Δε θα πούμε κάτι καινούριο αν υπενθυμίσουμε ότι από την εκδήλωση της καπιταλιστικής κρίσης στη χώρα και τη με γεωμετρική πρόοδο αύξηση της ανεργίας οι κυβερνήσεις διαρκώς επανέφεραν το γνωστό επιχείρημα πως δήθεν η μείωση των μισθών και η επέκταση της ελαστικής απασχόλησης θα μείωναν την ανεργία. Προφανώς, πρόκειται για κατάφωρο ψέμα. Ταυτόχρονα, όμως, αποδεικνύεται ότι τα μέτρα που παίρνουν οι κυβερνήσεις δήθεν για την αντιμετώπιση της ανεργίας, οδηγούν μόνο στην αύξησή της. Οχι γιατί δε θέλουν να την αντιμετωπίσουν. Αλλά διότι η ανεργία είναι σύμφυτη με τον καπιταλισμό. Και ακριβώς επειδή είναι αδύνατο να αντιμετωπιστεί η ανεργία, οι κυβερνήσεις την εκμεταλλεύονται και μέσω προγραμμάτων κατάρτισης και επανακατάρτισης δίνουν μεροκάματα - ψίχουλα στους νέους εργαζόμενους και ζεστό χρήμα στις επιχειρήσεις.
Οι τραμπούκοι της Χρυσής Αυγής πιάνουν στο στόμα τους το ΚΚΕ και τους εκπαιδευτικούς. Στην ιστοσελίδα της αναδημοσιεύεται κείμενο με τίτλο «Το ΚΚΕ με τους καθηγητές και η Χρυσή Αυγή με τους μαθητές - είμαστε το αύριο και είσαστε το χθες» και τη «διαπίστωση» ότι «τεράστιο είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζει το σύστημα και οι αριστεροί ουραγοί του, με την απήχηση που έχει η Χρυσή Αυγή στην ελληνική νεολαία, και ιδιαίτερα στη μαθητιώσα».
Αφορμή ήταν η εκδήλωση που διοργάνωσε στη Θεσσαλονίκη ο Σύλλογος Εργαζομένων στα Φροντιστήρια Ιδιωτικής Εκπαίδευσης, για τη «στάση των εκπαιδευτικών απέναντι στην όξυνση του φασισμού». Ενοχλούνται από το γεγονός ότι οι αγωνιστές εκπαιδευτικοί αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες καταδίκης και απομόνωσής τους από εκπαιδευτικούς και μαθητές. Ενοχλούνται από το ότι αναδεικνύονται εκπαιδευτικοί με δράση που επιμένουν να διδάσκουν την αλήθεια και δεν τους αγγίζουν οι ανώνυμες άνανδρες απειλές που εκτοξεύονται εναντίον τους διαδικτυακά, ούτε τα - εξίσου άνανδρα - «στριμώγματα» από φουσκωτούς. Ενοχλούνται γιατί οι αγωνιστές εκπαιδευτικοί αγωνιούν για το πώς οι νέοι θα βγουν από την εκπαίδευση με προσωπικότητες ολοκληρωμένες, με στέρεη γνώση για τη φύση και την κοινωνία, να έχουν επαφή με την ιστορική αλήθεια και τους αγώνες των λαών, που έδωσαν και στο παρελθόν μεγαλειώδη απάντηση στους ομοϊδεάτες των χρυσαυγιτών.
Δε σταματούν οι απαιτήσεις των υποψήφιων «επενδυτών» που θα αποκτήσουν τα πιο εμπορικά κρατικά αεροδρόμια που η συγκυβέρνηση ετοιμάζεται να παραχωρήσει με συμβάσεις μακροχρόνιας διάρκειας, τουλάχιστον 35 ετών. Οπως φαίνεται, οι μονοπωλιακοί όμιλοι δεν αρκούνται στην έγκριση προγραμμάτων χορήγησης ρευστότητας για εργασίες αναβάθμισης σε όσα αεροδρόμια βρίσκονται υψηλότερα στη λίστα των ιδιωτικοποιήσεων. Ηδη έχουν εγκριθεί κοινοτικά και κρατικά κονδύλια που ξεπερνούν τα 100 εκατ. ευρώ για έργα εκσυγχρονισμού στα αεροδρόμια Θεσσαλονίκης και Χανίων, εκτός των τραπεζικών δανείων και θα ακολουθήσουν κι άλλα.
Πλέον, διάφορα «στελέχη της αγοράς» με επώνυμη αρθρογραφία, αλλά και με διαρροές στον Τύπο, απαιτούν όχι απλά να τους παραχωρηθεί η διαχείριση των πιο προσοδοφόρων κρατικών αεροδρομίων, όχι μόνο να τους δοθεί και τσάμπα χρήμα για τον εκσυγχρονισμό τους, αλλά απαιτούν επιπλέον τα άλλα αεροδρόμια που δε θα πουληθούν να υποβαθμιστεί η λειτουργία τους, γιατί, όπως υποστηρίζουν, αν συνεχίσουν να λειτουργούν, τότε θα νοθεύεται «ο υγιής ανταγωνισμός». Αυτό που, προς το παρόν, ζητούν είναι να μειωθεί η επιβατική τους κίνηση και να λειτουργούν συμπληρωματικά προς τα δικά τους, εκτελώντας μόνο διασυνδεδεμένες πτήσεις σε κοντινούς τοπικούς προορισμούς. Και λέμε «προς το παρόν», γιατί η ανομολόγητη στόχευση της συγκυβέρνησης είναι η παύση της λειτουργίας κάποιων περιφερειακών αεροδρομίων, με δεδομένη και τη μελέτη που ανέθεσε το Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων σε εταιρεία συμβούλων, σύμφωνα με την οποία από το σύνολο των 39 κρατικών αεροδρομίων τα 22 πρέπει να κλείσουν ως μη εμπορικά.
Χαρακτηριστικά, και όπως διακηρύσσουν τα ίδια τα φασιστοειδή στην ιστοσελίδα τους, «η ομάδα "Δουλειά στους Ελληνες" της Τ.Ο. Εύβοιας - Βοιωτίας, στα πλαίσια των τακτικών ενημερωτικών επισκέψεών της σε επιχειρήσεις των νομών μας, επικέντρωσε αυτή την φορά σε ξενοδοχεία της κεντρικής Εύβοιας (...) Διαπιστώσαμε οι ίδιοι, από τις αναρτημένες καταστάσεις και τις συζητήσεις με το προσωπικό, ότι μεγάλος αριθμός ξενοδοχοϋπαλλήλων (οι 2 στους 3 σε πολλές περιπτώσεις) είναι από Πολωνία, Βουλγαρία και Ρουμανία, ενώ οι εργάτες (νόμιμα ή/και παράνομα απασχολούμενοι) είναι σχεδόν αποκλειστικά από Πακιστάν, Ινδία ή Αλβανία (...) Θεωρούμε ανήθικο και αντεθνικό, από πλευράς εργοδοτών, να προτιμούν αλλοδαπούς εργαζόμενους (...) Κάθε ξένος εργαζόμενος, ένας Ελληνας άνεργος».