Γροθιά στην... πρόκριση
Πέμπτη 14 Αυγούστου 2008

Αξιόλογη επιτυχία αποτελεί η πρόκριση του Παυλίδη (στη φωτό με την κόκκινη στολή) στην οκτάδα της κατηγορίας του
Η πυγμαχία πρόσφερε χτες την καλύτερη διάκριση για την Ελλάδα, αφού ο Ηλίας Παυλίδης στην κατηγορία των 91κ κατάφερε να προκριθεί στην οκτάδα του ολυμπιακού τουρνουά. Παράλληλα, αισιόδοξα μηνύματα έρχονται και από τη θάλασσα και στην κατηγορία με σκάφη τύπου Yngling. Στην κωπηλασία ο Ανδρέας Χρήστου δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του μονού σκιφ, ενώ μεγαλύτερη απογοήτευση της χτεσινής ημέρας είναι ο αποκλεισμός του Ηλιάδη στο Τζούντο.

ΠΥΓΜΑΧΙΑ: Καθάρισε στο τέλος

Μετά από δυο σχεδόν αμφίρροπους γύρους κόντρα στον Μαυροβούνιο Μίλοραντ Γκάγιοβιτς (2-1 στα σημεία το σκορ υπέρ του Γκάγιοβιτς) ο Ηλίας Παυλίδης στον τρίτο γύρο αποφάσισε να δείξει τα... χέρια του και να αλλάξει τα μέχρι τότε δεδομένα. Κάνοντας την αντεπίθεσή του προηγήθηκε με 3-2 στα σημεία, ενώ στον τελευταίο γύρο η ανωτερότητα του Ελληνα πυγμάχου ήταν εμφανής με αποτέλεσμα να έρθει φυσιολογικά το 7-3 υπέρ του. Ετσι ο Παυλίδης σφράγισε το εισιτήριο για τους οκτώ όπου πλέον τα πράγματα σοβαρεύουν... Και αυτό γιατί την Κυριακή θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον Κουβανό Ντουάρτ Ακόστα που θεωρείται από τα φαβορί της κατηγορίας. Ο Κουβανός πυγμάχος εξασφάλισε άνετα την πρόκρισή του κόντρα στον Νιγηριανό Ντουροντόλα τον οποίο νίκησε με 11-0 στα σημεία.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ: Ρότα για μετάλλιο

Στο κυνήγι μεταλλίου στην κατηγορία Yngling βρίσκονται οι Σοφία Μπεκατώρου, Σοφία Παπαδοπούλου και Βιργινία Κραβαριώτη. Το ελληνικό πλήρωμα πήρε την 3η θέση στην 7η ιστιοδρομία κι έτσι ανέβηκε στην 4η θέση της γενικής κατάταξης με 39 β.π. H πρώτη οκτάδα, έχει ως εξής: 1. Μ. Βρετανία 17,0 β.π. 2. Ολλανδία 22,0 3. ΗΠΑ 33,0 4. ΕΛΛΑΔΑ 39,0 5. Ρωσία 40,0 6. Αυστραλία 41,0 7. Γερμανία 41,0 8. Κίνα 43,0. Στα σκάφη τύπου 470 το ελληνικό σκάφος των Κοσματόπουλου/Παπαδόπουλου πήρε την 5η θέση στην 5η και 6η ιστιοδρομία και ανέβηκαν στην 6η θέση της γενικής κατάταξης. Στην 9η θέση της 3ης ιστιοδρομίας των Laser τερμάτισε ο Βαγγέλης Χειμώνας. Στη 16η θέση της γενικής κατάταξης των Laser Radial με 46 βαθμούς ποινής βρίσκεται η Ευτυχία Μαντζαράκη, μετά τη 14η θέση που πήρε στην 3η ιστιοδρομία. Στην 20ή θέση της γενικής κατάταξης στην κατηγορία ΦΙΝΑ έπεσε ο Αιμίλιος Παπαθανασίου μετά τη νέα ακύρωσή του στην 7η ιστιοδρομία (δεύτερη συνολικά).

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ: Στο μικρό τελικό ο Χρήστου

Για πέντε κλάσματα του δευτερολέπτου έχασε την πρόκριση στον τελικό του μονού σκιφ ο Γιάννης Χρήστου, αφού στην ημιτελική σειρά που συμμετείχε τερμάτισε στην τέταρτη θέση χάνοντας την τρίτη (που δίνει και το εισιτήριο) στο φωτό φίνις από τον Νεοζηλανδό Μάχι Ντρισντέιλ. Πάντως ο χρόνος του Χρήστου (7.06.02) είναι ο καλύτερος δεύτερος από τους συμμετέχοντες στον μικρό τελικό.

