Την Κυριακή 7 Οκτώβρη, στις 20.00, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στο Φάληρο
Στην εκδήλωση θα μιλήσει η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα. Ακόμα, θα παραβρεθεί ο πρόεδρος της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Δημοκρατικών Νεολαιών (ΠΟΔΝ), Μιγκέλ Μαδέιρα.
Θα ακολουθήσει μεγάλη συναυλία με τους: Βασίλη Καζούλη, Λαυρέντη Μαχαιρίτσα, Βασίλη Παπακωνσταντίνου, Μίλτο Πασχαλίδη, Φίλιππο Πλιάτσικα και Διονύση Τσακνή.
Στο χώρο της εκδήλωσης θα φιλοξενηθεί έκθεση πολιτικής αφίσας για τον Τσε Γκεβάρα, με αφορμή τη συμπλήρωση 40 χρόνων από τη δολοφονία του κομμουνιστή επαναστάτη, ενώ θα προβληθεί και ειδικό βίντεο.
Στην τελική ευθεία της μάχης του εισιτηρίου, η τιμή του οποίου είναι 5 ευρώ, έχουν ριχτεί τα μέλη της ΚΝΕ και του ΚΚΕ, ενώ η ανταπόκριση της νεολαίας και των εργαζομένων είναι ιδιαίτερα θετική. Οπως επισημαίνει ο Παναγιώτης Παπαγεωργόπουλος, μέλος του Γραφείου του ΚΣ και γραμματέας της Οργάνωσης Αθήνας της ΚΝΕ, «φαίνεται ότι ο κόσμος και μετά το επιτυχές αποτέλεσμα των εκλογών, περίμενε με ανυπομονησία το Φεστιβάλ. Στις εξορμήσεις που κάναμε, μας ρωτούσε πότε θα γίνει το Φεστιβάλ. Υπάρχει κλίμα, ώστε να είναι πραγματικά εντυπωσιακή η συμμετοχή. Αυτό φαίνεται από τις πρώτες μέρες της προπώλησης. Συναντάμε αποδοχή και από μεγαλύτερες ηλικίες. Δεν είναι μόνον οι νέοι σε ηλικία, αλλά και οι μεγαλύτεροι, οι οποίοι πιθανόν ψήφισαν για πρώτη φορά το Κόμμα και θέλουν να έρθουν να δουν από κοντά το ΚΚΕ, την ΚΝΕ, να ακούσουν την ομιλία της Αλέκας Παπαρήγα, να δουν την έκθεση για τον Τσε. Νομίζω ότι θα είναι πραγματικά πολύ μαζική η εκδήλωση».
Συνάντηση με τον πρέσβη της Κούβας Ερμες Χερέρα Ερνάντες είχε χτες, στην έδρα της ΚΕ του ΚΚΕ, ο Δημήτρης Κουτσούμπας, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του Κόμματος.
Στη συνάντηση ο πρέσβης της Κούβας μετέφερε τα συγχαρητήρια της ΚΕ του ΚΚ Κούβας για το εκλογικό αποτέλεσμα του ΚΚΕ, και ευχαρίστησε για τη σταθερή αλληλεγγύη των Ελλήνων κομμουνιστών με την επανάσταση και το λαό της Κούβας. Η αντιπροσωπεία της ΚΕ του ΚΚΕ ενημέρωσε για τις πολιτικές εξελίξεις στη χώρα μας και την περιοχή και επανέλαβε την απαρέγκλιτη υποστήριξη των Ελλήνων κομμουνιστών στη σοσιαλιστική Κούβα. Τονίστηκε η σημασία της έντασης της πάλης για την άρση του παράνομου αποκλεισμού που έχουν επιβάλει οι ΗΠΑ και με αφορμή το σχετικό ψήφισμα που θα συζητηθεί στη ΓΣ του ΟΗΕ στις 30 Οκτώβρη. Συζητήθηκαν επίσης θέματα που αφορούν στην ανάπτυξη της διμερούς συνεργασίας μεταξύ του ΚΚΕ και του ΚΚ Κούβας σε όλα τα επίπεδα, και η ανταλλαγή αντιπροσωπειών και επισκέψεων στο άμεσο διάστημα.
Συγχαρητήριο μήνυμα προς το ΚΚΕ για την πρόσφατη εκλογική επιτυχία του απέστειλαν οι ευρωβουλευτές του Κόμματος Ιταλών Κομμουνιστών και υπογράφει ο Μάρκο Ρίτζο, στο οποίο σημειώνει:
«Το μεγάλο εκλογικό αποτέλεσμα του ΚΚΕ είναι σημαντικό όχι μόνο για τους Ελληνες εργαζόμενους αλλά και για όλους τους εργαζόμενους της Ευρώπης. Χάρη σε εσάς η κομμουνιστική προοπτική είναι ακόμα δυνατή παρά την κυρίαρχη αντικομμουνιστική προπαγάνδα. Το ΚΚΕ είναι σήμερα ένα από τα πιο δυνατά κομμουνιστικά κόμματα στην Ευρώπη και στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Αυτό το γεγονός ανοίγει ένα νέο δρόμο για τις κομμουνιστικές δυνάμεις στην Ευρώπη και μπορεί να αποτελέσει και ένα δίδαγμα και για άλλα κόμματα».