Αντιδράσεις στον αθλητικό κόσμο προκαλεί άλλη μία προσπάθεια παρέμβασης της κυβέρνησης ενόψει των επικείμενων εκλογικών αρχαιρεσιών στις αθλητικές ομοσπονδίες, με προφανή σκοπό τον έλεγχο του αθλητισμού. Συγκεκριμένα, ο υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης προχτές κατέθεσε αιφνιδιαστικά τροπολογία με την οποία δίνεται η δυνατότητα χρήσης της ψηφιακής κάλπης «Ζευς» του υπουργείου Ψηφιακής Πολικής για την πραγματοποίηση των εκλογών των ομοσπονδιών. Χαρακτηριστικό του αιφνιδιασμού που επιχειρήθηκε από πλευράς κυβέρνησης είναι ότι η συγκεκριμένη τροπολογία κατατέθηκε σε νομοσχέδιο του υπουργείου Οικονομικών που τέθηκε προς ψήφιση χτες, και ενώ βρίσκεται υπό δημόσια διαβούλευση μέχρι τις 26/2 το νέο σχέδιο νόμου της κυβέρνησης για τον αθλητισμό.
Η τροπολογία ουσιαστικά αποτελεί παρέμβαση στα καταστατικά των αθλητικών ομοσπονδιών επιφέροντας αλλαγές και στα όσα ορίζουν αυτά για την διεξαγωγή των εκλογών (πχ αλλαγές στις εφορευτικές επιτροπές ). Ενω πλέον προβλήματα δημιουργείται και με όσες ομοσπονδίες τουλάχιστον μέχρι τις αρχές της εβδομάδας είχαν προκηρύξει την εκλογική τους διαδικασία αφού η τροπολογία ορίζει σαφή χρονικό διάστημα για την πραγματοποίησή τους (27 ημέρες πριν την ψήφισή της).
Τα νέα δεδομένα που προσπαθεί να διαμορφώσει η κυβέρνηση ενόψει των εκλογών προκάλεσαν έντονες αντιδράσεις. Ο πρόεδρος της ΕΟΚ Γιώργος Βασιλακόπουλος με δήλωσή του επιτέθηκε στον υφυπουργό Αθλητισμού, λέγοντας μεταξύ άλλων: «Η νέα διάταξη που εμπνεύστηκαν ο υφυπουργός Αθλητισμού και οι συν αυτώ είναι η κορύφωση της απροκάλυπτα αντιδημοκρατικής πολιτικής τους και της μοναδικής έννοιας που εξαρχής είχαν, δηλαδή της άλωσης των αθλητικών ομοσπονδιών προς όφελος οικείων και κάθε μορφής συνεργατών».
Αλλά και οι υπόλοιπες ομοσπονδίες στην πλειοψηφία τους εμφανίζονται επιφυλακτικές απέναντι στα όσα προβλέπει η τροπολογία, εκφράζοντας ανησυχίες για το αδιάβλητο της διαδικασίας και επισημαίνοντας κινδύνους για αλλοίωση της διαδικασίας.
Αποτέλεσμα και των κινητοποιήσεων των παικτών η απόφαση της ΓΓΑ
Το πρώτο βήμα για την επιστροφή της ποδοσφαιριστών και των ομάδων της Football League στην αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα έγινε το περασμένο Σάββατο 13/2, με τη ΓΓΑ να ανακοινώνει ότι επιτρέπονται οι προπονήσεις για την τρίτη τη τάξει κατηγορία από 15/2. Σύμφωνα με τη ΓΓΑ θα πρέπει να τηρείται αυστηρό υγειονομικό πρωτόκολλο, το οποίο περιλαμβάνει εβδομαδιαίο έλεγχο των αθλητών με τεστ αντιγόνου από διαπιστευμένα εργαστήρια.
Η απόφαση της ΓΓΑ ήρθε μετά και τις έντονες διαμαρτυρίες και την κινητοποίηση των ποδοσφαιριστών μέσω του ΠΣΑΠ, καθώς και των προπονητών, κατά των παρατεταμένων μέτρων αναστολής που ίσχυαν για τη συγκεκριμένη κατηγορία. Οι περιορισμοί αυτοί, όπως έχει τονιστεί επανειλημμένως, έχουν προκαλέσει σοβαρές επιπτώσεις στη ζωή των ανθρώπων του χώρου (αθλητών, προπονητών, στελεχών σωματείων) και των οικογενειών τους. Αλλωστε η Football League, παρότι τύποις ερασιτεχνική, σε βασικά ζητήματα λειτουργεί ως επαγγελματικό πρωτάθλημα.
Για το θέμα της αναστολής στη Football League, γενικά στις μικρές κατηγορίες όλων των αθλημάτων, το ΚΚΕ πρόσφατα κατέθεσε Ερώτηση στη Βουλή προς την αρμόδια υπουργό Πολιτισμού και Αθλητισμού.
Για δικαίωση του αγώνα των ποδοσφαιριστών κάνει λόγο ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αμειβομένων Ποδοσφαιριστών, χαιρετίζοντας την απόφαση για επιστροφή των παικτών της Football League στις προπονήσεις και σημειώνοντας ότι ο αγώνας δεν σταματάει εδώ, αλλά θα συνεχιστεί για την ικανοποίηση των αιτημάτων των αθλητών και στο υπόλοιπο φάσμα του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου.
