Κλιμάκιο του ΚΚΕ στις πληγείσες περιοχές
Κλιμάκιο της ΤΕ Θάσου του ΚΚΕ βρέθηκε την Πέμπτη στα Λιμενάρια και περιόδευσε την Παρασκευή στην περιοχή Ποτού και Σκάλας Ποταμιάς. Σε ανακοίνωσή της, η ΤΕ αναφέρει ανάμεσα σε άλλα πως οι μεγάλες ζημιές «δεν είναι ένα μοιραίο αποτέλεσμα που δεν θα μπορούσε να αποφευχθεί», τονίζοντας τις μεγάλες ελλείψεις του νησιού σε αντιπλημμυρικές μελέτες και έργα, στη συντήρηση του οδικού δικτύου, στον καθαρισμό και την εμβάθυνση ρεμάτων. Επίσης, επιρρίπτει ευθύνες για αυτή την κατάσταση σε «όλες τις αστικές κυβερνήσεις ανεξαρτήτως προσήμου», καθώς στηρίζουν την πολική που θέτει σε προτεραιότητα το κέρδος των επιχειρηματικών ομίλων, αφήνοντας σε τελευταία θέση τα αντιπλημμυρικά έργα. «Δεν είναι τυχαίο», προσθέτει, που «ο προϋπολογισμός του δήμου Θάσου δεν προβλέπει κανένα καινούργιο αντιπλημμυρικό έργο» και πως «στην Περιφέρεια είναι ελάχιστα αυτά τα κονδύλια», καθώς η πολιτική της ΕΕ, την οποία υλοποιούν, υπολογίζει τα πάντα με τη λογική κόστους - οφέλους, καθιστώντας τα έργα πολιτικής προστασίας μη επιλέξιμα.
Προβλήματα σε σχολεία, σπίτια και δρόμους προκάλεσε η βροχόπτωση και στη Χαλκιδική. Στη Σιθωνία, η δημοτική αρχή αποφάσισε τη διακοπή των μαθημάτων στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο του Νέου Μαρμαρά, καθώς την Παρασκευή το πρωί διαπιστώθηκε ότι πλημμύρισε το λεβητοστάσιο του κτιρίου στο οποίο συστεγάζονται. Στο δήμο Αριστοτέλη και ειδικότερα στον Οικισμό της Ολυμπιάδας έσπασαν αντιστηρίξεις του ρέματος «Μπασδέκη», με το νερό να κατακλύζει τον οικισμό. Εκκενώθηκαν προληπτικά νηπιαγωγεία και σχολεία σε Νέα Ρόδα, Στρατώνι και Παλαιοχώρι.
Στάση εργασίας προκήρυξε για τη Δευτέρα 25 Νοέμβρη από τη 1 το μεσημέρι μέχρι το τέλος του ωραρίου και συγκέντρωση στη 1.30 μπροστά στα γραφεία του ΕΔΣΝΑ το Συνδικάτο ΟΤΑ Αττικής. Η κινητοποίηση γίνεται ενάντια στην απόφαση για την επέκταση του ΧΥΤΑ Φυλής.
Παναιγαιακή μέρα δράσης στο πλαίσιο διεκδίκησης και αλληλεγγύης για τους πρόσφυγες είναι η ερχόμενη Τετάρτη 27 Νοέμβρη για τη Λέσβο, τη Χίο και τη Σάμο. Στο πλαίσιο αυτό θα γίνει συγκέντρωση - συναυλία στις 6 το απόγευμα στο αμφιθέατρο της Περιφέρειας Σάμου από το Εργατικό Κέντρο Σάμου.
Ανάλογες συγκεντρώσεις θα πραγματοποιηθούν την ίδια ώρα σε Χίο και Λέσβο. Στη Χίο, ανάμεσα στους φορείς που καλούν στην κινητοποίηση είναι το Νομαρχιακό Τμήμα Χίου της ΑΔΕΔΥ και ο Σύλλογος Εργαζομένων Νοσοκομείου Χίου, ενώ η συγκέντρωση θα γίνει στην πλατεία Βουνακίου. Στη Λέσβο, στη συγκέντρωση καλεί το Εργατικό Κέντρο, στην αίθουσά του.
Ενας 40χρονος Ελληνας πλοίαρχος νεκρός είναι ο απολογισμός πυρκαγιάς που εκδηλώθηκε την Παρασκευή στο φορτηγό πλοίο «ORE SUDBURY» ελληνικής σημαίας, καθώς έπλεε στη θαλάσσια περιοχή Guaiba της Βραζιλίας.
Σύμφωνα με το γραφείο Τύπου του υπουργείου, στο πλοίο επιβαίνουν συνολικά 27 ναυτεργάτες μέλη του πληρώματος, από τους οποίους 9 είναι Ελληνες. Η πυρκαγιά ξεκίνησε από τους χώρους ενδιαίτησης του πληρώματος του τρίτου καταστρώματος. Κατασβέστηκε με ίδια μέσα, ωστόσο ο πλοίαρχος ανασύρθηκε χωρίς τις αισθήσεις του. Σημειώνεται ακόμα ότι δεν έχει καταγραφεί τραυματισμός σε ναυτεργάτη του πληρώματος.
Σοβαρή αλλά σταθερή συνεχίζει να είναι η κατάσταση του Μανώλη Γλέζου που νοσηλεύεται από την Τρίτη στο Νοσοκομείο ΝΙΜΤΣ. Σύμφωνα με το ιατρικό ανακοινωθέν της Παρασκευής, ο Μανώλης Γλέζος εισήχθη στο νοσοκομείο για έλεγχο νευρολογικής πάθησης, η οποία ελέγχθηκε ταχέως. Λόγω του καρδιολογικού ιστορικού του, κρίθηκε σκόπιμη η παρακολούθησή του στην καρδιολογική μονάδα.