Σελ. /32
ΞΑΝΘΗ - ΠΑΟ 1 - 3
Πράσινη θύελλα

Ο Νίκος Λυμπερόπουλος είχε για μια ακόμη φορά καλή απόδοση στην Ξάνθη
Σαν θύελλα πέρασε ο Παναθηναϊκός από τη χιονισμένη Ξάνθη και επιβλήθηκε της τοπικής ομάδας με 3-1 ξεπερνώντας έτσι ένα σημαντικό εμπόδιο στο φετινό πρωτάθλημα. Παράλληλα διατήρησε τη διαφορά του μόλις ενός βαθμού που τον χωρίζει από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Η Σκόντα Ξάνθη, αν και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε ικανή να κόψει βαθμούς από τον Παναθηναϊκό, πετυχαίνοντας γκολ μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Θωμά Κυπαρίσση, εντούτοις στη συνέχεια άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο. Στην επανάληψη λύγισε μπροστά στην πίεση των «πρασίνων» και οι παίκτες της δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Χαλκιά. Μετά το αρχικό σοκ οι «πράσινοι» κατάφεραν να συνέλθουν και στο 18` είχαν ένα σουτ μόλις άουτ με τον Φύσσα. Τρία λεπτά αργότερα όμως φάνηκαν πιο τυχεροί όταν ο Κόλα πραγματοποίησε τη σέντρα από αριστερά και ο Λυμπερόπουλος με γυριστή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο και στο 57ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Ολιβάρες, ο Καραγκούνης με δυνατό δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 2-1 για τους «πράσινους».

Ο Γελαδάρης στο 62` έκανε τη σέντρα και το σουτ του Κυπαρίσση απέκρουσε ο Χαλκιάς. Ο Λυμπερόπουλος στο 66ο είχε σουτ άουτ, ενώ ο Κόλα στο 67ο λεπτό με αριστερό δυνατό σουτ πέτυχε το 3-1 για τον Παναθηναϊκό, εκμεταλλευόμενος και το λάθος του Μπούτσεκ.

Κορυφαίος σε απόδοση ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού ήταν για ακόμα μία φορά ο Νίκος Λυμπερόπουλος, ενώ πολύ καλά πήγαν οι Κόλα, Καραγκούνης, Χένρικσεν και Μπασινάς. Από τη Σκόντα Ξάνθη ξεχώρισαν οι Μπα, Πρίττας, Κυπαρίσσης και Παπαδημητρίου.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Βαλλιάνου (Αιτωλοακαρνανίας), ενώ αρκετά ήταν τα λάθη των βοηθών του Πάνου και Τάπρατζη. Ο Βαλλιάνος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Πατσατζόγλου, Αντωνίου, Πρίττα, Μανσουριάν, Ολιβάρες, Κόλα.

ΣΚΟΝΤΑ ΞΑΝΘΗ: Μπούτσεκ, Παπαδημητρίου, Γελαδάρης, Καραγεωργίου, Κεχαγιάς (10` Αντωνίου), Δαμιανός, Πατσατζόγλου, Πρίττας (65` Ζουμπούλης), Μπα, Κυπαρίσσης, Ζωγραφάκης (46` Μανσουριάν).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χαλκιάς, Μπασινάς, Φύσσας, Ολιβάρες, Χένρικσεν, Βόκολος, Κιάσσος, Κόλα (90` Μιλόγεβιτς), Καραγκούνης (77` Νασιόπουλος), Βαζέχα (69` Αλεξόπουλος), Λυμπερόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ 4 - 1
Σε ρυθμό ρελαντί

Μετά το αρχικό σοκ ο Ολυμπιακός, σε ρυθμό ρελαντί, κέρδισε 4-1 την Καλαμάτα στο ΟΑΚΑ παρουσία περίπου 4.000 οπαδών του και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» στα 25 πρώτα λεπτά του αγώνα εμφανίστηκαν χωρίς πάθος και αυτοσυγκέντρωση αλλά «αφυπνίστηκαν] όταν έπρεπε.

Η Καλαμάτα, που δεν είχε τίποτα να χάσει αλλά και ούτε που σκεπτότανε θετικό αποτέλεσμα απέναντι στους πρωταθλητές, έπαιξε με πολλές αντεπιθέσεις και με μια πολύ καλά στημένη άμυνα έφτασε πρώτη στο γκολ, στο 22` με τον Χίλτον, προκαλώντας «ταχυπαλμίες» στους «ερυθρόλευκους», που δεν έδειχναν πως μπορούν να πάρουν το παιχνίδι στα... πόδια τους. Οι παίκτες του Ολυμπιακού έψαχναν την ευκαιρία που θα τους έβαζε στο παιχνίδι ξανά. Ευκαιρία που ήρθε στο 27ο λεπτό όταν ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε φάουλ και με γυριστή κεφαλιά ο Αλεξανδρής ισοφάρισε 1-1 ενώ στο 44` ύστερα από χέρι του Αλβες μέσα στην περιοχή, ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι γράφοντας το 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του α` μέρους.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα μπήκαν στη θέση τους, αφού ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε σε κάθε γωνιά του γηπέδου και με ένα πλασέ του Αμανατίδη στο 65` οριστικοποίησε τη νίκη του. Σαν κερασάκι στην τούρτα ήρθε το γκολ του Τζόρτζεβιτς στο 84` όταν με αριστερό δυνατό σουτ πέτυχε το 4-1.

Κορυφαίος σε απόδοση ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού ήταν ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, ενώ πολύ καλά τα πήγαν και οι Αλεξανδρής, Γιαννακόπουλος, ενώ από την Καλαμάτα ξεχώρισε ο Χίλτον.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ελευθερόπουλος, Μαυρογενίδης, Πουρσαϊτίδης (73` Κωστούλας), Ανατολάκης (77` Αμπονσά), Πουρσανίδης, Αμανατίδης, Πασσαλής, Γιαννακόπουλος, Τζόρτζεβιτς, Λουτσιάνο (46` Γκόγκιτς), Αλεξανδρής.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Λυμπερόπουλος, Μπελεβώνης, Τζανετής, Γεωργέας (64` Κάππος), Σάντρο, Κουτσουρές, Αλβες, Ντακρός, Μπαχράμης (68` Σάμπσον), Χίλτον, Δασκαλάκης.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ - ΑΕΚ 1-4
Βόλτα στον Κορυδαλλό

Σε παραλήρημα ικανοποίησης των παιχτών της ΑΕΚ κατέληξε η χτεσινή κόντρα της «Ενωσης» με την Προοδευτική που βρήκε τη φιλοξενούμενη ομάδα θριαμβεύτρια με 1-4. Οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν διπλή επιτυχία, αφού στην αυγή του νέου αιώνα όχι μόνο κατέρριψαν την σε βάρος τους παράδοση που τους ήθελε να μην παίρνουν το θετικό αποτέλεσμα στον Κορυδαλλό, αλλά ταυτόχρονα φάνηκε ότι άρχισαν να γυρίζουν τη σελίδα των άσχημων εμφανίσεων του πρόσφατου παρελθόντος τους. Η ΑΕΚ, από την αρχή του αγώνα μπήκε δυνατά στο γήπεδο, αφήνοντας την αίσθηση ότι αυτή είναι η «κυρία» του παιχνιδιού. Αν και περίπου μέχρι να συμπληρωθεί το πρώτο 45λεπτο, ο «δικέφαλος» παρότι είχε «άσει αρκετές ευκαιρίες, είχε μείνει «άκαπνος», η ανωτερότητά του επιβεβαιώθηκε μέσω της μεγάλης κλάσης του Νικολαΐδη που άνοιξε το σκορ στο 38'. Οι «βυσσινί» ωστόσο, προσπάθησαν με αντεπιθέσεις για την ισοφάριση και δη, ο Ζαΐμι, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού η άμυνα της ΑΕΚ ήταν «Κέρβερος». Ετσι, ο διπλασιασμός των τερμάτων για την ομάδα του Τουμπάκοβιτς, ήρθε στο 47', όταν οι επιθετικοί της «Ενωσης» ανάγκασαν τον Ρουτζιέρη να πετύχει αυτογκόλ. Η επανάληψη ήταν τυπική διαδικασία για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αν και δεν εντυπωσίασαν, κατάφεραν ωστόσο να έχουν τον πλήρη έλεγχο των κινήσεων. Το 0-3, ήρθε αβίαστα στο 61' με σουτ του Μπιέκοβιτς, ενώ την αυλαία της παράστασης για ένα ρόλο έκλεισε ο Τσίριτς στο 70' κάνοντας το 0-4. Το γκολ της τιμής για την ομάδα του Πειραιά, πέτυχε ο Σύρος Μπαγιαζίτ στο 87' ενώ ο ίδιος παίχτης, τρία λεπτά νωρίτερα είχε αστοχήσει από τα 11 μέτρα.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Χιώτης, Ντάγκας, Αγγελόπουλος, Πηλιούρας, Καμόρ, Αλ Τζάχερ, Ζαϊμι, Μπαγιαζίτ, Ρουτζιέρης, Παντελίδης.

