Πέμπτη 4 Μάρτη 2004
Σελ. /40
Μεγάλη ανατροπή

Πανηγυρική πρόκριση στο φάιναλ φορ του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ που θα διεξαχθεί στο Μπέλγκογκραντ της Ρωσίας πήρε χτες ο Ηρακλής. Οι «κυανόλευκοι» νίκησαν με 3-0 (25-22, 25-14, 25-23) τη γαλλική Παρί και έτσι ανέτρεψαν την ήττα τους στο πρώτο παιχνίδι στη Γαλλία με 3-1. Οι παίκτες του «γηραιού» με τη συμπαράσταση των φιλάθλων τους, που γέμισαν το κλειστό του Ευόσμου, φάνηκαν πιο αποφασισμένοι για την πρόκριση, έδειξαν περισσότερο πάθος αλλά και ψυχραιμία στους τελευταίους πόντους του τρίτου και καθοριστικού σετ, που έκρινε και το παιχνίδι. Αποφασιστικότητα που φάνηκε από το πρώτο σετ, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ (21-20) και κατάφερε να το κερδίσει. Με ανεβασμένη ψυχολογία οι Θεσσαλονικείς πήραν εύκολα το δεύτερο, αφού οι Γάλλοι φαινόταν να τα έχουν χαμένα, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στο στόχο τους. Στον ημιτελικό η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την «οικοδέσποινα» του φάιναλ φορ, Ισκρα, που νίκησε με 3-0 τη βελγική Νόλικο.

• Ρέθυμνο και ΑΕ Νίκαιας εξασφάλισαν την παραμονή τους στην Α1, αφού χτες νίκησαν για δεύτερη φορά τον Αρη με 3-1 και την ΑΕΚ 3-2 σετ αντίστοιχα.
ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΒΟΛΕΣ
H διείσδυση των πολυεθνικών

Πλησιάζουμε πια στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας και μέρα με τη μέρα βλέπουμε πιο καθαρά την εξάρτηση που θα έχουν οι αγώνες αυτοί από το σμήνος των πολυεθνικών που προέκυψε πάνω στο «τραπέζι» της μεγάλης αυτής διοργάνωσης. Από την αρχική περίοδο της ανάληψης και πολύ πιο ανοιχτά στην κατασκευή των έργων, οι μεγάλες πολυεθνικές δεν άφησαν ούτε ψίχουλο να πάει χαμένο. Το Ολυμπιακό Χωριό είναι μια από τις παραμέτρους αυτές. Εως και πριν λίγο καιρό η προοπτική χρήσης του μετά τους αγώνες περιείχε την πιθανότητα πως θα κατέληγε σε μια λαϊκή λύση στο πρόβλημα στέγασης εκατοντάδων εργαζομένων μέσω του ΟΕΚ. Δυστυχώς όμως ούτε κι αυτό πρόκειται να γίνει αφού αποφασίστηκε από την απερχόμενη κυβέρνηση να παραχωρηθεί σε ιδιώτες με αντάλλαγμα την επιμέρους αξιοποίησή του.

Οπως λοιπόν το Καραϊσκάκη δόθηκε με τον πιο χαριστικό τρόπο στον κεφαλαιούχο Σωκράτη Κόκκαλη, με την ίδια λογική και το Ολυμπιακό Χωριό θα δοθεί σε εκπροσώπους επιχειρηματικών κύκλων με σκοπό το κέρδος και την ιδιοποίηση. Ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας πολλά θα μπορούσαν να ειπωθούν. Από την προκλητική εμπορευματοποίησή τους που τουλάχιστον στην κοιτίδα τους θα έπρεπε να είχε περιοριστεί, έως και τις «μαύρες» τρύπες που θα αφήσουν πίσω τους μετά το τέλος τους τον ερχόμενο Αύγουστο. Το λαϊκό αθλητικό κίνημα αισθάνεται πλέον πολύ μακριά από τους αγώνες αυτούς και στο μεγάλο «πάρτι» έχουν «κληθεί» τα συμφέροντα, οι προνομιούχοι, το κεφάλαιο, με την προκλητική παρουσία των πολυεθνικών που παίζουν σε όλα τα «αγωνίσματα» και στο τέλος αυτοί όλοι θα είναι οι μεγάλοι ...νικητές της αθλητικής αυτής γιορτής. Η κυβέρνηση πήρε τις αποφάσεις της, απομακρύνοντας και εξουδετερώνοντας κάθε έννοια λαϊκής συμμετοχής στους αγώνες. Κι αυτό πρέπει να το πληρώσει τώρα, με την ψήφο του ελληνικού λαού, αφού μετά το τέλος των αγώνων αυτός θα κληθεί να πληρώσει τις «αμαρτίες» της κυβέρνησης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ψήφο λοιπόν στο ΚΚΕ, χωρίς ταλαντεύσεις και διλήμματα, και ένα διπλό χαστούκι στο δικομματισμό, που σπρώχνει το λαό σε καθημερινή απόγνωση και προκλητική περιθωριοποίηση.