Με την κατάκτηση του πρωταθλήματος να μοιάζει και φέτος σίγουρη, οι «ερυθρόλευκοι» ψάχνουν και την ευρωπαϊκή διάκριση, με μια πορεία όσο πιο μακριά γίνεται στο Europa League. Αυτό περνάει καταρχάς μέσα από μια νίκη με καλό σκορ απόψε, προκειμένου στη ρεβάνς στην Ολλανδία ο Ολυμπιακός να βρίσκεται σε θέση ισχύος.
Δύσκολο αγώνα προέβλεψε ο τεχνικός του Ολυμπιακού Πέδρο Μαρτίνς, επισημαίνοντας την ανάγκη η ομάδα του να μην επιτρέψει να ελέγξει το ρυθμό η Αϊντχόφεν, μια δύσκολη αντίπαλος, η οποία αγαπάει το επιθετικό ποδόσφαιρο, όπως είπε ο Πορτογάλος τεχνικός. Οσο για την ενδεκάδα, ο Μαρτίνς προανήγγειλε αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον Παναθηναϊκό.
Για τον Ολυμπιακό δεν θα αγωνιστούν οι Παπαδόπουλος και Σεμέδο, ενώ αμφίβολη είναι και η συμμετοχή του Εμβιλά. Από την Αϊντχόφεν θα λείψουν οι τραυματίες Γκακπό, Μαντουέκε και Ιχατάρεν, ενώ επιστρέφει ο Γκέτσε.
Associated Press |
Η σπουδαία επιτυχία επί του Ράφα Ναδάλ έφερε τον Στέφανο Τσιτσιπά στα ημιτελικά του ΟΠΕΝ της Αυστραλίας |
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αν και αρχικά αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα χάνοντας τα δύο σετ με 6-3 και 6-2, στη συνέχεια ανέκαμψε κατακτώντας τα επόμενα 3 σετ με 7-6, 6-4, 7-5, σε έναν αγώνα που κράτησε 4 ώρες.
Πλέον στον έναν απ' τους δύο ημιτελικούς του ΟΠΕΝ ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Ντανίλ Μεντβέντεφ (Νο 3 στον κόσμο) αύριο το πρωί (10.30 ώρα Ελλάδας).
Αποχαιρέτησε η Εθνική ομάδα πόλο το στόχο της για κατάκτηση της πρωτιάς στον όμιλό της στο προ-Ολυμπιακό τουρνουά του Ρότερνταμ, καθώς για την 4η αγωνιστική ηττήθηκε 8-4 από τον βασικό της αντίπαλο, το Μαυροβούνιο. Μέχρι τότε η Ελλάδα μετρούσε δύο νίκες, 11-10 τη Γεωργία και 15-8 τη Βραζιλία, ενώ δεν είχε αγωνιστεί με αντίπαλο την Τουρκία, η οποία αποχώρησε από το τουρνουά λόγω κρουσμάτων κορονοϊού.
Αυτό που μένει στην Εθνική είναι η 2η θέση στον όμιλο, την οποία θα σφραγίσει με νίκη σήμερα επί του Καναδά (15.00 - ΕΡΤ3) και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την 3η ομάδα του άλλου ομίλου, η οποία κατά πάσα πιθανότητα θα είναι η Ρωσία. Η Εθνική, θυμίζουμε, προκρίνεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο εφόσον εξασφαλίσει μία από τις τρεις πρώτες θέσεις στην τελική κατάταξη του τουρνουά του Ρότερνταμ.
«Τα αδιέξοδα της κυβέρνησης στον Αθλητισμό οδηγούν σε επικίνδυνο κατήφορο», σημειώνει σε ανακοίνωσή του το Τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ. Αναλυτικά σημειώνεται σ' αυτήν:
«Με αιφνιδιαστική τροπολογία, που κατέθεσε η κυβέρνηση σε άσχετο νομοσχέδιο, που συζητείται στην Ολομέλεια της Βουλής σήμερα, παραβιάζει με ωμό τρόπο τα Καταστατικά των Αθλητικών Ομοσπονδιών. Σαν να ζήλεψε "μαύρες εποχές", που ο υφυπουργός Αθλητισμού διόριζε διοικήσεις, παρεμβαίνει απροκάλυπτα σε εκλογικές διαδικασίες που ήδη έχουν προκηρυχθεί, αλλάζοντας τις ημερομηνίες διεξαγωγής τους, διορίζοντας εφορευτικές επιτροπές της αρεσκείας του, μεθοδεύοντας ηλεκτρονικές ψηφοφορίες που δεν είναι αδιάβλητες.
Και όλα αυτά, για να μπορέσει να ελέγξει τις διοικήσεις και τα σωματεία. Φτάνει σε σημείο να ζητάει εξουσιοδότηση να καθορίσει ο ίδιος την εκλογική διαδικασία από την αρχή μέχρι το τέλος της. Είναι τέτοια η πρεμούρα του να "σημαδέψει την τράπουλα", που αλλάζει ξανά και ξανά τις διαδικασίες.
Ο πανικός και τα αδιέξοδα οδηγούν σε αυταρχικό και αντιδημοκρατικό κατήφορο τον κύριο Αυγενάκη, που όπου σταθεί κι οπού βρεθεί μιλάει για τη στήριξη του πρωθυπουργού στο έργο του.
Ο αθλητικός κόσμος πρέπει να κινητοποιηθεί άμεσα και να ζητήσει εδώ και τώρα να πάρει πίσω η κυβέρνηση την κατάπτυστη αυτή τροπολογία».