Κατά 41,54% καλύφθηκε ο πανελλαδικός στόχος. Δεκαεφτά Νομαρχιακές Οργανώσεις με ποσοστό πάνω από 40%
Ακολουθούν η ΚΟ Εξωτερικού που έχει καλύψει το 45,00% του πλάνου της και η ΚΟ Κρήτης που έχει καλύψει το 44,87%. Η κατάταξη των υπόλοιπων Κομματικών Οργανώσεων έχει ως εξής: ΚΟ Κεντρικής Μακεδονίας 41,30%, ΚΟ Αττικής 41,20%, ΚΟ Πελοποννήσου 40,50%, ΚΟ Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης 32,10%, ΚΟ Βορειοδυτικής Ελλάδας 32,00%, ΚΟ Ανατολικής Στερεάς - Εύβοιας 31,49%, ΚΟ Θεσσαλίας 31,25% και ΚΟ Δυτικής Μακεδονίας 27,33%. Η ΚΝΕ έχει καλύψει το 51,52% του πλάνου της, ενώ η ΚΟΒ «Ριζοσπάστη» και η ΚΟΒ «902» το 33,89% και το 30,00%, αντίστοιχα.
Πρωτοπόρα Νομαρχιακή Οργάνωση παραμένει η ΝΕ Χίου, που έχει υπερκαλύψει το πλάνο της και βρίσκεται στο 112,50%. Οι Νομαρχιακές Οργανώσεις που έχουν ήδη καλύψει το πλάνο τους σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% είναι οι εξής: Βόρειες Κυκλάδες 80,00%, Κεφαλονιά 65,20%, Σάμος 59,00%, Ικαρία 55,16%, Αχαΐα 54,00%, Μαγνησία 53,54%, Ρόδος (Ν. Δωδεκάνησα) 52,65%, Λήμνος 48,90%, Νότιες Κυκλάδες 48,48%, Κως (Β. Δωδεκάνησα) 48,26%, Ηράκλειο 46,84%, ΝΕ Πόλης Χανίων 46,79%, ΝΕ Υπαίθρου Χανίων 44,46%, Φωκίδα 43,00%, Λασίθι 42,60% και Βόρεια/Κεντρική Εύβοια 40,00%.
Συμπληρωματικά στα παραπάνω, ο κατάλογος των δέκα πρώτων Νομαρχιακών Οργανώσεων της ΚΟ Αττικής του ΚΚΕ διαμορφώνεται ως εξής: ΑΕΙ - ΤΕΙ 55,20%, Κατασκευές 54,60%, Χρηματοπιστωτικό 47,04%, ΕΒΕ 40,69%, Νότιος Τομέας 40,64%, Βιομηχανία 40,52%, Βόρειος Τομέας 40,14%, Κεντρικός Τομέας 40,05%, Δυτικός Τομέας 39,80%, Τηλεπικοινωνίες 39,20%.Στην ΚΟ Κεντρικής Μακεδονίας του ΚΚΕ, οι οκτώ πρώτες Νομαρχιακές Οργανώσεις είναι οι εξής: Εμπόριο - Υπηρεσίες 54,37%, ΑΕΙ - ΤΕΙ 48,75%, Πέλλα 46,72%, Εκπαιδευτικοί 46,52%, Υγεία 43,95%, Βιομηχανία 41,67%, Βορειοδυτικός Τομέας 40,59% και Κεντρικοανατολικός Τομέας 39,39%.
Μπήκαν στις πόλεις των ανθρώπων οι οχτροί, οι ίδιοι κι απαράλλαχτοι οχτροί, που αυγάτισαν τα κέρδη τους πουλώντας παιδικές ιστορίες τύψεων με υπόβαθρο καλβινιστικής ηθικής (ο Σκρουτζ μόλις λίγο πριν πεθάνει πάμπλουτος πετάει λίγο φαΐ κι ένα νόμισμα στη φτωχολογιά...) και ξεκαθαρίζουν το τοπίο. Με αφόρητο κυνισμό, μόλις στη δεύτερη δεκαετία του 21ου αιώνα, απαιτούν «να ζουν οι λαοί με όσα και όπως μπορούν». Δηλαδή με τα περισσευάμενα από την καθημερινή, τη θεσμοθετημένη ληστεία του μόχθου και των ιδεών τους. Το κεφάλαιο ντύνει, στολίζει και νοικοκυρεύει τα παραμύθια του με λαμπρές και άρτια συσκευασμένες περιστασιακές ιδεολογικές φόρμες, χολιγουντιανές ταινίες, υπερπαραγωγές μιας εξοντωτικής εμμονής στα τραύματα κερδών της αστικής τάξης.
Είναι τα ίδια παιδιά όχι απλώς της διπλανής, αλλά της κάθε πόρτας του φερόμενου ως πολιτισμένου κόσμου, που μεγαλώνουν, ανδρώνονται κι εκπορνεύονται ακούγοντας πως ζουν μια δανεική ζωή, γεννήθηκαν με δανεικά από τ' αφεντικά, με δανεικά αναπνέουν και πορεύονται με στόχο να πεθάνουν σώζοντας την πατρίδα των μπαταχτσήδων και πληρώνοντας φόρο ύπαρξης στις τράπεζες, που αναγκάζονται να δανειστούν, οι δύσμοιρες, μισό τρισεκατομμύριο χριστουγεννιάτικα...
Απ' όλα τα παραμύθια που πούλησε ως σήμερα το σύστημα, απ' τη χάρτα των δικαιωμάτων του παιδιού ως τις εκπομπές για μικρούς ανήλικους σεφ ικανούς να γοητεύσουν τους ουρανίσκους των ενήλικων γκουρμέδων, το χειρότερο, το βρομερότερο, είναι το πολιτικό. Αυτό που θέλει την κυρίαρχη φιλανθρωπική ιδεολογία να ισχυρίζεται πως όλα τα κάνει, ληστείες, φόνους, πολέμους, δικτατορίες, επεμβάσεις σε ξένες χώρες, βιασμούς, πτωχεύσεις, δολοφονικούς ιούς στα ιδιωτικά εργαστήρια πολυεθνικών, για τα νιάτα. Για τα παιδιά. Για το μέλλον του κόσμου.
Στη χριστουγεννιάτικη λειτουργία, υπάρχει μια υπέροχη προσέγγιση της αθωότητας των νηπίων, μια εξαιρετική ποιητική της ενανθρώπισης που παραδίδεται για να τονίσει τη ζωή που διαφεύγει και σώζεται της σφαγής του Ηρώδη.
«Νηπίασε δι' εμέ ο Παλαιός των Ημερών». Εγινε παιδί για χάρη μου ο Παλαιός των Ημερών. Αθώος. Χρήζων προστασίας. Προσκυνημένος κι όχι προσκυνητής των μάγων. Ποιος μπορεί να την ξεστομίσει σήμερα απ' τους πρωταγωνιστές του παραμυθιού των δράκων άραγε... Καλές γιορτές με λυχναράκια αλληλεγγύης να σπάνε τα σκοτάδια των νέων ημερών.
Οι Επιτροπές Ανέργων Ανατολικών Συνοικιών, Καλλιθέας και του Σωματείου Εμποροϋπαλλήλων θα πουν τα Κάλαντα στην ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα στην έδρα της ΚΕ του Κόμματος στον Περισσό, σήμερα Σάββατο 24/12, στις 9.30 π.μ.
Ο «ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ» - λόγω των αργιών που μεσολαβούν - θα κυκλοφορήσει ξανά την Τετάρτη 28 Δεκέμβρη.