EUROBASKET U18
Στα προημιτελικά η Εθνική εφήβων
Πέμπτη 27 Ιούλη 2023

Στα προημιτελικά του Eurobasket U18 προκρίθηκε η Εθνική εφήβων μετά τη χτεσινή επικράτησή της επί της Φινλανδίας με 88-70.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα, επιβάλλοντας τον ρυθμό, φτάνοντας το σκορ στο 14-1 στα μισά της πρώτης περιόδου και καταγράφοντας double score (30 - 15) με τη συμπλήρωση του δεκάλεπτου. Στα μισά της δεύτερης περιόδου, η Φινλανδία ανέκαμψε μειώνοντας τη διαφορά, ωστόσο στην τρίτη περίοδο η Εθνική επιβλήθηκε εκ νέου, με τη διαφορά στο σκορ να ανεβαίνει στους 20 πόντους και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 88-70.

Ο Λευτέρης Λιοτόπουλος ήταν ο καλύτερος παίκτης της Ελλάδας με 22 πόντους, ενώ διψήφιους πόντους στην Εθνική έφεραν επίσης οι Αμπόσι (14 π., 3 ριμπ.), Σπρίντζιος (10 π., 5 ριμπ.) και Αβδάλας (12 π., 7 ριμπ., 3 ασ.).

Αντίπαλος της Ελλάδας στα προημιτελικά που διεξάγονται σήμερα στις 16.30, είναι η Γερμανία, η οποία νίκησε τη Σουηδία με 93-77.

Δεκάλεπτα: 30-15, 48-39, 69-49, 88-70

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αμπόσι 14, Μαραγκουδάκης 4, Παρασκευόπουλος 5, Σπρίντζιος 10, Βασιλαντωνάκης, Αβδάλας 12, Καλλιοντζής 2, Καμπερίδης 9, Κομνιανίδης 3, Λιοτόπουλος 22, Σαμοντούροβ 7.

Φινλανδία (Βιρτάνεν): Αμζίλ 3, Μλομφέλτ, Κουχαλάμπι 7, Μακόλ, Στεπάνοφ 7, Αμπέι 8, Φίλτνες 10, Χέινονεν 11, Σούτελα 24.

Προκρίθηκε στους «8» η Εθνική παίδων και αντιμετωπίζει τη Γαλλία (2023-08-10 00:00:00.0)
Δύο στα δύο για τον «Ριζοσπάστη» (2021-12-10 00:00:00.0)
Πανηγυρικά στην οκτάδα, με υψηλότερες βλέψεις (2017-09-12 00:00:00.0)
Βήμα πρόκρισης (2013-09-06 00:00:00.0)
Αφησε υποσχέσεις (2011-08-20 00:00:00.0)
Ζωντανός με... άγχος (2009-02-06 00:00:00.0)