεις και οι θέσεις του ΚΚΕ", αύριο Τετάρτη στις 7 μ.μ. στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Νέας Ερυθραίας (Βίλα Κώνστα, Λουκή Ακρίτα 4). Θα μιλήσει η Φρόσω Κορτζίδου, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ.
Είκοσι χρόνια κλείνουν φέτος από την ίδρυση του Κέντρου Μαρξιστικών Ερευνών (ΚΜΕ). Μέσα στο 1995, το ΚΜΕ προγραμματίζει διάφορες εκδηλώσεις. Μια από αυτές θα γίνει αύριο Τετάρτη στις 6 μ.μ. στα γραφεία του (Τροίας 36 και Πατησίων, στάση Αγγελοπούλου) και θα συμπέσει με την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του ΚΜΕ. Πληροφορίες στα τηλέφωνα 8810.046, 8812.460 και 8810.074.
Το Κέντρο Μαρξιστικών Ερευνών (ΚΜΕ) οργανώνει τριήμερη εκδρομή σε Μονεμβασιά - Σπάρτη - Γύθειο - Διρό - Ταφυγετο - Καλαμάτα - Τρίπολη από 4 - 6 Μάρτη.
Λόγω περιορισμένων θέσεων, οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να κλείσουν έγκαιρα θέσεις. Πληροφορίες στα γραφεία του ΚΜΕ (Πατησίων και Τροίας 36, στάση Αγγελοπούλου, τηλ. 8828.106, 8810.046, 8812.460).
Περιοδείες σε τόπους δουλιάς πραγματοποιούν αυτό το διάστημα βουλευτές του ΚΚΕ. Συγκεκριμένα:
Γενικές συνελεύσεις ενόψει και του 12ου Συνεδρίου της ΕΕΔΥΕ,που θα πραγματοποιηθεί από 31 Μάρτη μέχρι 2 Απρίλη στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, καθώς και άλλες εκδηλώσεις πραγματοποιούν αυτές τις μέρες πολλές επιτροπές ειρήνης. Στις συνελεύσεις θα γίνει και εκλογή αντιπροσώπων για το συνέδριο.
Πραγματοποιείται αύριο στις 6μμ στην Τρίπολη η Περιφερειακή Συνδιάσκεψη Πελοποννήσου της ΕΕΔΥΕ ενόψει του 12ου Συνεδρίου της. Στη Συνδιάσκεψη, που θα γίνει στα εντευκτήρια του Φιλοτελικού Ομίλου Τρίπολης, εισηγητής θα είναι ο Ε. Μαχαίρας,πρόεδρος της ΕΕΔΥΕ και πρόεδρος του ΠΣΕ. Στις εργασίες της Συνδιάσκεψης καλούνται να πάρουν μέρος τα τοπικά παραρτήματα της ΕΕΔΥΕ όλων των νομών της Πελοποννήσου, οι μαζικοί φορείς και όλοι οι φίλοι της ειρήνης.
Η Επιτροπή Πρωτοβουλίας για την επαναδραστηριοποίηση του Συλλόγου Γυναικών Ν. Χανίων πραγματοποιεί εκδήλωση - συζήτηση αύριο Τετάρτη στην αίθουσα του Εργατικού Κέντρου Χανίων, με θέματα: α) Ομιλία αφιερωμένη στη Μέρα της Γυναίκας και β) Εκλογή αντιπροσώπων για το Συνέδριο της ΟΓΕ.
Η ΚΟ Κλωστοϋφαντουργών - Ιματισμού - Δέρματος πραγματοποιεί ανοιχτή συνεδρίαση - συζήτηση, με θέμα: "Η σημερινή κατάσταση στους κλάδους Κλωστοϋφαντουργίας - Ιματισμού - Δέρματος και η πολιτική και οικονομική κατάσταση", την Πέμπτη 2-3-95 στην ΚΟΑ (Βερανζέρου και Κοτοπούλη, 1ος όροφος).
Ο βουλευτής του ΚΚΕ Δήμος Κουμπούρης θα συναντηθεί με το Σωματείο Εργατοϋπαλλήλων της "Πειραϊκής - Πατραϊκής" σήμερα στις 11 π.μ. στα γραφεία του Κόμματος στη Βουλή.
Η ΚΟΒ Αγ. Νικολάου Αχαρνών πραγματοποιεί αποκριάτικο γλέντι, με στόχο τη συμβολή της στα έσοδα για την αποκατάσταση του αρχείου, αύριο Τετάρτη στην οικογενειακή ταβέρνα "Πελοπόννησος" (Αγ. Μελετίου 180).