Ε, αυτή η σταράτη και καθαρή πρόταση, είναι το «εμπόδιο» στις κινητοποιήσεις που ανακάλυψαν τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, και ξεσπούν σε λάσπη και συκοφαντίες κατά του ΠΑΜΕ. Αναμενόμενο, από τις δυνάμεις εκείνες, που όχι μόνο δε θέλουν να οργανώσουν πραγματικές απεργίες, με πραγματικούς απεργούς, αλλά τις θέλουν απεργίες στα χαρτιά, για ντεκόρ στις πολιτικές τους επιδιώξεις, «απεργίες» άκαπνες ντουφεκιές, που θα οδηγήσουν το κίνημα στην απογοήτευση, αφήνοντας στο απυρόβλητο τα αντεργατικά μέτρα, ρίχνοντας νερό στο μύλο της αντιλαϊκής πολιτικής.
Στήριγμα στην κυβέρνηση στην προσπάθειά της να πλήξει τις κινητοποιήσεις των εκπαιδευτικών και να στοχοποιήσει τους εργαζόμενους, έσπευσαν να δώσουν χτες οι νεοναζί της Χρυσής Αυγής. Βγάζοντας λάδι την πολιτική κυβέρνησης και ΕΕ, την αντεργατική τους επίθεση, την αντιεκπαιδευτική πολιτική τους που συνθλίβει το δικαίωμα στη μόρφωση για τα παιδιά του λαού, σε ανακοίνωσή τους τα φασιστοειδή, αφού πρώτα ψελλίζουν για το θεαθήναι το κατιτίς ενάντια στους κυβερνώντες, συμπληρώνουν: «Το ίδιο επικίνδυνοι είναι και οι επαγγελματίες συνδικαλιστές που δεν έχουν περάσει ούτε μία φορά στη ζωή τους από σχολική αίθουσα». Ο ορισμός της χυδαιότητας και της συκοφαντίας ενάντια σε ανθρώπους που αγωνίζονται για το ψωμί τους και την ποιότητα του σχολείου, απόλυτη στήριξη στην κυβέρνηση, στην πραγματικότητα ό,τι θα περίμενε κανείς από τους εν Ελλάδι νεοναζί.
Οταν η ΠΑΣΕΒΕ και τα σωματεία που συμφωνούν και παλεύουν με το αγωνιστικό της πλαίσιο τους καταγγέλλουν για τσιράκια των μονοπωλίων, της κυβέρνησης και της ΕΕ, παρεξηγούνται.
Ο λόγος για τους «κυβερνητικούς εκπροσώπους» της ΝΔ στο συνδικαλιστικό κίνημα. Αναφερόμαστε στον Κορκίδη της ΕΣΕΕ, στον Τζίβα των καθαριστηρίων και στον Λυμπερόπουλο των ταξί.
Ο πρόεδρος της ΕΣΕΕ, ενώ πρωτοστατεί στις μειώσεις μισθών των εργαζομένων, στη φοροληστεία, ταυτόχρονα καλούσε σε «συνδικαλιστική ησυχία» ενόψει της ΔΕΘ.
Ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Καθαριστηρίων είναι αποκαλυπτικός. Αφού βλέπει μείωση του κύκλου εργασίας μόνο 55% στα καθαριστήρια και μιλά για «προσαρμογή» του κλάδου στην κρίση, εντοπίζει το πρόβλημα του κλάδου στο παρεμπόριο από νόμιμες και παράνομες επιχειρήσεις! (εννοεί όσους δεν πληρώνουν τους φόρους). Τελικά βρήκε και τη λύση.
Να διαχωριστούν, λέει, οι αυτοαπασχολούμενοι από όσους απασχολούν προσωπικό. Οι αυτοαπασχολούμενοι, όπως λέει, δεν πληρούν ακριβώς την έννοια «επιχείρηση» σε σχέση με τη μεγάλη επιχείρηση που μπορεί να «διευρύνει την παραγωγή και την απασχόληση».
Ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Ταξί επίσης δεν βλέπει λόγο να κινητοποιηθούν οι ταξιτζήδες αφού αυτός και η πλειοψηφία του ΔΣ της Ομοσπονδίας βρίσκονται σε μόνιμη διαβούλευση με την κυβέρνηση και το υπουργείο Συγκοινωνιών που έχει επιτυχίες. Το ταξί παρέμεινε στα χέρια του ταξιτζή.
Είναι προφανές ότι από τέτοιους εκπροσώπους στα δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια όργανα του συνδικαλιστικού κινήματος οι αυτοαπασχολούμενοι δεν μπορούν να περιμένουν τίποτα.
Το μόνο που κάνουν οι εν λόγω κύριοι είναι με κατεύθυνση και σχέδιο να βάζουν πλάτη να περνάει η αντιλαϊκή πολιτική με «σιγή νεκροταφείου» για τη δικομματική κυβέρνηση.
Οι χιλιάδες έμποροι, αυτοαπασχολούμενοι, αυτοκινητιστές χρειάζεται να καταδικάσουν αυτού του είδους τους συνδικαλιστές, όχι μόνο να τους γυρίσουν την πλάτη αλλά να τους «παύσουν» στην κυριολεξία.
Να συμβάλουν με τη μαζική τους παρουσία στην ανασυγκρότηση του κινήματος. Το δυνάμωμα της ΠΑΣΕΒΕ είναι ο μοναδικός δρόμος προοπτικής και ελπίδας για τους αυτοαπασχολούμενους.
Κάπως έτσι, θα μπορούσε κανείς να συμπυκνώσει το πνεύμα της έρευνας που δημοσιεύτηκε στο ΒΗΜΑ της Κυριακής, σχετικά με τις προτιμήσεις των ψηφοφόρων για τις επερχόμενες τοπικές εκλογές και το προφίλ του «ιδανικού» υποψήφιου περιφερειάρχη και δημάρχου. Και βέβαια, είναι η πολλοστή φορά που μπροστά σε μια τέτοια εκλογική αναμέτρηση, επαναφέρει ο αστικός Τύπος - και δεν αναφερόμαστε μόνο στη συγκεκριμένη έρευνα - το ζήτημα των «ακομμάτιστων» και «άφθαρτων» υποψηφίων που «αυτούς θέλει ο κόσμος». Και αφού καλλιεργήσουν στη συνείδηση του λαού ότι αυτό είναι που έχει ανάγκη, αφού διαμορφώσουν τέτοια πραγματικότητα, τότε ως διά μαγείας πλασάρονται με συγκεκριμένο ονοματεπώνυμο οι «ανεξάρτητοι», «άφθαρτοι» και «ακομμάτιστοι» που βέβαια είναι πρόθυμοι να εφαρμόσουν πιστά την αντιλαϊκή πολιτική σε περιφέρειες και δήμους.