Την Πέμπτη 28 Ιούλη, στις 7.30 το απόγευμα, εκδήλωση τιμής και μνήμης στο πρώην εργοστάσιο της ΕΤΜΑ (Αγίας Αννης και Ιερά Οδός)
Η εκδήλωση τιμής και μνήμης θα γίνει μεθαύριο, Πέμπτη, στις 7.30 το απόγευμα, στην είσοδο του πρώην εργοστασίου της ΕΤΜΑ (στη συμβολή των οδών Αγίας Αννης και Ιεράς Οδού).
Την εκδήλωση συνδιοργανώνουν η Ομοσπονδία Εργατοϋπαλλήλων Κλωστοϋφαντουργίας - Ιματισμού - Δέρματος Ελλάδας (ΟΕΚΙΔΕ), το Συνδικάτο Εργατοϋπαλλήλων Κλωστοϋφαντουργίας - Ιματισμού - Δέρματος Ν. Αττικής και οι Επιτροπές Αγώνα Παντείου του Μετώπου Αγώνα Σπουδαστών (ΜΑΣ).
Με αφορμή τη συμπλήρωση των 31 χρόνων από τη δολοφονία της Σωτηρίας Βασιλακοπούλου, η Εκτελεστική Γραμματεία του ΠΑΜΕ εξέδωσε την εξής ανακοίνωση:
«Η θυσία της Σωτηρίας δείχνει το δρόμο της αντεπίθεσης, της οργάνωσης της πάλης της εργατικής τάξης, της νεολαίας, των λαϊκών στρωμάτων. Ιδιαίτερα σε συνθήκες καπιταλιστικής οικονομικής κρίσης και επίθεσης του κεφαλαίου που βουλιάζει το λαό στη χρεοκοπία, χρειάζεται συντονισμένος ταξικός πολιτικός αγώνας.
Οπως και σήμερα έτσι και τα συνθήματα και το περιεχόμενο της ανακοίνωσης, που μοίραζε έξω απ' τις πύλες της ΕΤΜΑ η Σωτηρία πριν 31 χρόνια, σημάδευαν τον ταξικό αντίπαλο, είχαν στόχο μια κοινωνία χωρίς εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο.
Ο δρόμος της ανειρήνευτης ταξικής πάλης, της σύγκρουσης με τα μονοπώλια και το πολιτικό προσωπικό τους, η ανατροπή του συσχετισμού δύναμης στο κίνημα και στο πολιτικό επίπεδο αποτελούν σήμερα ανάγκη για να βρει δικαίωση η θυσία της Σωτηρίας, η θυσία χιλιάδων αγωνιστών. Είναι μονόδρομος για να βρουν οριστική λύση τα προβλήματα και τα αδιέξοδα που μας δημιουργεί το εκμεταλλευτικό σύστημα.
Από προηγούμενη αντίστοιχη εκδήλωση έξω από την ΕΤΜΑ |
Την Ιερά Συμμαχία κυβέρνησης, ΕΕ, ΔΝΤ, καπιταλιστών και υπόλοιπων πολιτικών τους εκφραστών, που «κλιμακώνουν την επίθεση ενάντια στις κατακτήσεις μας. Προσπαθούν να μας τρομοκρατήσουν με τον κίνδυνο της "χρεοκοπίας", ενώ μας έχουν χρεοκοπήσει ήδη», καταγγέλλει, μεταξύ άλλων, η ΟΕΚΙΔΕ με ανακοίνωσή της.
Και καταλήγει, καλώντας: «Η εργατική τάξη μια επιλογή έχει. Την οργάνωσή τους στο χώρο δουλειάς, στον κλάδο. Κανένας εργαζόμενος έξω από το σωματείο. Συμμαχία εργατών, αυτοαπασχολουμένων, φτωχών αγροτών, νεολαίας, γυναικών που ανήκουν στα λαϊκά στρώματα. Κίνημα οργανωμένο, ταξικό, πειθαρχημένο, αποφασισμένο να φτάσει μέχρι το τέλος. Μέχρι να κάνει ο λαός κτήμα του τον πλούτο που παράγει. Στο δρόμο που διάλεξε η Σωτηρία Βασιλακοπούλου συνεχίζουμε και εμείς για την ανατροπή της πολιτικής του κεφαλαίου, της ΕΕ και των πολιτικών τους εκπροσώπων».
Στην ανανέωση των αποσπάσεων των εκπαιδευτικών του εξωτερικού που έληγε η τριετία τους, με κάποιες εξαιρέσεις, προχωρά τελικά το υπουργείο Παιδείας, κάτω από το βάρος των αντιδράσεων των εκπαιδευτικών που είχε προκαλέσει η αρχική κατεύθυνση για μη ανανέωση των συμβάσεων και ανάκληση των εκπαιδευτικών στην τριετία.
Ωστόσο, οι αρχικές ανησυχίες που εξέφρασαν οι εκπαιδευτικοί για την υποβάθμιση της εκπαίδευσης των Ελληνόπαιδων του εξωτερικού (σχετική ανακοίνωση είχε εκδώσει η Πανελλαδική Γραμματεία Εκπαιδευτικών του ΠΑΜΕ) κάθε άλλο παρά καθησυχάζονται αφού το υπουργείο Παιδείας ευθαρσώς δηλώνει ότι «η επιλογή των Συντονιστικών Γραφείων από τα οποία δεν ανανεώθηκαν οι τριετίες έγινε με γνώμονα τις λιγότερες δυνατές δυσλειτουργίες των σχολείων και των αναγκών των περιοχών». Δηλαδή, η κατεύθυνση για μείωση των εκπαιδευτικών του εξωτερικού παραμένει, οι δυσλειτουργίες των σχολείων είναι... ανεκτές και δεδομένες και η «προσπάθεια» που γίνεται είναι απλά να είναι όσο το δυνατόν πιο λίγες.
Στο πλαίσιο του 37ου Φεστιβάλ ΚΝΕ - «Οδηγητή» την ερχόμενη βδομάδα είναι προγραμματισμένες οι εξής εκδηλώσεις: