Τετάρτη 22 Σεπτέμβρη 2004
Σελ. /32
«Ασημένιος» ο Ταμπαξής

Ο Χρήστος Ταμπαξής πανηγυρίζει την επιτυχία του

Μπορεί στο Σίδνεϊ να μην κατάφερε να ανέβει στο βάθρο, αλλά μπροστά στο κοινό του ο Χρήστος Ταμπαξής «στέφθηκε» ασημένιος Παραολυμπιονίκης. Ο Ελληνας αθλητής τερμάτισε δεύτερος στην κατηγορία S1 (άτομα με σοβαρή εγκεφαλική παράλυση) των 100μ. ελεύθερο, με χρόνο 2:56.64, ενώ στην ίδια κούρσα την τέταρτη θέση κατέλαβε ο Αλέξανδρος Ταξιλδάρης με χρόνο 3:46.41. Ο «ασημένιος» Ολυμπιονίκης μετά την επιτυχία του δήλωσε: «Υστερα από δύο συμμετοχές μου σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, με κατέταξαν στη σωστή κατηγορία, επομένως αυτός ήταν δίκαιος αγώνας για μένα. Πάντα με κατέτασσαν σε ανώτερη κατηγορία. Είμαι πολύ χαρούμενος που κέρδισα αυτό το μετάλλιο στη χώρα μου, μπροστά στους Ελληνες θεατές που με επευφημούσαν».

Ο αργυρός Παραολυμπιονίκης Κωνσταντίνος Φύκας στον τελικό των 100μ. πρόσθιο της κατηγορίας SΒ8 (ακρωτηριασμός) δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο καλό πλασάρισμα, αφού δεν είναι το αγώνισμα του το πρόσθιο, απλώς ήθελε να κολυμπήσει, όπως παραδέχτηκε, μπροστά στο ελληνικό κοινό και να προσπαθήσει για κάτι καλό. Ο Ελληνας κολυμβητής τερμάτισε 8ος με 1:23.72, αλλά ακυρώθηκε ο Πολωνός Πατέρκα και κατέλαβε την 7η θέση.

Μετά το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στα 100μ. ελεύθερο της κατηγορίας S3, ο Γιάννης Κωστάκης δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο και στα 200μ. ελεύθερο της αντίστοιχης κατηγορίας, τερματίζοντας τέταρτος με χρόνο 4:08.07. Το πρωί ο Ελληνας κολυμβητής συμμετέχοντας στην α' προκριματική σειρά ήταν 2ος με επίδοση 4:08.87, σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ.

ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
Στον τελικό ο Μαρίνος

Ακόμη και ένα μετάλλιο θα διεκδικήσει ο Αριστοτέλης Μαρίνος στον τελικό των 100μ της κατηγορίας Τ38. Ο αθλητής μας τερμάτισε τρίτος στην ημιτελική σειρά του με χρόνο 11.89 και πήρε το πολυπόθητο «εισιτήριο». Αντίθετα, άτυχος στάθηκε ο Γιώργος Σταυρίδης αφού στα 100μ της κατηγορίας Τ11 (εγκεφαλική παράλυση) αν και τερμάτισε δεύτερος στην ημιτελική του σειρά κάνοντας ατομικό ρεκόρ με 11.32 εντούτοις ο χρόνος του δε στάθηκε ικανός να του δώσει την πρόκριση στον τελικό. Ο Θανάσης Μπαράκας που πήρε μέρος στα προκριματικά της ίδιας κατηγορίας δεν μπόρεσε να προκριθεί. Ο αθλητής μας ήταν τέταρτος στην πέμπτη σειρά με επίδοση 12.56, μένοντας εκτός συνέχειας.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Στα 100μ ελεύθερο, της κατηγορίας S4 έλαβε μέρος ο Στέλιος Τσάκωνας, που αγωνίστηκε στην α' προκριματική σειρά, αλλά τερμάτισε πέμπτος με 3:46.12 (ατομικό ρεκόρ), χάνοντας έτσι την ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό. Στο ίδιο αγώνισμα ήταν και ο Φώτης Ζαφείρης, που δεν μπόρεσε να προκριθεί, αφού ήταν πέμπτος στη β' προκριματική σειρά με επίδοση 3:45.52(ατομικό ρεκόρ).

