Για την εφημερίδα «Lifo» και για το χυδαίο αντικομμουνισμό της έχουμε γράψει πολλές φορές και από αυτήν εδώ τη στήλη. Στο τελευταίο τεύχος της, ρίχνει κροκοδείλια δάκρυα για την είσοδο της «Χρυσής Αυγής» στη Βουλή και στο πρωτοσέλιδό της γράφει για την «κρυφή γοητεία του ελληνικού φασισμού». Η φυλλάδα φροντίζει να δώσει το στίγμα της, εικονογραφώντας την πρώτη σελίδα της με δυο ανθρώπινες φιγούρες ανάμεσα σε ένα σφυροδρέπανο και έναν αγκυλωτό σταυρό, υπονοώντας ότι ο φασισμός και ο κομμουνισμός είναι ένα και το αυτό. Δεν εκπλήσσει η χυδαία αντικομμουνιστική προπαγάνδα μιας φυλλάδας που επιλέχτηκε από την αμερικάνικη πρεσβεία για να καλλωπίσει το προσωπείο των ΗΠΑ στην Ελλάδα, όπως είχε αποκαλύψει πρόσφατα το wikileaks. Οσοι έτυχε να πάρουν στα χέρια τους το συγκεκριμένο τεύχος, πρέπει να προβληματιστούν σοβαρά για τα «κανάλια» που ευνοούν και οδηγούν στην άνοδο της φασιστικής ακροδεξιάς στην Ελλάδα. Η ταύτιση του κομμουνισμού με το ναζισμό είναι επίσημη ιδεολογία της ΕΕ και αυτήν αναπαράγουν η «Lifo» και άλλα έντυπα, συνολικά τα αστικά ΜΜΕ. Θέλουν να κρύψουν ότι ο φασισμός είναι γέννημα - θρέμμα του αστικού συστήματος, αντίπαλος του λαού, άρα και του κομμουνισμού. Η ταύτιση του κομμουνισμού με το ναζισμό ανοίγει δρόμους για την αθώωση του δεύτερου και την άμβλυνση των λαϊκών συνειδήσεων στην οργανωμένη αντιπαράθεση με την ιδεολογία του φασισμού, πρώτα και κύρια ως απειλή για το εργατικό λαϊκό κίνημα. Τις καλύτερες υπηρεσίες της προσφέρει και η «Lifo» στη «Χρυσή Αυγή» (και στο σύστημα) και ας προσπαθεί να πείσει τους αναγνώστες της για το αντίθετο.
«Δεν υπάρχει περίπτωση με τον Σαμαρά στην εξουσία να υπάρχει μείωση περαιτέρω μισθών και συντάξεων. Μόνο ένας τρελός θα μπορούσε αυτή τη στιγμή να πάει να επιβαρύνει είτε περαιτέρω τους μισθούς και τις συντάξεις είτε περαιτέρω την φορολογία». Τα τερατώδη και συνειδητά ψέματα, όπως το παραπάνω που είπε χτες (στον «ΣΚΑΪ») ο βουλευτής της ΝΔ Α. Γεωργιάδης, δεν μπορούσαν βέβαια να λείπουν από την προεκλογική φαρέτρα των αστικών κομμάτων. Μπροστά στην επιδίωξη να γίνουν κυβέρνηση, δε διστάζουν σε τίποτα, ενώ δε γνωρίζουν κανένα όριο στον εμπαιγμό του λαού. Γνωρίζουν βέβαια άριστα ότι η περαιτέρω μείωση των μισθών και μάλιστα στα επίπεδα των γειτονικών χωρών είναι διακηρυγμένος στόχος της εγχώριας πλουτοκρατίας και των ξένων συμμάχων της στο όνομα της ενίσχυσης της ανταγωνιστικότητας των επιχειρηματικών ομίλων. Το ίδιο ισχύει και για τις συντάξεις, που τις ρίχνουν στα εξευτελιστικά επίπεδα του φιλοδωρήματος, ακριβώς για να «εξοικονομηθεί» χρήμα που θα εισρεύσει στα θησαυροφυλάκια των μονοπωλίων. Δεδομένη είναι επίσης η φοροληστεία δίχως τέλος των λαϊκών στρωμάτων, με άπειρους τρόπους που περιγράφονται στο μνημόνιο διαρκείας. Φυσικά και τα γνωρίζει πολύ καλά ο εν λόγω βουλευτής, αλλά ψεύδεται ξετσίπωτα, μπας και ρίξει στάχτη στα μάτια των ψηφοφόρων του κόμματός του. Τον ίδιο στόχο έχει η καλλιέργεια αυταπατών, με τις οποίες βομβαρδίζουν το λαό, όπως ότι «το μνημόνιο αυτό θα αλλάξει, το έχει καταλάβει και η Ευρώπη», όπως είπε αμέσως μετά ο ίδιος βουλευτής. Ο λαός πρέπει να κλείσει τα αυτιά του στις Σειρήνες του ψεύδους και των εκβιαστικών διλημμάτων, να γυρίσει αποφασιστικά την πλάτη στα αστικά κόμματα και να πάει κόντρα στο ρεύμα ενισχύοντας αποφασιστικά το ΚΚΕ.