Του
Κώστα ΛΕΒΕΝΤΗ*
*Ο Κώστας Λεβέντης είναι γγ της ΕΠΣ Μακεδονίας

Επιστροφή στο ... παρελθόν

Τελικά, έστω και αν αγχώθηκε, το όνειρο έγινε πραγματικότητα για την Καστοριά. Η ακριτική ομάδα ζει πλέον σε ρυθμούς του 1980, όταν στέφθηκε τροπαιούχους, αφού όπως και τότε έτσι και τώρα φιγουράρει στα ημιτελικά του φετινού Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «γουναράδες» ξεπέρασαν και το εμπόδιο της Προοδευτικής, αν και αρχικά έχασαν το προβάδισμα (1-0), που είχαν πάρει στο πρώτο ματς του Κορυδαλλού, αφού ο Κουμεντάκος σκόραρε για λογαριασμό των «βυσσινί» λίγο πριν το φινάλε (88΄) και έστειλε τον επαναληπτικό στην παράταση (το 0-1 παρέμεινε) και τελικά στα πέναλτι. Εκεί αποδείχτηκαν περισσότερο ψύχραιμοι οι παίκτες του Τζιόκο Χατζιέφσκι. Ουσιαστικά εκείνα τα στοιχεία που έκριναν την πρόκριση ήταν το χαμένο πέναλτι του Φραντσέσκου, αλλά και η εύστοχη εκτέλεση του Νικολάου που έγραψε το τελικό σκορ 4-3 υπέρ των γηπεδούχων. Σημειώνεται ότι κατά τη διαδικασία, οι δυο ομάδες είχαν από ένα χαμένο πέναλτι (Κατανιώτης, Βιλανάκης).

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
Ασχημη πρεμιέρα

Προσπάθησε αλλά τελικά ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε στη Μόσχα να ανοίξει νικηφόρα την πρεμιέρα των αγώνων του για τη Β΄ φάση της Ευρωλίγκας αφού ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ με 80-76. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και ήταν μέσα στο παιχνίδι, τουλάχιστον για τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, 20-20, 39-32, εντούτοις στην επανάληψη παρασύρθηκαν από το ρυθμό των γηπεδούχων με αποτέλεσμα στη Γ΄ περίοδο η ρωσική ομάδα να αυξήσει τη διαφορά μέχρι και 20 πόντους (69-49). Σε αυτό συντέλεσε η πολύ καλή απόδοση της περιφέρειας αφού οι Τουρκσάν και Χόλντεν δεν μπόρεσαν να αντιμετωπιστούν από την άμυνα του Ολυμπιακού.

• Τα πράγματα όσον αφορά στην πρόκριση στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας είναι ούτως ή άλλως δύσκολα για τον Παναθηναϊκό μετά την κλήρωση της φάσης των 16, η οποία τον έφερε αντιμέτωπο με δύσκολους αντιπάλους στο ΣΤ΄ όμιλο. Αυτό όμως που θέλουν σίγουρα οι «πράσινοι» σήμερα στο κλειστό του Σπόρτιγκ (19.10) κόντρα στην Μπενετόν Τρεβίζο είναι να μη γίνουν δυσκολότερα. Κάτι που σημαίνει ότι η νίκη στην πρεμιέρα της Β΄ φάσης είναι επιτακτική ανάγκη για την ελληνική ομάδα. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς στάθηκε στο ψυχολογικό αβαντάζ που θα αποκτήσει η ομάδα του σε περίπτωση νίκης, παραδέχεται ωστόσο πως τα πράγματα κόντρα σε αυτή την Μπενετόν δεν είναι καθόλου εύκολα.
  • Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο φάιναλ φορ της FEL έκανε χτες το Μαρούσι που στον ημιτελικό της διοργάνωσης νίκησε στην ελληνική μονομαχία τον Αρη με 85-76 στο κλειστό του Αγ. Θωμά.
ΠΑΟ - ΟΣΕΡ 0-1

Όνειρο ήταν και πάει. ο Πανθηναϊκός έχασε χθές από την ΟΣΕΡ με 0-1 και έμεινε εκτός κυπέλου ΟΥΕΦΑ. Με δειλή τακτική κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο(έργο Ητζακ Σουμ)που κατέβασε την ομάδα με 3-6-1 έδωσε χόρο στους Γάλλους που στο 72' πήραν τη νίκη πρόκριση με γκόλ του Καλού σε δυνατό σουτ και ύστερα ασθενή απόκρουση του Χαλκιά.

