Ολοένα και πιο δραματικές οι συνέπειες για την ίδια τους τη ζωή από τις συνεχείς περικοπές στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη
Την ίδια ώρα αυξάνεται η συμμετοχή σε φάρμακα για μια σειρά ασθένειες, όπως:
Για παράδειγμα, για ένα φάρμακο για χοληστερίνη ο ασθενής από 2,70 ευρώ που πλήρωνε θα πληρώνει 6,77 ευρώ. «Μας είπαν ότι από δω και στο εξής θα πληρώνουν οι νεφροπαθείς και οι αιμοκαθαιρόμενοι συμμετοχή 25% για τα απαραίτητα για μας "συνοδευτικά" φάρμακα», λέει στον «Ρ» ο Γιάννης Σεχρεμέλης, πρόεδρος του Συλλόγου Νεφροπαθών Βοιωτίας. Οπως εξηγεί, πρόκειται για φάρμακα απαραίτητα, όπως ο σίδηρος, μια βιταμίνη κατά της οστεοπόρωσης, αντιβιοτικά και αντιόξινα για το στομάχι. «Ο σίδηρος κοστίζει 95 ευρώ το κουτί, η βιταμίνη one A, 65 ευρώ το κουτί. Την ίδια ώρα, ο ΕΟΠΥΥ μας χρωστάει από την αρχή του έτους όλα τα έξοδα μετακίνησής μας για τις αιμοκαθάρσεις. Εμένα συγκεκριμένα μου οφείλονται 6.000 ευρώ», τονίζει.
Τα στοιχεία που παρουσίασε χτες ο αντιπρόεδρος του Οργανισμού Κυριάκος Σουλιώτης, στη διάρκεια συνέντευξης Τύπου, με τα αποτελέσματα επιστημονικής ημερίδας για τα «μεταβολικά νοσήματα», όπως π.χ. ο διαβήτης έχουν ως εξής: Απ' την 1.1.2012 εντάχθηκαν στον ΕΟΠΥΥ οι ασφαλισμένοι ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, ΟΠΑΔ, ΟΑΕΕ, ΟΓΑ και ΤΥΔΚΥ (Ταμείο Υγείας υπαλλήλων στους δήμους και τις κοινότητες), ενώ απ' την 1.4.2012 (παρά την αντίθετη δέσμευση της συγκυβέρνησης ΠΑΣΟΚ - ΝΔ) έχει ενταχθεί ο «Οίκος του Ναύτη» και απ' την 1.5.2012 το ΤΑΥΤΕΚΩ (περιλαμβάνει τους ασφαλισμένους της ΔΕΗ, Εθνικής Ασφαλιστικής, ΗΣΑΠ, ΗΛΠΑΠ, ΟΤΕ, ΕΤΒΑ, Εμπορικής Τράπεζας, Τράπεζας Πίστεως και Αμέρικαν Εξπρές). «Ενώ αθροιστικά οι προϋπολογισμοί των εντασσόμενων Ταμείων ανήλθαν το 2011 στα 7,8 δισ. ευρώ ο ΕΟΠΥΥ καλείται να προσαρμοστεί το 2012 σε έναν προϋπολογισμό εσόδων, ο οποίος ανέρχεται σε 5,8 δισ., αν και σύμφωνα με το μέχρι σήμερα καταγεγραμμένο ρυθμό είσπραξης πόρων, αυτοί δύσκολα θα ξεπεράσουν τα 5 δισ.» είπε ο αντιπρόεδρος του ΕΟΠΥΥ. Τα έσοδα του ΕΟΠΥΥ προέρχονται κατά 80% απ' τις εισφορές των ασφαλισμένων και 20% απ' την κρατική επιχορήγηση 0,4% επί του ΑΕΠ. Αρχικά, η κρατική επιχορήγηση είχε θεσμοθετηθεί σε 0,6% επί του ΑΕΠ, ενώ τώρα με το 0,4% θα περιοριστεί σε 0,85 δισ. ευρώ - αντί για 1,3 δισ. ευρώ.