ΑΕΚ: Ατματζίδης, Κωστένογλου, Καψής, Δέλλας, Γκτρέταρσον, Μάρκος, Σαβέβσκι, Μπιέκοβιτς, Τσίριτς, Μαλαδένης, Νικολαϊδης.

Βλέπει Ευρώπη

Στόχος πλέον η Ευρώπη. Οι εμφανίσεις του φετινού Πανηλειακού φανερώνουν πως η Ευρώπη δεν είναι μακριά για την ομάδα του Πύργου. Ο κακός Ιωνικός δεν μπορούσε να σταθεί εμπόδιο στον Πανηλειακό που επικράτησε με 3-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και δεν άφησαν περιθώρια στους Αθηναίους να αντιδράσουν. Ετσι στο 26' ο Αλμανίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στρακόσια ανοίγοντας το σκορ. Μετά το 1-0 οι γηπεδούχοι κράτησαν την πρωτοβουλία του αγώνα και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 79' με δυνατό σουτ του Τασιόπουλου. Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Ζιάκας στις καθυστερήσεις του αγώνα με κοντινό πλασέ. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Ιωνικός τελείωσε τον αγώνα με 9 παίκτες λόγω αποβολής των Γυριχίδη (85') και Μπρούστερ (88') με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Γεωργίου, Φερεκίδης, Τασιόπουλος, Τάτσης, Νούσιας, Νεμπεγλέρας, Κόλτζος, Ζιάκας, Λούκιτς, Γκώνιας, Μοσχογιάννης

ΙΩΝΙΚΟΣ: Στρακόσια, Τροντ, Παχατουρίδης, Νταρακλίτσας, Μπρούστερ, Κομπαγιάσι, Τσόπτσης (46' Δημητριάδης) Γυριχίδης, Οφρυδόπουλος, Δεληγιάννης, Μουτσοντρίνγκο (70' Αλ Σάκερ)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ - ΑΟΚ 0-2
Καβαλιώτικη ... ταξιαρχία

Η Καβάλα αποδεικνύοντας πως βρίσκεται μέσα στο κλίμα των ημερών έκανε την έκπληξη αφού κέρδισε μέσα στο γήπεδο Καραϊσκάκη τον Απόλλωνα με 2-0. Από νωρίς φάνηκε ότι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο παθιασμένα για τη νίκη και έτσι στο 13' ο Γερμανός Μαρκ Εχλερ με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάντσικ σημειώνοντας το 1-0.

Στην επανάληψη, η Καβάλα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο όπως και στην έναρξη του αγώνα. Ετσι, στο 51', ο Αμπελάς με πάσα στην «πλάτη» της άμυνας βρήκε τον Κεφάλα ο οποίος «ξεχασμένος» από τους αμυντικούς του Απόλλωνα πλάσαρε επιτυχώς τον Βάντσικ γράφοντας το τελικό 2-0. Με αυτή τη νίκη η Μακεδονική ομάδα έκανε καθοριστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία κατακτώντας τρεις πολύτιμους βαθμούς. Αντίθετα ο Απόλλωνας μετά το «ξέσπασμα», συνεχίζει να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο και βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάντσικ, Μπέλαϊτς, Ιωάννου, Νικολαϊδης, Λάιος, Αναστασάκος, Σπ. Χατζής, Λαμπριάκος, Παπαδημητρίου, Σφακιανάκης, Ντα Λίπι.

ΚΑΒΑΛΑ: Κηπουρός, Πεγκλής, Κεφαλάς, Σάραμπα, Ουντέζε, Εχλερ, Αμπελάς, Αθανασιάδης, Πις, Κόλτσης, Σάντρι, Βακιρτζής.

