Πέμπτη 19 Φλεβάρη 2009
Σελ. /40
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ 1-3
Προδόθηκε από την άμυνα

Υστερα από κακή εμφάνιση ο Ολυμπιακός έχασε 3-1 από τη Σεντ Ετιέν στο «Καραϊσκάκη] και έτσι η υπόθεση πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ απομακρύνθηκε πάρα πολύ.

Με άμυνα «τρύπια», κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και χωρίς συνοχή στο κέντρο, έδωσε χώρο στη νεανική ομάδα του Περέν που μόλις στο 12' από τραγικό λάθος του Ντομί ο Ιλάν με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ. Το ημίχρονο βρήκε τους «στεφανουά» να διπλασιάζουν τα τέρματά τους στο 43' με αριστερό σουτ του Ντερνίς.

Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοσή τους έχασαν μερικές καλές ευκαιρίες, καλύτερη αυτή του Ντούντου, κατάφεραν μάλιστα με τη... βοήθεια του διαιτητή Μπατίστα να πάρουν πέναλτι σε καθαρή ανατροπή του Πατσατζόγλου, έξω όμως από την περιοχή, που εκτέλεσε εύστοχα ο Τζόρτζεβιτς κάνοντας το 1-2 και δίνοντας ελπίδες για την ισοφάριση. Ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Ντιόγκο μέσα στην περιοχή που δε δόθηκε. Ομως το φινάλε ήταν οδυνηρό. Ο Κομίς με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης μοιάζει και είναι εξαιρετικά δύσκολη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Αντζας, Παπαδόπουλος (46' Ζεβλάκοφ), Τοροσίδης, Ντομί, Πατσατζόγλου, Ντούντου, Τζόρτζεβιτς (77' Οσκαρ), Γκαλέτι (64' Ντάρμπισιρ), Μπελούτσι, Ντιόγκο.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Ζανό, Βαρό, Ταβλαρίδης (75' Μπεναλουάν), Νταμπό, Μπαγιάλ, Ματουιντί, Μασάντο, Παγιέ, Ντερνίς (54' Χοκέρ), Μιραλάς, Ιλάν (46' Κομίς).

• Ενταση και επεισόδια υπήρξαν στο γήπεδο «Καραϊσκάκη», τρεις ώρες πριν την έναρξη του αγώνα ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Σεντ Ετιέν. Συγκεκριμένα, υπήρξαν συμπλοκές μέσα στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα η αστυνομία να χρησιμοποιήσει ακόμη και μάνικες για να εκτονωθεί η κατάσταση.
ΜΠΑΣΚΕΤ - Α1
Επεισοδιακός... περίπατος

Τα όσα έγιναν στο κλειστό του Σπόρτιγκ, όπου η ρίψη αντικειμένων από οπαδούς των γηπεδούχων οδήγησε στη διακοπή για μισή ώρα του αγώνα ΑΕΚ - Ολυμπιακού (75-95), ο οποίος συνεχίστηκε με άδειες εξέδρες, στιγμάτισαν τη χτεσινή 19η αγωνιστική της Α1. Στα αγωνιστικά, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος (41-41), αλλά όταν ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο έβαλε την μπάλα μέσα στο καλάθι, τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για αυτόν που έφθασε στη νίκη, η οποία τον διατηρήσει στην πρώτη θέση. Σε αυτό συντέλεσε και η εκπληκτική απόδοση του Μπουρούση, που ήταν ο κορυφαίος του παιχνιδιού (25 π., 11 ριμπ., 3 τριπ.). Την ιδία ώρα στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, ξεπερνώντας τα προβλήματα του πρώτου δεκαλέπτου, μετέτρεψε σε περίπατο τον αγώνα με τον Πανελλήνιο, επικρατώντας με 93-64. Νέα δεδομένα δημιουργήθηκαν στην ουρά της βαθμολογίας μετά τις πολύτιμες νίκες της Καβάλας επί του Αιγάλεω με 63-50 και των Τρικάλων μετά από συναρπαστικό παιχνίδι επί του Κολοσσού στη Ρόδο με 87-86. Αλλα αποτελέσματα: Μαρούσι - Ολύμπια Λάρισας 69-49, ΑΕΛ - Πανιώνιος 67-79.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός 37, Παναθηναϊκός 36, Πανελλήνιος 32, Αρης 31, Πανιώνιος 29, Μαρούσι 30, ΑΕΚ 28.

• Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μεταξύ του ΠΑΟΚ και Αρη (19.00 ΝΟΒΑ).
ΠΟΛΟ

Χωρίς ντέρμπι αλλά με ενδιαφέροντα παιχνίδια θα διεξαχθεί η προημιτελική φάση του κυπέλλου, στο πόλο. Μετά τη χτεσινή κλήρωση ο κάτοχος του τροπαίου Ολυμπιακός καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο της Βουλιαγμένης, ενώ το περιζήτητο Καλαμάκι (μοναδικός εκπρόσωπος της Α2) «έπεσε» στον Πανιώνιο. Τα τέσσερα ζευγάρια, είναι: Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη, Παναθηναϊκός - Παλαιό Φάληρο, Πανιώνιος - Καλαμάκι, ΠΑΟΚ - ΝΕ Πατρών. Οι αγώνες είναι νοκ άουτ, θα γίνουν στις 18 Μάρτη και οι νικητές προκρίνονται στο φάιναλ φορ, που θα διεξαχθεί στην Πτολεμαΐδα, το διήμερο 11-12 Απρίλη.

Ψάχνοντας το ... χρυσό σετ

Με τρεις ελληνικές ομάδες να θέλουν την κατάκτηση ενός σετ προκειμένου να σφραγίσουν την πρόκριση στον επόμενο γύρο των ευρωπαϊκών διοργανώσεων όπου συμμετέχουν και μια άλλη να θέλει ...τέσσερα σετ για τον ίδιο λόγο διεξάγονται σήμερα οι ρεβάνς στα ευρωπαϊκά Κύπελλα. Στο Τσάμπιονς Λιγκ για τη φάση των 16 ο Ηρακλής μετά την εκτός έδρας νίκη με 3-0 υποδέχεται στον Εύοσμο την πορτογαλική Βιτόρια, με τους «κυανόλευκους» να τελειώνουν τη δουλειά τους αν πάρουν μόλις ένα σετ. Μετά τα άσχημα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα η δεύτερη νίκη θα ελαφρύνει το κλίμα στην ομάδα. Το ένα πολύτιμο σετ ψάχνει μετά τη νίκη του με 3-0 στη Γλυφάδα και ο Παναθηναϊκός στου Ρέντη κόντρα στον Ολυμπιακό στην ελληνική μονομαχία των προημιτελικών του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας. Αντίθετα, οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν νίκη με 3-0 προκειμένου να οδηγήσουν τα πράγματα στη διαδικασία του ...τέταρτου χρυσού σετ. Με τον αέρα της νίκης της με 3-0 στην Πάτρα ταξιδεύει στην Τουρκία η ΕΑΠ που για τους «οκτώ» του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας αγωνίζεται στην Κωνσταντινούπολη με τη Γαλατασεράι με το ένα σετ να αρκεί για τους Πατρινούς. Αναλυτικά το πρόγραμμα: ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ - φάση των «16» (Ευόσμου, 18.05, ΕΤ3): Ηρακλής - Βιτόρια. ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ - φάση των «8»: (Ρέντη, 19.00, ΕΤ1): Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός. ΤΣΑΛΕΝΤΖ ΚΑΠ ΑΝΔΡΩΝ - φάση των «8»: (Κωνσταντινούπολη, 19.00): Γαλατασαράι - ΕΑΠ.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Οι... επαρχιώτες το προβάδισμα

Αστέρας Τρίπολης και Ξάνθη απέκτησαν το προβάδισμα στα προγνωστικά για πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας μετά τα χτεσινά πρώτα παιχνίδια για τη φάση των οκτώ, αφού επικράτησαν του Πανιωνίου έκτος, και της ΑΕΚ εντός, αντίστοιχα.

Στα Πηγάδια η Ξάνθη νίκησε με 2-1 αν και βρέθηκε να χάνει νωρίς νωρίς στο 4' με 1-0 χάρις σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπλάνκο (ανύπαρκτη ανατροπή του Εντίνιο). Κατάφερε όμως να ανατρέψει τα δεδομένα χάρη στα γκολ του Αμπραχαμς (43') και της χρυσής αλλαγής στο Β' ημίχρονο Ντόσεκ (68'). Πάντως οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ήταν καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους, έχοντας μεγαλύτερο πάθος για το αποτέλεσμα. Σε αντίθεση οι Ενωσίτες στο Β' μέρος παρουσιάστηκαν χωρίς ρυθμό, με προβλήματα στην ανάπτυξη και αμυντικούς προσανατολισμούς (προκειμένου να κρατήσουν την ισοπαλία) και αυτό πλήρωσαν.

Αγκαλιά με την πρόκριση βρίσκεται ο Αστέρας Τρίπολης μετά την πολύ σπουδαία νίκη στη Ν. Σμύρνη με 1-0 (Καούνος στο 88') και πλέον έχει την τύχη στα χέρια του ενόψει και της ρεβάνς στην έδρα του. Παίζοντας έξυπνα και στηριζόμενοι στις αντεπιθέσεις (έτσι προήλθε και το γκολ) οι Αρκάδες πήραν αυτό που ήθελαν βοηθούμενοι και από την τύχη, αφού ο Πανιώνιος είχε και δυο δοκάρια (Εστογιάνοφ 25', 85').