ΠΟΛΟ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
Σε ... ρότα εξάδας η Εθνική Ανδρών
Παρασκευή 18 Ιούλη 2014

Eurokinissi

Η νίκη επί της Ρωσίας βάζει την Εθνική Ανδρών σε ρότα για την εξάδα του Ευρωπαϊκού (φωτ. από τον αγώνα με το Μαυροβούνιο)
Πλώρη για την παρουσία της στην εξάδα του φετινού Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που διεξάγεται στη Βουδαπέστη, έχει βάλει η Εθνική Ανδρών μετά και τη χτεσινή σπουδαίας σημασίας νίκη επί της Ρωσίας με 12-6 σε παιχνίδι για την 3η αγωνιστική του Α' ομίλου. Με συνολικό απολογισμό μέχρι τώρα 2 νίκες (είχε προηγηθεί και η αντίστοιχη επί της Γεωργίας) και μια ήττα (από το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα), η Ελλάδα φιγουράρει πλέον εντός των τριών πρώτων θέσεων του ομίλου που δίνουν την πρόκριση. Σημειώνεται πως η πρώτη ομάδα του ομίλου προκρίνεται απευθείας στα ημιτελικά (όπως και η αντίστοιχη του άλλου ομίλου), ενώ η 2η και 3η οδηγούν στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Η Ελλάδα θα αγωνιστεί ξανά το Σάββατο κόντρα στη Ρουμανία στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Στο χτεσινό αγώνα οι Ελληνες διεθνείς πραγματοποίησαν την καλύτερη εμφάνισή τους μέχρι τώρα, εκμεταλλεύτηκαν σε μεγάλο βαθμό το πλεονέκτημα του παίκτη/παραπάνω (8/14), ενώ με καλή άμυνα, κυρίως στην τρίτη και τέταρτη περίοδο, δεν άφησαν τους Ρώσους να ελπίζουν. Η Ελλάδα ξεκίνησε καλά (3-1 α' οκτάλεπτο), ωστόσο οι Ρώσοι ανέβασαν την αντίστασή τους στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, μένοντας κοντά στο σκορ (3-3, 1-1) Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Σάκη Κεχαγιά ξαναθυμήθηκαν το ξεκίνημά τους και επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό τους απέναντι στους αντιπάλους τους, που φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις, κατάφεραν να τη μετατρέψουν σε παράσταση για ένα ρόλο, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ 5-1.

Για την Ελλάδα σκόραραν οι: Μυλωνάκης 2, Φουντούλης 1, Δελακάς 1, Μουρίκης 3, Κολόμβος 2, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 1. Τα γκολ για τη Ρωσία πέτυχαν: Σουσκόφ 1, Στέπανιουκ 4, Χόλοντ 1.

Με Ουγγαρία σήμερα οι γυναίκες

Κόντρα στην οικοδέσποινα των αγώνων Ουγγαρία αγωνίζεται σήμερα η Εθνική Γυναικών (18.30) για τη 2η αγωνιστική του ομίλου της στο αντίστοιχο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται παράλληλα στην ουγγρική πρωτεύουσα. Μετά την ιδιαίτερα αγχωτική νίκη στην πρεμιέρα επί της Μ. Βρετανίας (9-7), οι Ελληνίδες παίκτριες στοχεύουν σε μια καλύτερη εμφάνιση προκειμένου να πάρουν το δεύτερο θετικό αποτέλεσμα που θα τις φέρει στο β' γύρο.