ΕΘΝ. ΑΣΤΕΡΑΣ - ΟΦΗ 0-1
Νίκη χρυσάφι

Με το «φτωχό» αλλά πολύτιμο 0-1, έφυγε χτες από την Καισαριανή ο ΟΦΗ, όπου αντιμετώπισε τον Ερυθρό Αστέρα, στην 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Ευγένιου Γκέραρντ, έκανε το καλύτερο δώρο στον εαυτό της, καθώς οι τρεις βαθμοί της νίκης την αφήνουν αλώβητη στη δεύτερη θέση της κορυφής της βαθμολογίας με 28 βαθμούς. Οι πολύ λίγες καλές φάσεις και η ένταση που επικρατούσε εντός αγωνιστικού χώρου, κυρίως από την πλευρά των παιχτών του Ερυθρού Αστέρα, είναι τα βασικότερα χαρακτηριστικά, μιας μέτριας ποιοτικά αναμέτρησης. Εξάλλου, το γκολ των φιλοξενουμένων, το οποίο είναι έργο του Μάουρο Ντα Σίλβα (60'), αποτελεί τη σπουδαιότερη φάση του αγώνα. Πάντως, η αναμέτρηση είχε περισσότερη ζωντάνια στην επανάληψη, αφού οι Καισαριανιώτες πάλευαν με νύχια και με δόντια προκειμένου να μοιραστούν τους βαθμούς με τους Κρητικούς. Ομως μάταια όταν ο Κοντόπουλος εκτέλεσε δυνατό σουτ φάουλ, το οποίο όμως κατέληξε στα χέρια του Κρητικού γκολκίπερ.

Εθνικός Αστέρας: Κιούρκος, Φρόντζος Πάβλοβιτς, Λαγός, Κοντόπουλος, Τριανταφύλλου, Γεωργόπουλος, Ξάνθης, Μπεναλί, Μισέ Μισέ, Σβίτλιτσα

ΟΦΗ: Μπεκιάι, Δερμιτζάκης, Σταυρακάκης, Παυλόπουλος, Μαρινάκης, Νιόμπλιας, Κολιτσιδάκης, Σταυρακάκης, Γκόμεζ, Μάουρο, Κόλτσος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΤΡΙΚΑΛΑ 4-1
Καρέ επιτυχιών

Τέσσερα στα τέσσερα έκανε ο Πανιώνιος που κέρδισε αυτή τη φορά τα Τρίκαλα με 4-1. Εκτός από τις γιορτές για τα Χριστούγεννα, η Νέα Σμύρνη γιορτάζει και την αγωνιστική επάνοδο της ομάδας της που δείχνει ότι η ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Μάκη Κατσαβάκη ήταν η αρχή για νέες επιτυχίες του ιστορικού συλλόγου.

Με κορυφαίο τον Δημήτρη Ναλιτζή, ο Πανιώνιος ξεπέρασε την αντίσταση των Τρικάλων, που προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μπουγά στο 17' και πέρασε ένα ήσυχο απόγευμα παρά την κακοκαιρία..

Στον αγωνιστικό τομέα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι για την έκπληξη αλλά το όνειρο κράτησε μέχρι το 23' αφού ο Ναλιτζής από κοντά βρήκε το στόχο ισοφαρίζοντας σε 1-1, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Νεοσμυρνιώτες πέρασαν σε μια αντεπίθεση διαρκείας και στο 60' ο Σαπουντζής εκτέλεσε το φάουλ και ο Κρισμάρεβιτς από κοντά πέτυχε το 2-1. Ο Ναλιτζής δείχνοντας πως είναι η επιθετική αιχμή των «κυανέρυθρων» σκόραρε για δεύτερη φορά στο 71' κάνοντας το 3-1, ενώ το σκορ έκλεισε ο Ιωάννου έξι λεπτά πριν τη λήξη.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Πουρλιοτόπουλος, Σακελλαρίδης, Κλάεβιτς, Μητσιόπουλος, Κόντης (60' Ιωάννου), Ναλιτζής, Σαπουντζής, Κρισμάρεβιτς, Χασιώτης, Τζιβελέκης(46' Πάντιτς), Μακέδα.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Κοταράς, Λαγούια, Καραπέτσος, Ζαχόπουλος, Κώτσιος, Γιοβάνοβιτς, Χλωρός, Μανίκας, Ουμπεράτσι, Καπρίλε, Μπουγάς.