Associated Press |
Οπότε ας τους φρεσκάρουμε εν συντομία τη μνήμη για το αν έχουν και τι ευθύνες για τους ξεριζωμένους, με βάση και τις εθνικότητες των θυμάτων των πρόσφατων τραγωδιών.
Οι ελληνικές κυβερνήσεις από τότε έως σήμερα εμπλέκουν ενεργά την Ελλάδα στον πόλεμο: Συνυπογράφουν τις ΝΑΤΟικές αποφάσεις, μεταξύ αυτών και για την κάλυψη των τουρκικών επιχειρήσεων εντός της Τουρκίας. Διαθέτουν τις βάσεις ως κρίσιμο προγεφύρωμα για το χτύπημα της Συρίας, όπως π.χ. τα πυραυλικά χτυπήματα των ΗΠΑ το 2018, επί κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ, που έγιναν από αμερικανικά πλοία που απέπλευσαν από τη βάση της Σούδας. Συνυπογράφουν τις ευρωατλαντικές κυρώσεις που στρέφονται κατά του συριακού λαού. Αξίζει να θυμίσουμε πως μόλις τον περασμένο Φλεβάρη, μετά τους φονικούς σεισμούς που ισοπέδωσαν πόλεις της Τουρκίας και της Συρίας, η κυβέρνηση, ευθυγραμμιζόμενη με τις ευρωατλαντικές κυρώσεις, αρνούνταν να στείλει βοήθεια στους χιλιάδες ξεσπιτωμένους Σύρους, επειδή, κατά τον πρωθυπουργό, «δεν υπάρχει επίσημος συνομιλητής» στη Συρία.
Οι ελληνικές κυβερνήσεις από τότε ως σήμερα: Στήριξαν την ιμπεριαλιστική επέμβαση εμπράκτως, με τα ΝΑΤΟικά αεροσκάφη να απογειώνονται από τη Σούδα. Συμμετέχουν με πρωταγωνιστικούς ρόλους στις στρατιωτικές αποστολές της ΕΕ - με πρόσχημα το Προσφυγικό - όπως η «Irini», που σφίγγουν τη θηλιά στον λαό της Λιβύης για τα συμφέροντά τους. Συμμετέχουν στο ιμπεριαλιστικό παζάρι που «μοιράζει τα ιμάτια» του πλούτου της Λιβύης, διεκδικούν «κομμάτι από τη λεία» για τους εγχώριους επιχειρηματικούς ομίλους, όπως δείχνει και η προ μηνών «απόβαση» επιχειρηματιών με την ομπρέλα της ελληνικής κυβέρνησης στη χώρα.
Οι ελληνικές κυβερνήσεις όχι μόνο έχουν συνυπογράψει όλες τις σχετικές αποφάσεις της ΕΕ, αλλά μετέχουν, μετείχαν ή έχουν εκφράσει διαθεσιμότητα να μετάσχουν σε όλες τις επιχειρήσεις και αποστολές των Ευρωατλαντικών που προκαλούν συνεχείς αιματοχυσίες και κύματα προσφυγιάς, ακριβώς για τα συμφέροντα του κεφαλαίου. Ενδεικτικά: Στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων συμμετέχουν στις στρατιωτικές αποστολές της ΕΕ σε Μοζαμβίκη και Μάλι, ενώ τα προηγούμενα χρόνια η κυβέρνηση ήταν έτοιμη για την αποστολή και Ειδικών Δυνάμεων (αλεξιπτωτιστών) στο Μάλι. Η επέμβαση στην Κεντροαφρικανική Δημοκρατία καθοδηγούνταν από το στρατηγείο της ΕΕ που εδρεύει στη Λάρισα. Οι ελληνικές κυβερνήσεις συμμετέχουν ανελλιπώς στις ναυτικές αποστολές «Irini» και την αντίστοιχη του ΝΑΤΟ «Sea Guardian» στη Μεσόγειο, ενώ παλιότερα συμμετείχαν και στην «Atalanta» στα ανοιχτά της Σομαλίας. Παράλληλα, στις 7 Οκτώβρη 2021, η κυβέρνηση της ΝΔ ψήφισε τη Συμφωνία Ελλάδας - Γαλλίας που είχε προετοιμάσει ο ΣΥΡΙΖΑ, η οποία προβλέπει «συνδρομή» των γαλλικών δυνάμεων από τις ελληνικές για τις επεμβάσεις τους στην περιοχή.
