Παρασκευή 10 Δεκέμβρη 2021
Σελίδα 21
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΤΑ ΜΜΕ
Δύο στα δύο για τον «Ριζοσπάστη»

Τις δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες έφτασε η ομάδα του «Ριζοσπάστη» στο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Εργαζομένων στα ΜΜΕ, επικρατώντας με 52-46 της ομάδας του «Over FM».

Σε αντίθεση με τον προηγούμενο αγώνα, όπου αρχικά βρέθηκε πίσω στο σκορ και χρειάστηκε να κάνει ανατροπή για να φτάσει στην επικράτηση, αυτήν τη φορά η ομάδα του «Ριζοσπάστη», σαφώς πιο έτοιμη, βρέθηκε από την αρχή σε ρόλο οδηγού. Στη δεύτερη περίοδο τα «σφυροδρέπανα» έπιασαν και διψήφιες διαφορές, ενώ το ημίχρονο τα βρήκε μπροστά με 8 πόντους. Με ορισμένα εύστοχα τρίποντα στην 3η περίοδο ο «Over FM» ψαλίδισε τη διαφορά, φτάνοντάς την μέχρι και στον ένα πόντο, ωστόσο και πάλι ο «Ριζοσπάστης» βρήκε λύσεις στην επίθεση, διατηρώντας το προβάδισμα και φτάνοντας στη δίκαιη νίκη. Τα στατιστικά ήταν μοιρασμένα στις περισσότερες κατηγορίες, ωστόσο καταλυτικό ρόλο έπαιξε η επικράτηση του «Ριζοσπάστη» στη μάχη των ριμπάουντ (46 - εκ των οποίων 15 επιθετικά - έναντι 34).

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 27-19, 35-32, 52-46.

Η σύνθεση του «Ριζοσπάστη» (Βουρδουμπάς): Ρεμπάπης 2, Μύρτου 6, Γκιόκας 12 (1 τρ.), Κώνστας 6 (1 τρ., 5 ασ.), Σταμούλης 16 (3 τρ., 16 ριμπ.), Χαμαλίδης 10, Τάτσης.

• Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της αγωνιστικής σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: BWM.gr - «Cosmote TV» 56-50, ANT1 - DPG 46-74, «Αθήνα 9,84» - SDNA 31-48. Ρεπό: «Star».