Τέταρτη ήταν η Μαρία Καλπακίδου στα 100μ. ελεύθερο στην κατηγορία S2 (άτομα με σοβαρή εγκεφαλική αναπηρία), σε 3:19.24.

Κανένας από τους τρεις εκπροσώπους μας στα 100μ ελεύθερο της κατηγορίας S2 δεν κατάφερε να προκριθεί στον επόμενο γύρο. Στην πρώτη προκριματική σειρά ο Γιώργος Καπελάκης ήταν 5ος με χρόνο 2.52.56 ενώ τον ακολούθησε μια θέση πιο κάτω ο Νίκος Καπλάνης με χρόνο 3.16.24. Στην επόμενη σειρά ο Αντώνης Κυμουντρής ήταν επίσης έκτος με χρόνο 3.00.09.

.

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Την έβδομη θέση στο γύρο κατάταξης της κατηγορίας Standing στην τοξοβολία κατέλαβε η Αννα Τζίκα με επίδοση 5.49. Την Τετάρτη, στον Ολυμπιακό κύκλο, θα αντιμετωπίσει την Πολωνέζα Βισλάβα Βόλακ που ήρθε δέκατη με 5.27

ΙΠΠΑΣΙΑ

Τη 15η θέση κατέλαβε ο Νίκος Σίγκας στο ατομικό πρόγραμμα της Grade III με τον ίππο Demon, όπου βαθμολογήθηκε με 60,16%.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Σταθερά στη 10η θέση της γενικής βαθμολογίας παρέμεινε ο Σταμάτης Καλλιγέρης μετά την ολοκλήρωση της 6ης ιστιοδρομίας στην κλάση 2.4mR στην παραολυμπιακή ρεγκάτα ιστιοπλοΐας του Αγίου Κοσμά.

ΓΚΟΛΜΠΟΛ

Τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε η εθνική ομάδα γκόλμπολ των ανδρών στο Παραολυμπιακό τουρνουά. Μετά την ήττα από τον Καναδά, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε από τη «χάλκινη» Παραολυμπιονίκη του Σίδνεϊ, Σουηδία, με σκορ 10-5

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα καλαθοσφαίρισης με αμαξίδιο έχασε για τρίτη φορά στο Παραολυμπιακό Τουρνουά, αυτή τη φορά από τη Γερμανία, με 101-39.

ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΟΑΚΑ: Αντισφαίριση 09-21.00, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ: Αρση Βαρών σε πάγκο 13.00-18.19. ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΦΑΛΗΡΟΥ: Γκόλμπολ 09.00-21.45. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ: Ιππασία 10.00-18.00., Σκοποβολή 10.00-15.00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΓ.ΚΟΣΜΑ: Ιστιοπλοΐα 13.00-14.00. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΟΑΚΑ: Καλαθοσφαίριση με αμαξίδιο 08.30-23.45. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ ΟΑΚΑ: Κολύμβηση προκριματικοί 09.00-16.00, τελικοί 17.00-21.00. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ: Ξιφασκία 09.00-17.00, Πετοσφαίριση. Ποδόσφαιρο Τυφλών 5Χ5 10.00-15.00, Πετοσφαίριση καθιστών 09.20-20.45. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟΔΡΟΜΙΟ ΟΑΚΑ: Ποδηλασία 10.00-13.00. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΤΑΔΙΟ: Στίβος προκριματικά 09.00-13.00, τελικοί 17.00-21.00. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΔΕΚΕΛΕΙΑΣ: Τοξοβολία 08.30-13.00.