Δεν ξέρουμε αν ο υπουργός Πολιτισμού, που παρακολουθούσε την πρεμιέρα αντιλήφθηκε τα δύο συμβάντα, τα οποία κάθε άλλο παρά τυχαία ήταν. Ηταν δύο αποκαλυπτικά στοιχεία του «προαναγγελθέντος εγκλήματος» κατά του μοναδικού λυρικού μας θεάτρου και των εργαζόμενων καλλιτεχνών που το υπηρετούν από μια πολιτική που βυθίζει ολοένα και βαθύτερα τη Λυρική Σκηνή. Τα πλατιά χαμόγελα που μοίρασαν ο υπουργός και οι διοικούντες τη Λυρική Σκηνή, μέσα σε αυτό το απαξιωτικό για τον πολιτισμό μας «σκηνικό», μετά τη λήξη της παράστασης, απαιτούν μέγα θράσος. Εκείνοι που άσκησαν και συνεχίζουν να ασκούν πιέσεις στους καλλιτέχνες για να παίξουν κάτω από απαράδεκτες συνθήκες, που σπρώχνουν το λυρικό θέατρο στην... αγκάλη των ιδιωτικών συμφερόντων και χορηγών, έπρεπε μάλλον να βρουν κάπου να κρυφτούν!
«Ντα» στο θέατρο «Βασιλάκου» |
Εργο του Μ. Παντελιά |
Εκθεση ζωγραφικής της Αλόκα Αλλαγιάννη και του Γιώργου Κουτσονάσιου παρουσιάζεται (2/11-2/12) στην γκαλερί «Αδάμ» (Ν. Βάμβα 5). Τα έργα τους είναι εμπνευσμένα από τη φύση με μια προσωπική διάθεση απόδοσης, όσον αφορά στη σύνθεση και στη χρησιμοποίηση των υλικών.
Από 31/10-18/11 η γκαλερί «έκφραση γιάννα γραμματοπούλου» (Βαλαωρίτου 9α) θα παρουσιάσει έκθεση ζωγραφικής του Βασίλη Τάγκαλου, με το αγαπημένο του θέμα: το τοπίο. Μεγάλα τοπία από τα νησιά του Αιγαίου, τη Μάνη και τη γενέτειρά του Αρκαδία. Ζωγραφίζοντας εκ του φυσικού μεταφέρει την ατμόσφαιρα και τη συγκίνηση που προξενεί ένα τοπίο, η φύση, οι διαφορές και ιδιαιτερότητες κάθε περιοχής.
Ενα ξεχωριστό ψυχαγωγικό πρόγραμμα με τις μεγαλύτερες στιγμές του ρεμπέτικου, αρχοντορεμπέτικου, παραδοσιακού, σμυρναίικου και λαϊκού μας τραγουδιού παρουσιάζει ο Μπάμπης Τσέρτος από χτες στο «Περιβόλι τ' Ουρανού» (Λυσικράτους 19 και Αμαλίας 50, Πλάκα, τηλ. 210 3235.517). Μαζί του οι: Βάσια Ζήλου, Ντένια Κουρούση, Δανάη Παπαδοπούλου και ο δεξιοτέχνης του μπουζουκιού Χρήστος Κωνσταντίνου. Πρόγραμμα: Τετάρτη - Σάββατο (9.30 μ.μ.).
Αρχισε χτες και θα συνεχιστεί μέχρι τις 8/11 στο «Σινέ Φιλίπ», το αφιέρωμα στην κινηματογραφική δημιουργία του Ροβήρου Μανθούλη. Δημιουργία πλούσια σε ντοκιμαντέρ, αλλά και ταινίες μεγάλου μήκους. Χτες προβλήθηκαν οι ταινίες: «Χρόνια ερωτικά», «Ελλάδα: οι ναυαγοί της ιστορίας», «Ψηλά τα χέρια Χίτλερ», «Lilly's story». Σήμερα (από 8 μμ) θα προβληθούν: «Η δικτατορία των Ελλήνων συνταγματαρχών», «Ρίζες: Γιάννης Ρίτσος», «Η Μελίνα στο Παρίσι», «Πρόσωπο με πρόσωπο». Αύριο (από 7 μμ): «Η Ελλάδα (ή Η κραυγή της σιωπής)», «Λευκάδα - Νησί των ποιητών», «Μια ταινία, μια ζωή: Ροβήρος Μανθούλης». Την Κυριακή (από 7 μμ): «Χίλια χρόνια πριν - Η εορτή των Καλένδων στο Βυζάντιο», «Τσιγγάνοι: οι παρίες της Ουγγαρίας», «Τσιγγάνοι: οι νέοι Καστιλλιάνοι», «Η δική μου Γιάφα», «Το ταγκό πεθαίνει την αυγή». Δευτέρα (30/10, από 7 μμ): «Ο κινηματογράφος του πραγματικού», «Βασίλης Αλεξάκης», «Η Γαλλία στα χρόνια του ?30», «Εντίθ Πιαφ - Δέκα λεπτά ευτυχίας την ημέρα», «Κούβα: η μουσική και η ζωή». Στις 31/10 (από 7 μμ): «Οι Σαχραουί εν αναμονή», «Σικελία, Η γη που αιμορραγεί», «Ανεβαίνοντας το Μισισιπή», «Η μουσική κάουντρι ή Η νοσταλγία της Δύσης», «Τα λευκά μπλουζ», «Μπλουζ με σφιγμένα δόντια». Ακολουθούν προβολές οκτώ ακόμη ημερών.
Σε δεκαοκτώ σημαντικούς Ελληνες στιχουργούς εστιάζεται το αφιέρωμα του Δεύτερου Προγράμματος 103,7 της ΕΡΤ (από τις αρχές Νοεμβρίου έως τέλος Μαρτίου) στον «Ιανό» (Σταδίου 24). Δεκαοκτώ συναντήσεις - συναυλίες (Τετάρτες), που «φωτίζουν» το στιχουργικό λόγο ανθρώπων που υπηρετούν το τραγούδι πολλά χρόνια. Η αρχή θα γίνει (8/11) με αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο. Ακολουθούν οι: Θοδωρής Γκόνης (15/11), Ισαάκ Σούσης (22/11), Οδυσσέας Ιωάννου (29/11), Σώτια Τσώτου (6/12), Κ. Χ. Μύρης (13/12), Νίκος Μωραΐτης (20/12), Μανώλης Ρασούλης (17/1), Παρασκευάς Καρασούλος (24/1), Μάνος Ελευθερίου (31/1), Μιχάλης Γκανάς (21/2), Ηλίας Κατσούλης (28/2), Αρης Δαβαράκης (7/3), Κώστας Τριπολίτης (14/3), Μιχάλης Μπουρμπούλης (21/3) και Λίνα Νικολακοπούλου (28/3). Στις 7/2 θα γίνει αφιέρωμα στην παράδοση της Αποκριάς και στις 14/2 στο σατιρικό στίχο.
Στις βραδιές θα αναφέρεται το έργο των στιχουργών, ενώ τραγούδια - σταθμούς της πορείας τους θα παρουσιάζουν ζωντανά ορχήστρα και τραγουδιστές - ερμηνευτές τραγουδιών τους. Είσοδος ελεύθερη, με κράτηση θέσεων στο 210- 3217917 (εσωτερικό 203). Οι συναντήσεις θα μεταδίδονται ζωντανά ανά την Ελλάδα από το Δεύτερο Πρόγραμμα, τους 19 Περιφερειακούς σταθμούς της Ραδιοφωνίας και την ΕΡΑ-5.