BASKET LEAGUE - ΤΕΛΙΚΟΙ
Πρώτο βήμα για Ολυμπιακό
Τρίτη 30 Μάη 2017

Με πρωταγωνιστή τον Μιλουτίνοφ στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη επί του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό της Basket League
Προβάδισμα στη μάχη του τίτλου της Basket League πήρε ο Ολυμπιακός, που στον πρώτο τελικό επικράτησε του Παναθηναϊκού με 63-58 στο ΣΕΦ. Οι δυο ομάδες θα τα ξαναπούν την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ. Ο τίτλος του πρωταθλητή κρίνεται στις 3 νίκες, ενώ σε περίπτωση 5ου αγώνα το πλεονέκτημα έδρας έχει ο Ολυμπιακός, λόγω της πρωτιάς στην κανονική περίοδο.

Στο πρώτο «ραντεβού» τους για τους τελικούς, οι δύο «αιώνιοι» εμφανίστηκαν με διακυμάνσεις στην απόδοσή τους, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο μέρος και τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμούς στο διάστημα 25' - 35'. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο και καθοριστικό ξέσπασμα του Ολυμπιακού, όταν με ένα σερί 10-2 και πρωταγωνιστές τους Μιλουτίνοφ, Σπανούλη μετέτρεψε το εις βάρος του 56-53 στο τελικό σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι», αν και υστέρησαν στο γρήγορο παιχνίδι (0/12 αιφνιδιασμούς) και στα μακρινά σουτ (5/25 3ποντα), βρήκαν τις λύσεις κυρίως κάτω από τη ρακέτα και στον έλεγχο του ρυθμού. Από την άλλη οι «πράσινοι» αποδείχθηκαν καλύτεροι στο γρήγορο παιχνίδι και έβγαλαν αρκετούς αιφνιδιασμούς, έμειναν συνεχώς κοντά στο σκορ ενώ προηγήθηκαν με 56-53 στο τελευταίο δίλεπτο, με μπροστάρηδες τους Μπουρούση και Ρίβερς, ωστόσο στα τελευταία λεπτά στερήθηκαν βοήθειας από άλλα στελέχη τους (Καλάθης, Τζέιμς).

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 35-33, 48-51, 63-58.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαπέτρου 5 (1), Μιλουτίνοφ 12 (4 ριμπ.), Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 2, Σπανούλης 11, Γκριν 3 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Μπιρτς 5, Γιανγκ 4, Ουότερς 2, Αγραβάνης, Παπανικολάου 7 (1 τρίπ., 7 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρούσης 13, Σίνγκλετον 9, Καλάθης 4, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 6, Φώτσης 5 (1), Παππάς, Γκιστ 2, Γκάμπριελ 2.

Προβάδισμα ΑΕΚ στον μικρό τελικό

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης έκανε η ΑΕΚ, που επικράτησε του Αρη στο ΟΑΚΑ με 90-74, κάνοντας το 1-0 στις νίκες. Η «Ενωση», με επιθετικό πλουραλισμό (εξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) και κορυφαίο ξανά τον Μιλόσεβιτς (16π), δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα από τους αντιπάλους της, κυρίως μετά το 25λεπτο, όταν επέβαλε πλήρως το ρυθμό της. Από την άλλη ο Αρης είχε άσχημα ποσοστά στα μακρινά σουτ (4/19 τρίποντα), αποδυναμώθηκε στη «φροντ λάιν» μετά την αποβολή του Καββαδά (χτύπησε εκτός φάσης τον Μαυροειδή), ενώ τα πράγματα έγιναν χειρότερα όταν «φορτώθηκε» με φάουλ ο Ξανθόπουλος. Το επόμενο παιχνίδι των δύο ομάδων διεξάγεται αύριο Τετάρτη στη Θεσσαλονίκη.

Ζωντανός ο Ολυμπιακός και πάει ΟΑΚΑ (2018-06-15 00:00:00.0)
Το τρόπαιο στη Φενέρ, τα εύσημα στους «ερυθρόλευκους» (2017-05-23 00:00:00.0)