Σε συγκέντρωση την Τετάρτη καλούν ο Δήμος Πετρούπολης και το Συνδικάτο ΟΤΑ Αττικής
Στη συγκέντρωση της Τετάρτης καλεί ο Δήμος Πετρούπολης. Σε ανακοίνωσή του που υπογράφουν το ΔΣ του σωματείου Εργαζομένων του δήμου και ο δήμαρχος, Θ. Κοτσαμπάς, υπογραμμίζεται, ανάμεσα σε άλλα: «Η συγκυβέρνηση ΝΔ - ΠΑΣΟΚ - ΔΗΜΑΡ συνεχίζει την περικοπή της ήδη κουτσουρεμένης κρατικής χρηματοδότησης προς τους Δήμους, κατά 60%, με πρόσχημα την επίτευξη των στόχων των μνημονίων διαρκείας και την παραμονή της χώρας στη ζώνη του ευρώ δήθεν για να μη χρεοκοπήσει η χώρα. Για τους εργαζόμενους στους ΟΤΑ που βιώνουν από πρώτο χέρι αυτή την αντεργατική λαίλαπα, εκτός από το ενιαίο μισθολόγιο - φτωχολόγιο, τις μειώσεις μισθών και επιδομάτων, τη μείωση υπερωριών, το πρώτο κύμα εφεδρείας, έπεται σύμφωνα με τις εξαγγελίες της κυβέρνησης και δεύτερη εφεδρεία και κατάργηση των δώρων.
Η Τοπική Διοίκηση είναι μηχανισμός προώθησης και υλοποίησης αυτής της αντιλαϊκής πολιτικής, η οποία εκφράζεται με τη φορολόγηση στα λαϊκά στρώματα, την ιδιωτικοποίηση υπηρεσιών και εμπορευματοποίηση των έργων, την ανατροπή και διάλυση των εργασιακών σχέσεων, τις απολύσεις και τη χειραγώγηση των εργαζομένων στις Περιφέρειες και στους Δήμους».
Συγκέντρωση πραγματοποιεί την Τετάρτη, στις 10.30 π.μ. στην Ομόνοια, και το Συνδικάτο ΟΤΑ Αττικής ενάντια στις συνέπειες που έχει για τις λαϊκές οικογένειες η οικονομική ασφυξία των δήμων, απόρροια της αντεργατικής - αντιλαϊκής πολιτικής που εφαρμόζεται και στην Τοπική Διοίκηση, με τη συνδρομή και των δημοτικών αρχών ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ και ΣΥΡΙΖΑ.
Παρά τις μεθοδεύσεις της εκλεγμένης με στήριξη ΠΑΣΟΚ/ΔΗΜΑΡ/Οικολόγων/ΔΡΑΣΗΣ δημοτικής αρχής της πόλης και διορισμένων από την ίδια μελών του ΔΣ του ΔΒΑ, να πετάξουν στο δρόμο 272 συμβασιούχους (προσωπικό έμπειρο και καταρτισμένο που κάλυπταν μεγάλες ανάγκες, έχασαν πρόσφατα στο δικαστήριο ασφαλιστικά μέτρα για παραμονή στην εργασία τους), αναμένεται να συζητηθεί σήμερα Τρίτη στη συνεδρίαση του ΔΣ του Βρεφοκομείου πρόταση να επαναπροσληφθούν έστω με δίμηνες συμβάσεις προκειμένου να καλυφθούν έστω προσωρινά οι αυξημένες ανάγκες των παιδικών σταθμών του δήμου.
Η δημοτική αρχή το αρνείται, μιλά γενικά για επαναπρόσληψη μόλις εξήντα από τους απολυμένους με ό,τι αυτό συνεπάγεται στη λειτουργία των σταθμών, την εντατικοποίηση εργασίας στο εναπομείναν προσωπικό, το πόσα παιδιά θα φιλοξενηθούν και σε τι συνθήκες. Σαν αντεπιχείρημα, υλοποιώντας την πολιτική ανακύκλωσης της ανεργίας, ενέκρινε πρόσληψη 200 άλλων συμβασιούχων.
Θυμίζουμε ότι στο τελευταίο, έκτακτο, Δημοτικό Συμβούλιο, με θέμα ακριβώς την κατάσταση στους σταθμούς του δήμου, ο Νίκος Σοφιανός μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ και δημοτικός σύμβουλος, κατήγγειλε τη δημοτική αρχή, καθώς οδηγεί τους συμβασιούχους στην ανεργία, αφού πρώτα οι διοικήσεις του δήμου τους ξεζούμισαν για μια δεκαετία. Οτι ανακυκλώνει ανέργους. Οτι ενώ υπάρχουν 299 επιτυχόντες μέσω διαγωνισμού ΑΣΕΠ, για άμεση πρόσληψη στο Βρεφοκομείο, η δημοτική αρχή δεν πιέζει την κυβέρνηση επιτέλους να τους προσλάβει. Ζήτησε, προκειμένου να αρθεί το αδιέξοδο όπου έχουν περιέλθει οι παιδικοί σταθμοί, οι εργαζόμενοι εκεί, οι οικογένειες και τα παιδιά τους: Η δημοτική αρχή να διεκδικήσει τώρα την πρόσληψη των 299 επιτυχόντων μέσω ΑΣΕΠ. Να σταθεί επίσης στο πλευρό των συμβασιούχων που διεκδικούν παραμονή στην εργασία τους έστω με δίμηνα.