Ευκαιρία για διάκριση

Με αλλαγές στη σύνθεση αλλά στόχο ίδιο, να θέσουν βάσεις πρόκρισης, θα παραταχθούν απόψε ΑΕΚ και Ηρακλής (19.00, ΣΟΥΠΕΡΣΠΟΡΤ), στην εξ αναβολής - λόγω κακοκαιρίας - πρώτη αναμέτρησή τους για το Κύπελλο. Αμφότεροι οι αντίπαλοι αντιμετωπίζουν (και έτσι είναι) τη διοργάνωση ως μοναδική ευκαιρία διάκρισης, φέτος.

Οι γηπεδούχοι έχουν μεν σχετικά ανεβασμένη ψυχολογία από τη νίκη επί του Αρη, δεν παραγνωρίζουν όμως τις δυσκολίες του παιχνιδιού και υποστηρίζουν ότι δε θα υποτιμήσουν τους «κυανόλευκους». «Είναι καλή και οργανωμένη ομάδα. Δεν πρέπει να τον καταδικάζουμε από τις δύο ήττες στο πρωτάθλημα», επισήμανε ο Ντουμιτρέσκου. Μεγάλος του πονοκέφαλος οι ενοχλήσεις του Ζαγοράκη στο γόνατο. Μάλλον θ' αγωνιστεί, αλλά αν τελικά δεν τα καταφέρει τη θέση του θα πάρει ο Πέτκοφ. Απόντες σίγουρα οι τραυματίες Μόρρας και Καψής που αντικαταστάθηκαν στην αποστολή από τους Γεωργέα, Κωστένογλου.

Από την πλευρά τους οι Θεσσαλονικείς, ως πρώτο στόχο έχουν να μη δεχτούν γκολ.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Πέρασε με... μηδέν

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδα εξασφάλισε χτες ο Ολυμπιακός μετά τη λευκή ισοπαλία (0-0) που απέσπασε στη Ν. Σμύρνη από τον Πανιώνιο. Ετσι χάρις στη νίκη τους με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι, οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος. Στο χτεσινό παιχνίδι έλειψαν οι πολλές καλές φάσεις αφού και οι δυο ομάδες έδειξαν να προσέχουν (για τους δικούς τους λόγους) την άμυνά τους. Με αυτό τον τρόπο οι γηπεδούχοι εμπόδισαν τους «ερυθρόλευκους» να επισκέπτονται την περιοχή τους, ενώ κατάφεραν με αντεπιθέσεις να δημιουργήσουν κάποιες επικίνδυνες στιγμές για την εστία του Γιάννου με κορυφαία αυτή του Λαγωνικά στο 9`. Στο 31` ο Ολυμπιακός είχε τη δική του μεγάλη ευκαιρία όταν το σουτ του Νινιάδη κατέληξε στο δοκάρι. Μέτριο ήταν και το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να ανέβει και να απειλήσει τον Ολυμπιακό, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι κράτησαν χωρίς δυσκολία το μηδέν στην άμυνά τους. Μετά το 80` οι «κυανέρυθροι» βγήκαν μπροστά με περισσότερες αξιώσεις και προτίμησαν ένα πιο επιθετικό τρόπο ανάπτυξης χωρίς ωστόσο αυτός να μετατραπεί και σε έμπρακτο αποτέλεσμα.

Πανιώνιος: Ντρόμπνι, Λαγωνικάκης, Τζιωρτζιώπουλος, Παρόντι, Κόντης, Γουνδουλάκης (71' Πίνο), Βλτσεκ, Χασιώτης, Ρανγκουέλ, Μήτρου, Τζιώλης (82' Πατσιαβούρας).

Ολυμπιακός: Γιάννου, Γεωργάτος, Βάλλας, Ανατολάκης, Πάντος, Νινιάδης, Τζόρτζεβιτς, Στολτίδης, Ταραλίδης, Ζιοβάνι, Καστίγιο (36' Κούζμπα).