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ: Συνεχίζονται οι διακρίσεις

Η επιτυχημένη παρουσία του ελληνικού κανόε καγιάκ στο Ολυμπιακό τουρνουά συνεχίστηκε, καθώς, μετά την 7η θέση του Χρήστου Τσακμάκη στον τελικό του C1, η Μαρία Φερεκίδη εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον ημιτελικό του Κ1, αφού με επίδοση 108,37 στην πρώτη προκριματική κούρσα και 113,60 στη δεύτερη, προκρίθηκε στον ημιτελικό με τη 12η καλύτερη επίδοση (221,97) από τις 15 κοπέλες που συμμετέχουν.

ΠΟΛΟ: Βυθίστηκαν οι ελπίδες

Βυθίστηκαν οι ελπίδες της εθνικής γυναικών προκειμένου να κάνει κάτι ανάλογο του 2004 στην Αθήνα (ασημένια Ολυμπιονίκης) αφού μετά τη νέα ήττα που υπέστη, αυτή τη φορά από την Ολλανδία με 9-6, ουσιαστικά αποκλείστηκε από την εξάδα. Πλέον τα κορίτσια του Κούλη Ιωσηφίδη, που την Παρασκευή ολοκληρώνουν κόντρα στην Ουγγαρία τις υποχρεώσεις για τον όμιλο, θα παίξουν για τις θέσεις 7-8.

ΤΖΟΥΝΤΟ: Υποστολή... ελπίδων

Ο αποκλεισμός με το καλημέρα της έναρξης των αγώνων του χρυσού Ολυμπιονίκη της Αθήνας και σημαιοφόρου της ελληνικής αποστολής στο Πεκίνο Ηλία Ηλιάδη, ήταν από τις μεγαλύτερες χτεσινές απογοητεύσεις. Ο Ελληνας αθλητής ηττήθηκε αρχικά από τον Ολλανδό Χουζίγκα με ippon (πτώση) 3'47'' μετά την έναρξη του αγώνα, ενώ αργότερα ο αποκλεισμός του Ολλανδού από τα ημιτελικά στέρησε το δικαίωμα συμμετοχής στα ρεπεσάζ για τον Ηλιάδη. Ο Ελληνας αθλητής από την πλευρά του κατηγόρησε τη διαιτησία του αγώνα για την ήττα του (τιμωρήθηκε με δυο παρατηρήσεις, ενώ υποστηρίζει ότι η προσπάθεια του Ολλανδού πριν το ippon ξεκίνησε εκτός αγωνιστικού χώρου).

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Ξεχώρισε ο Κοκκώδης

Την καλύτερη (συγκριτικά) εμφάνιση από τους Ελληνες κολυμβητές που έχουν αγωνιστεί ως τώρα στους Ολυμπιακούς του Πεκίνου πραγματοποίησε ο Γιάννης Κοκκώδης, στα 200μ. μεικτή ατομική που με χρόνο 2.02.22 ήταν τρίτος στην προκριματική σειρά και 23ος στο σύνολο. Αλλα αποτελέσματα Ελλήνων κολυμβητών: 100 ελεύθερο: Κωστή (37η θέση), 200 ύπτιο: Χασιώτης (36ος), 200μ πρόσθιο: Εξάρχου (38η).

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ: Πρεμιέρα με ήττα

Με ήττα ξεκίνησε η εθνική ανδρών αφού ηττήθηκε 3-0 από την Κίνα, στην πρώτη αναμέτρησή του για τον Α' όμιλο της διοργάνωσης.

Πορεία βάθρου από Κυρίδου - Μπούρμπου στην κωπηλασία (2021-07-29 00:00:00.0)
«Χάλκινος» ο Ηλιάδης (2013-09-03 00:00:00.0)
Επιτυχία από Τσακμάκη (2008-08-13 00:00:00.0)
Διακρίσεις... διά θαλάσσης (2008-08-12 00:00:00.0)
Νέες διακρίσεις (2005-06-30 00:00:00.0)
Πλώρη για... χρυσό (2004-08-19 00:00:00.0)