Θυμίζουμε ακόμα ότι οι Κομματικές Οργανώσεις του ΚΚΕ στο δήμο Αθήνας με πολύμορφες παρεμβάσεις διεκδικούν: Να μη μείνει κανένα παιδί εκτός σταθμών. Καμία απόλυση συμβασιούχου, ανανέωση των συμβάσεών τους, δρομολόγηση μονιμοποίησής τους χωρίς όρους και προϋποθέσεις. Προσλήψεις μόνιμου παιδαγωγικού και βοηθητικού προσωπικού. Μόνιμη και σταθερή δουλειά για όλους με αξιοπρεπείς μισθούς, πλήρη δικαιώματα. Σύγχρονοι, ασφαλείς, δημόσιοι, δωρεάν σταθμοί για όλα τα παιδιά. Δίχρονη υποχρεωτική προσχολική αγωγή. Γενναία κρατική χρηματοδότηση, αξιοποίηση των κονδυλίων του ΕΣΠΑ προς διεύρυνση του δικτύου των σταθμών, ώστε να ανταποκρίνεται στις διευρυνόμενες ανάγκες. Ενοικίαση και διαμόρφωση κατάλληλων κτιρίων για άμεση αντιμετώπιση των αναγκών.
Σε εξέλιξη βρίσκονταν χτες πυρκαγιές σε Ρόδο, Κάρυστο και Κρήνη Γυθείου. Φωτιές εκδηλώθηκαν την Κυριακή στη Σαλαμίνα, και τη Φθιώτιδα, ενώ στη Μεσσηνία, 32χρονος ομολόγησε 21 εμπρησμούς σε διάστημα μιας βδομάδας.
Στην Φθιώτιδα φωτιά ξέσπασε αργά προχτές το απόγευμα σε δασική έκταση της περιοχής Δύο Βουνά, όπου επιχείρησαν 20 πυροσβέστες με εννέα οχήματα, πεζοπόρο τμήμα οκτώ ατόμων και δύο αεροσκάφη.
Στην Εύβοια, η πυρκαγιά εκδηλώθηκε προχτές στις δέκα το πρωί σε χαμηλή βλάστηση στην θέση Πλατανιστό Λυγιά αλλά λόγω των ισχυρών ανέμων που έπνεαν στην περιοχή οι φλόγες πέρασαν μέσα από το χωριό Καστρί όπου μάλιστα προξένησαν ζημιές σε κτίσματα.
Σε εξέλιξη βρίσκονταν χτες η πυρκαγιά που εκδηλώθηκε προχτές το μεσημέρι σε δασική έκταση της περιοχής Κρήνης, λίγο έξω από το Γύθειο. Η φωτιά ξέσπασε σε χαράδρα και οι ισχυροί άνεμοι δυσχέραιναν την πλήρη κατάσβεσή της από δύναμη 14 πυροσβεστών με επτά οχήματα και έξι πυροσβεστικά αεροπλάνα.
Η πυρκαγιά στη Σαλαμίνα εκδηλώθηκε την Κυριακή πριν το μεσημέρι σε δασική έκταση στην περιοχή Περάνι. Για την κατάσβεσή της επιχείρησαν 16 πυροσβέστες με οκτώ οχήματα και ένα ελικόπτερο.
Πυρκαγιά μαίνονταν χτες στην Ψίνθο Ρόδου. Η φωτιά ξέσπασε στις δύο τα ξημερώματα και στον τόπο επιχειρούσαν 37 πυροσβέστες με 18 οχήματα, ένα ελικόπτερο και τρία αεροσκάφη. Φωτιά έκαιγε και στο Καλαμωτό Λαγκαδά.
Αιματηρή ληστεία σημειώθηκε χτες το πρωί στο Πέραμα στη λεωφόρο Δημοκρατίας και Σοφοκλή Βενιζέλου. Δύο άτομα, τα οποία σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες επέβαιναν σε μοτοσικλέτα, προσπάθησαν να ακινητοποιήσουν έναν 23χρονο άνδρα ο οποίος μετέφερε τσάντα με χρήματα και είχε βγει από σούπερ μάρκετ.
Οταν αυτός αντιστάθηκε, οι δράστες αφού τον πυροβόλησαν και τον τραυμάτισαν στο πόδι, άρπαξαν την τσάντα και διέφυγαν. Το θύμα, που σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες είναι υπάλληλος σούπερ μάρκετ, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο της Νίκαιας.