Λαϊκά αλλά και πολιτικά τραγούδια του, σε ποίηση και στίχους Μπέρτολτ Μπρεχτ, Βολφ Μπίρμαν, Αλκη Αλκαίου, Μάνου Ελευθερίου, Κώστα Τριπολίτη, Κώστα Λαχά, Οδυσσέα Ιωάννου, κ.ά. Τα τραγούδια θα αποδοθούν από μία θαυμάσια ορχήστρα με επικεφαλής τον σπουδαίο Θύμιο Παπαδόπουλο, τους σολίστ Γιάννη Παπαζαχαριάκη, Ακη Γαβαλά, Γιάννη Σινάνη, Γιάννη Γρυπαίο και από τους Μανώλη Μητσιά, Γιάννη Κότσιρα, Δημήτρη Μπάση και Ρίτα Αντωνοπούλου.
Η ιδέα ξεκίνησε με τα λαϊκά τραγούδια, που έχει γράψει κατά καιρούς ο συνθέτης, αλλά διευρύνθηκε με τραγούδια που έχουν πολιτικό πρόσημο, έτσι ώστε ο τίτλος του προγράμματος να αποκτήσει πιο ουσιαστικό περιεχόμενο. Ετσι κι αλλιώς, στη σημερινή βαρβαρότητα πολιτικά τραγούδια όπως το «Αννα μην κλαις», το «Ανεμολόγιο», η «Ελένη», θεωρούνται από όλους τραγούδια λαϊκού αισθήματος.
«Ο επιθεωρητής» |
(Οι παραστάσεις ξεκινάνε στις 9.00 μ.μ.)
Το φεστιβάλ γίνεται με αφορμή τη μαύρη επέτειο της επιβολής της στρατιωτικής δικτατορίας του Πινοτσέτ, στις 11 Σεπτέμβρη του 1973 που δολοφόνησε τον Αλιέντε και κατέπνιξε το λαό στο αίμα. Δεκάδες ταινίες που περιλαμβάνονται στο κινηματογραφικό αφιέρωμα καταγράφουν τις συνθήκες της εποχής, το ρόλο του αμερικανικού κυρίως ιμπεριαλισμού και ταυτόχρονα τα βάσανα του χιλιανού λαού.
Θα προβληθούν συνολικά 40 ταινίες μεγάλου μήκους και ντοκιμαντέρ. Ενδεικτικά αναφέρουμε ορισμένες από αυτές:
«Βρέχει πάνω απ' το Σαντιάγο» του Helvio Soto, «Σαλβαδόρ Αλιέντε», «Η Μάχη της Χιλής: Η εξέγερση της μπουρζουαζίας (1ο μέρος)», «Η Μάχη της Χιλής: Το Πραξικόπημα (2ο μέρος)», «Η Μάχη της Χιλής: Η Λαϊκή Εξουσία (3ο μέρος)», «Υπόθεση Πινοσέτ», «Ο πρώτος χρόνος του Αλιέντε», «Χιλή, ένας γαλαξίας προβλημάτων» (όλες σκηνοθετημένες από τον Patricio Guzman), «Ψαλμός 18» (1974) Heynowski / Scheuman, «Η Χιλή μετά το πραξικόπημα» (1975) Heynowski / Scheuman, «Money troubles» (1975) Heynowski / Scheuman, «Το λευκό πραξικόπημα» (1975) Heynowski / Scheuman, «Ενα λεπτό σκοτάδι δε μας τυφλώνει» (1976) Heynowski / Scheuman, «Οι νεκροί δε σιωπούν» (1978) Heynowski / Scheuman, «Αλύγιστος στη φωτιά» (1978) Heynowski / Scheumann, «Στιγμιότυπα από τη Χιλή» (1985) Heynowski / Scheuman, «Η πόλη των Φωτογράφων» (2006) Sebastian Mareno Mardones, «Χιλή: Μέχρι πότε;» (1985) David Bradbury, «Ξεχασμένη Μνήμη» (2006) Niles Atallah, «Η Χιλή με όπλα και τραγούδια» (1973) συλλογικό, «Τα παιδιά του Πινοσέτ» (2002) Paula Rodrguez, «11 Σεπτεμβρίου 1973: Η τελευταία μάχη του Σαλβαδόρ Αλιέντε» (1998) Patricio Henrquez, «Εικόνες από ένα δικτάτορα» (1999), Canto General, Ποίηση: Πάμπλο Νερούντα, Μουσική Μίκης Θεοδωράκης. «Ο Αγνοούμενος» (1982) του Κώστα Γαβρά, «Γλυκιά Πατρίδα» (1987) του Μιχάλη Κακογιάννη, Ντοκουμέντα από τη ζωή και τη δράση του Αλιέντε με οπτικοακουστικό υλικό από ομιλίες του Σαλβαδόρ Αλιέντε, κ.ά.
Η θεατρική ομάδα ΡΟΔΑ ενορχηστρώνει μουσικά έργα του Ελληνα φιλοσόφου του Πόντου Γεωργίου Γεωργιάδη, γνωστού και ως Γκουρτζίεφ, επηρεασμένα από ύμνους Δερβίσηδων και Σαγίντ, μακρινά μοναστήρια και τραγούδια απομονωμένων κοινοτήτων. Πρόκειτα για μουσικές συνθέσεις που συνέλεγε ο Γκουρτζίεφ στα ταξίδια του στην Ανατολή, με τη συνεργασία του μαθητή του Τόμας ντε Χάρτμαν: λαϊκά τραγούδια από κοινότητες της Ασίας, ψαλμοί και ύμνοι των Δερβίσηδων και των Σαγίντ, ύμνοι και προσευχές μακρινών και απομονωμένων ναών, μουσική για τις «κινήσεις», τους Ιερούς Χορούς του ίδιου. Τη μουσική συνοδεύουν προβολές video art με σκηνές και εικόνες της σύγχρονης κοινωνίας, καθώς το ζητούμενο στο έργο του μεγάλου φιλόσοφου είναι η πνευματικότητα στο παρόν που ζούμε.
Η συναυλία παρουσιάζεται για πρώτη φορά σε εξωτερικό χώρο, στο θέατρο Ρεματιάς στο Χαλάνδρι, στις 2,3 και 4 Σεπτεμβρίου. Παίζουν οι: Τάκης Πατερέλης (πιάνο, σαξόφωνο, φλάουτο), Πία Πιερράκου (πλήκτρα, φωνητικά), Γιώργος Ντούνης (κρουστά), Δημήτρης Γασπαράτος (κιθάρα, κρουστά, μπάσο, φωνητικά), Σταύρος Κάππας (κρουστά), Αγγελος Γιαννάτος (κρουστά), Γιάννης Καλημέρης (ντιτζεριντού, κρουστά), Ορφέας Περετζής (video art). Καλλιτεχνική διεύθυνση - ενορχήστρωση Μαρία Περετζή.