Οι ληξιπρόθεσμες οφειλές του ΕΟΠΥΥ για τα μεταφερθέντα σε αυτόν χρέη των Ταμείων μέχρι την 31.12.2012 είναι 1,7 δισ. προς τους παρόχους ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης του ιδιωτικού τομέα και 1,7 δισ. ευρώ «προς το ΕΣΥ» (δηλαδή για νοσήλια). Για τα χρέη αυτά, το Δημόσιο είχε αναλάβει την υποχρέωση να επιχορηγήσει τον ΕΟΠΥΥ με 1,5 δισ. ευρώ, όμως δεν έχει δώσει ούτε ένα ευρώ, αναμένοντας την επόμενη δόση του δανείου. Επίσης, το κράτος έχει δώσει μόλις 100 εκ. ευρώ στον ΕΟΠΥΥ, έναντι του 0,4%.
Τις δραματικές επιπτώσεις απ' τις μειώσεις των μισθών στην Κοινωνική Ασφάλιση επισήμανε σε άλλο σημείο ο αντιπρόεδρος του ΕΟΠΥΥ. «Η ενδεχόμενη, είπε, περαιτέρω μείωση των εισοδημάτων (π.χ. μεταξύ 2011 και 2012 έχει προβλεφθεί μείωση των δαπανών μισθοδοσίας στο δημόσιο τομέα της τάξης του 1,7 δισ. ευρώ), αφ' ενός θα περιορίσει τα φορολογικά έσοδα και αφ' ετέρου θα μειώσει τα έσοδα από ασφαλιστικές εισφορές (στο δημόσιο τομέα η μείωση των ασφαλιστικών εισφορών (κλάδοι σύνταξης και υγείας) υπολογίζεται στα 400 εκ. ευρώ περίπου)».
Σε επαναλαμβανόμενες 24ωρες απεργίες έχουν προχωρήσει από την περασμένη Πέμπτη οι καθαρίστριες στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο της Νίκαιας, καθώς ο εργολάβος που εδώ και χρόνια έχει αναλάβει το έργο της καθαριότητας του νοσοκομείου δεν τους έχει καταβάλει το δώρο Πάσχα και τους μισθούς τεσσάρων μηνών.
Και σαν να μη φτάνει αυτό, πριν από λίγες μέρες με την απειλή της απόλυσης τις υποχρέωσε να υπογράψουν και μείωση του μισθού τους που ήδη ήταν χαμηλότερος από εκείνον που προβλέπει η κλαδική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας. Σε αυτό το θέμα, μάλιστα, είναι πρωτοποριακός καθώς, όπως καταγγέλλουν εργαζόμενες, είχε προχωρήσει σε μειώσεις μισθών και στο παρελθόν, πριν ακόμα εφαρμοστεί το μνημόνιο.
Oι καθαρίστριες πραγματοποίησαν παράσταση διαμαρτυρίας στο διοικητή του, απαιτώντας την παρέμβασή του, ώστε ο εργολάβος να τους καταβάλει τα δεδουλευμένα τους, καθιστώντας τον υπεύθυνο για τις συνέπειες που έχει η απεργία σε έναν ευαίσθητο τομέα όπως αυτός της καθαριότητας. Παράλληλα είναι συσπειρωμένες γύρω από το ταξικό κλαδικό τους σωματείο και αποφασισμένες να συνεχίσουν τον αγώνα τους μέχρι να πληρωθούν.
Μιλώντας στο «Ριζοσπάστη», η Μαργαρίτα Ρεΐση πρόεδρος του κλαδικού σωματείου Καθαριστριών - Καθαριστών Δημόσιων Σχολείων και Ιδιωτικών Επιχειρήσεων Πειραιά επισήμανε τις συνέπειες που έχει η ανάθεση σε ιδιώτες τομέων των νοσοκομείων και κάλεσε όλους τους εργαζόμενους στον κλάδο και σε άλλους κλάδους να συμπαρασταθούν στον αγώνα των καθαριστριών του νοσοκομείου της Νίκαιας.
ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ στη διοίκηση του Ιδρύματος Χρονίων Παθήσεων που βρίσκεται στο Νοσοκομείο Δυτικής Αττικής πραγματοποιεί σήμερα στις 12 το μεσημέρι η Συντονιστική Επιτροπή Αγώνα Αναπήρων ενάντια στην παρακράτηση των συντάξεων των νοσηλευομένων.
Αλλη μία ιερόδουλη μετανάστρια βρέθηκε θετική στον ιό του ΕΪΤΖ σύμφωνα με χτεσινή ανακοίνωση του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕΕΛΠΝΟ).