Η μάχη αυτή αναπτύσσεται πανελλαδικά από όλες τις οργανώσεις του ΚΚΕ, με σχέδιο και πρόγραμμα. Κι αυτό διακινώντας το κουπόνι της εξόρμησης και αξιοποιώντας και το «Ρ» στην επικοινωνία με όλους τους γνωστούς, τους φίλους και ψηφοφόρους του Κόμματος αλλά και γενικότερα, άλλους καλοπροαίρετους ανθρώπους που βλέπουν στο ΚΚΕ και στην προοπτική της ενίσχυσής του, το σταθερό και πρωτοπόρο υποστηρικτή των εργατικών - λαϊκών συμφερόντων.
Στις ανταποκρίσεις που φτάνουν απ' όλη τη χώρα προστέθηκε κι αυτή από τον Πειραιά, όπου καταγράφεται πως με ιδιαίτερο ενθουσιασμό δίνεται και στο λιμάνι η μάχη για την οικονομική εξόρμηση. Η βάσιμη αισιοδοξία των συντρόφων πατά και στο γεγονός ότι η Κομματική Οργάνωση Πειραιά, από την πρώτη κιόλας μέρα, κάλυψε το 28,36% του συνολικού πλάνου της. Και υπάρχει η αισιοδοξία πως στο επόμενο κλείσιμο θα υπερκαλύψει τα 40% του πλάνου. Από τις Αχτιδικές οργανώσεις πρώτη είναι η ΚΟ Ναυτεργατών με 46,96%. Ακολουθούν: η Α' Πειραιά με 33,56%, η Αχτίδα Κορυδαλλού με 32,69% η Αχτίδα Κοκκινιάς 31,58%. Ενώ η Εργατοϋπαλληλική με 17,38% και οι Δυτικές Συνοικίες με 16,36% εντείνουν τις προσπάθειές τους προκειμένου να καλύψουν και υπερκαλύψουν τα πλάνα τους καθώς έμειναν λίγο πίσω την πρώτη μέρα.
Χαρακτηριστική για την ένταση και την αποφασιστικότητα με την οποία δίνεται η μάχη σε κάθε οργάνωση και σε κάθε συνοικία, είναι η περίπτωση της ΚΟΒ Αϊ - Γιώργη της Αχτίδας Κοκκινιάς, η οποία από την πρώτη μέρα, όπως μας δήλωσε ο γραμματέας της ΚΟ Κοκκινιάς - Ρέντη Παν. Κατηφές, έπιασε το 47,5% του πλάνου της. Ετσι το πλάνο της αναπροσαρμόστηκε και αυξήθηκε κατά 20%. Ακολουθούν οι ΚΟΒ Χαλκηδόνας με 39% και της Αγίας Τριάδας με 31%. Ολα τα μέλη αλλά και οι φίλοι του Κόμματος, εξηγεί στο «Ρ» ο Παν. Κατηφές, έχουν χρεωθεί με μπλοκάκια και έχουν ανοιχτεί μαζικά σε όλο τον κόσμο ενώ προγραμματίζονται και εξορμήσεις σε εμπορικούς δρόμους. Στόχος είναι στο επόμενο κλείσιμο να έχει καλυφθεί το 40% του πλάνου και υπάρχει η πεποίθηση πως ο στόχος μας θα πραγματοποιηθεί.
Για όποιον πολίτη αρκείται στην ανύπαρκτη τηλεοπτική ειδησεογραφία για τη γειτονιά μας, τα δέντρα κρύβουν δάση στα Βαλκάνια. Και μέσα σ' αυτά τα δάση κυκλοφορούν, δρουν και βράζουν πάνοπλοι δράκοι, αντάμα με νονούς του δουλεμπορίου και του ναρκεμπορίου. Αυτοί είναι εν πολλοίς οι συνδαιτυμόνες των ...προστατών, αλλά εμείς εδώ θ' ασχοληθούμε μόνον με τον τάδε ή δείνα Αλβανό μικροκακοποιό ή τις δηλώσεις του ΛΑ.Ο.Σ. περί παντός επιστητού. Ευτυχώς, ο καπετάν Γιώτης είναι θαμμένος πολύ ψηλά στα βουνά της ιστορικής συνείδησης του τόπου, ώστε η καλή σπορά να πνίγει τα ζωηρά ζιζάνια, όταν θεριεύουν οι αγροί και τα χωράφια των αγωνιστών.
Αυτή η απύθμενη, συστηματικά καλλιεργημένη άγνοια των κινδύνων για όσα συμβαίνουν στην περιοχή μας, αλλά και στον κόσμο ολόκληρο, είναι που μ' εξοργίζει στα όριά μου. Λες κι ένα φίλτρο θηριωδών συμφερόντων κρατάει μακριά το λαό, αλυσοδεμένο στα βάσανα της επιβίωσης, αλλά στερημένο απ' όλες εκείνες τις εκλαϊκευμένες σημαντικές πληροφορίες, που θα του επέτρεπαν να κρίνει και ν' αποφασίζει ευκολότερα την αποτίναξη του ταξικού ζυγού.
Τα νέα, βελτιωμένα, καταστροφικά σχέδια των ΕυρωΝΑΤΟικών στα Βαλκάνια, που συνεπάγονται αλλαγές συνόρων και ίσως αίμα που θα ρέει άφθονο, πνίγονται πίσω από μοντέρνες ακτιβίστικες «πρωτοβουλίες» κι αφελείς μεγαλοστομίες. Ετσι υποταγμένοι οι πολίτες θα διδάσκονται να κοιτάνε την ...πάρτη τους, καταπίνοντας καραμέλες περί παγκοσμιοποίησης ως αναλγητικό.
Η ειδησεογραφία των καιρών αποτεφρώνει κάθε έννοια ουσιαστικής πληροφόρησης για τις θύελλες που έρχονται να προστεθούν σ' αυτές που οι εργαζόμενοι παλεύουν καθημερινά ν' αντεπεξέλθουν. Με τον «Ριζοσπάστη» φανάρι στο σκοτάδι της ελεγχόμενης ενημέρωσης, στα πεζοδρόμια γι' αυτά που επιτρέπουμε να συμβαίνουν για να μη συμβούν. Γιατί οι λαοί κινδυνεύουν από τεχνητή αμνησία...
Φίλοι και οπαδοί του ΚΚΕ από την Αδελαΐδα της Αυστραλίας προσφέρουν το ποσό των 3.000 δολαρίων Αυστραλίας για την οικονομική ενίσχυση του Κόμματος
Εμείς οι απόδημοι της Αυστραλίας εμπιστευόμαστε το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας - τους αγώνες του - την πολιτική του και στηρίζουμε την προσπάθειά του.
Αταλάντευτα αγωνιστική ήταν η στάση της ζωής τους και η προσφορά τους στον άνθρωπο και το λαό μας. Ποιητής της Ρωμιοσύνης και με παγκόσμια ακτινοβολία ο Γιάννης Ρίτσος, παιδίατρος, με μακρόχρονη, αφιλόκερδη, άοκνη μέρα - νύχτα, προσφορά στους λαϊκούς ανθρώπους της γενέτειράς της Σάμου, η συντρόφισσά του Φαλίτσα Γεωργιάδου - Ρίτσου. Μυριάκριβη η μνήμη και των δυο τους. Τη μνήμη τους, η Ερη Ρίτσου την τιμά και με έναν ακόμη τρόπο ταιριαστό με όσα ήταν και έπραξαν οι λατρευτοί της γονείς. Στο πλαίσιο της οικονομικής εξόρμησης του ΚΚΕ, τιμώντας τη μνήμη των γονιών της, προσφέρει, μαζί με την έφηβη κόρη της, Λητώ Ρίτσου - Πασχάλη, 300 ευρώ.