Το σχέδιο ασφάλειας παρουσίασαν χτες ο υπουργός Δημόσιας Τάξης, η πρόεδρος της ΟΕΟΑ «Αθήνα 2004» και η ηγεσία της ΕΛ.ΑΣ.
Motion Team |
Στη συνέντευξη, την οποία διοργάνωσε χτες η Ενωση Ανταποκριτών Ξένου Τύπου, τόσο ο υπουργός Δημόσιας Τάξης, όσο και η πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής Ολυμπιακών Αγώνων «Αθήνα 2004», Γ. Αγγελοπούλου, βρέθηκαν στην ανάγκη να δηλώσουν, πολλές φορές, πως η Ελλάδα είναι μια «ανοιχτή και δημοκρατική κοινωνία και βεβαίως ο χαρακτήρας αυτός σε καμιά περίπτωση δε θα ανατραπεί κατά τη διάρκεια των αγώνων, χωρίς εκπτώσεις στο ζήτημα της ασφάλειας». Η Γ. Αγγελοπούλου υπογράμμισε ότι «η ασφάλεια δε θα φαίνεται», ενώ «είναι αδόκιμο και επικίνδυνο να αναλυθεί με ποιους τρόπους θα γίνει αυτό».
Το τι εννοούν με τον όρο «ασφάλεια» φαίνεται από προσχέδιο νόμου που είχε σταλεί στην κυβέρνηση από την «Αθήνα 2004». Εργασιακή ειρήνη, απαγόρευση διαδηλώσεων και απεργιών, εκτεταμένοι αστυνομικοί έλεγχοι στις πόλεις όπου θα διεξαχθούν αγωνίσματα, περιορισμοί στην κυκλοφορία και κατάργηση κάθε ωραρίου λειτουργίας σε υπηρεσίες και καταστήματα είναι μερικά από αυτά που προβλέπονται.
Η πρόεδρος της «Αθήνα 2004» είπε ότι δεν είναι σε θέση να γνωρίζει αν όσα συμφωνηθούν θα επικυρωθούν και με νόμο, αλλά πρόσθεσε χαρακτηριστικά ότι «σε λίγο καιρό θα έχουμε αποτελέσματα που θα είναι εντυπωσιακά για τη συμφωνία που γίνεται, για τις συμφωνίες που έχουν γίνει με διάφορους φορείς, σε σχέση με τη δραστηριότητα στην πόλη την εποχή των αγώνων».
Στην ομιλία του ο αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ., αντιστράτηγος Φ. Νασιάκος, αναφέρθηκε στο δόγμα της «ολικής ασφάλειας». Το τελευταίο ανέλαβε να το εξειδικεύσει ο υποστράτηγος Β. Κωνσταντινίδης, διοικητής της Διεύθυνσης Ασφάλειας Ολυμπιακών Αγώνων. Το σχέδιο που περιέγραψε έδινε την εικόνα στρατοκρατούμενων αθλητικών εγκαταστάσεων με ελεγχόμενες ζώνες πλάτους 50-400 μέτρων και περιμέτρους 100-1.000 μέτρων. Σε αυτές θα υπάρχουν διπλές περιφράξεις, συστήματα με 1.026 κάμερες, αισθητήρες ανίχνευσης κίνησης, σκοπιές, παρατηρητήρια και περιπολίες. Ανάλογη εικόνα θα υπάρχει σε 213 ξενοδοχεία της Αττικής και των τεσσάρων ολυμπιακών πόλεων. Τα μέτρα θα έχουν χρονική ισχύ από 1η Ιούλη έως 4 Οκτώβρη 2004.
Ο Στρατός θα αναλάβει τη φύλαξη εγκαταστάσεων ηλεκτρικής ενέργειας, ύδρευσης, τηλεπικοινωνιών, πετρελαίου, φυσικού αερίου. Θα υπάρξει απαγόρευση πτήσεων σε συγκεκριμένες περιοχές. Στους δρόμους της Αττικής αναμένονται ενισχυμένα μέτρα αστυνόμευσης που θα ελέγχονται από 551 καινούριες κάμερες που θα συνδέονται με το θάλαμο επιχειρήσεων παρακολούθησης και ελέγχου της κυκλοφορίας. Η ΕΛ.ΑΣ. θα εφοδιαστεί με 4.205 συστήματα εντοπισμού οχημάτων.
Οσον αφορά τους πολίτες που θα κινούνται με τα οχήματά τους, θα έχουν να αντιμετωπίσουν τον ολυμπιακό δακτύλιο μήκους 36,5 χιλιομέτρων και δυο ολυμπιακά οδικά δίκτυα 550 χιλιομέτρων, περίπου. Στα μέτρα αυτά θα διατεθούν 41.000 άτομα, περίπου.