Ολες οι ελληνικές κυβερνήσεις (ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΣΟΚ κ.ο.κ.), από το 2001 έως σήμερα, στήριξαν την εμπλοκή της χώρας μας και των ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων στο Αφγανιστάν. Μόνο το ΚΚΕ είχε απαιτήσει την επιστροφή στη χώρα των ελληνικών δυνάμεων από το Αφγανιστάν και κάθε άλλη ιμπεριαλιστική αποστολή στο εξωτερικό, αποκαλύπτοντας τα προσχήματα των ΗΠΑ, του ΝΑΤΟ, της ΕΕ, και τις διαχρονικές ευθύνες όλων των ελληνικών κυβερνήσεων.
Οι ελληνικές κυβερνήσεις όλων των τελευταίων χρόνων, ιδιαίτερα αυτές του ΣΥΡΙΖΑ και της ΝΔ, με όχημα τα «τριμερή σχήματα» με το Ισραήλ, επεκτείνουν συνεχώς τις σχέσεις με το κράτος - δολοφόνο του Παλαιστινιακού λαού, με τις σχέσεις να χαρακτηρίζονται «στρατηγικές», ενώ αρνούνται να υλοποιήσουν ακόμα και την απόφαση της ελληνικής Βουλής για την αναγνώριση παλαιστινιακού κράτους.
Οι οικονομικές και στρατιωτικές σχέσεις με την Αίγυπτο «αναβαθμίζονται» συνεχώς όλα τα τελευταία χρόνια, με τις κυβερνήσεις ΝΔ - ΣΥΡΙΖΑ - ΠΑΣΟΚ να υπογράφουν συμφωνίες στρατιωτικής συνεργασίας με ΝΑΤΟικό πατρόν, συμφωνίες όπως αυτές για την οριοθέτηση ΑΟΖ, αλλά και ενεργειακά σχέδια που βάζουν το φιτίλι και νέων συγκρούσεων που θα πληρώσουν οι λαοί της περιοχής. Ενώ στο περιθώριο, με διμερείς συμφωνίες, όπως αυτές που προβλέπει ο πρόσφατος νόμος της ΝΔ, στήνεται και ένα επίσημο σκλαβοπάζαρο για την «αξιοποίηση» μεταναστών σε αγροτικές και άλλες δουλειές στην Ελλάδα.
Και πώς αλλιώς, αφού την «ευρωπαϊκή πολιτική μετανάστευσης και ασύλου που ακολουθείται εδώ και χρόνια» και που, όπως είπε, πρέπει να αλλάξει, την έχει συνδιαμορφώσει και υλοποιήσει η κυβέρνησή του, υπογράφοντας ως κυβέρνηση την Κοινή Δήλωση ΕΕ - Τουρκίας, που θέριεψε τον εγκλωβισμό χιλιάδων μεταναστών και προσφύγων στα νησιά και έσπρωξε χιλιάδες ανθρώπους στα νύχια των δουλεμπόρων. Συμφωνία που σημειωτέον υλοποιήθηκε κατά γράμμα απ' τη ΝΔ.
Κατά τα λοιπά ο Αλ. Τσίπρας επανέλαβε τη θέση του κόμματός του που στο πλαίσιο του ανατολίτικου παζαριού στην ΕΕ διεκδικεί διαμοιρασμό του ...βάρους, όπως αντιλαμβάνονται τους ξεριζωμένους, ζητώντας «νέο σύμφωνο μετανάστευσης και ασύλου το οποίο θα μοιράζει την ευθύνη σε όλα τα κράτη - μέλη, όχι μόνο στις χώρες υποδοχής και θα έχει νόμιμες οδούς μετανάστευσης». «Νόμιμες οδούς» σαν αυτές που συνυπογράφει το κόμμα του με τα επίσημα σκλαβοπάζαρα για φτηνά εργατικά χέρια, και που περιέγραφε ο ίδιος πέρυσι τον Σεπτέμβρη από τη ΔΕΘ, λέγοντας για τους μετανάστες πως θα πρέπει να πάνε να δουλεύουν στα χωράφια και πως «δεν θα κάθονται για να τους δίνουμε επιδόματα».
Φυσικά, ο Αλ. Τσίπρας δεν βρήκε μισή κουβέντα να πει για τις αιτίες που γεννούν την προσφυγιά και τον ξεριζωμό, όπως οι ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις της ΕΕ, του ΝΑΤΟ και των ΗΠΑ στη Μέση Ανατολή και τη Βόρεια Αφρική. Και πώς να το κάνει άλλωστε όταν η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ «απογείωσε» την ελληνοαμερικανική συνεργασία, παραχωρώντας νέες βάσεις και υποδομές για τα δολοφονικά τους σχέδια στην περιοχή...