Μηχανισμός απόσπασης «δηλώσεων μετανοίας» από μέλη της ΚΝΕ λειτουργεί στα ΤΕΙ Λάρισας, όπου με πιέσεις και εκβιασμούς προσπαθούν να «πείσουν» κάποιους να υπογράψουν και σχετική Υπεύθυνη Δήλωση την οποία μάλιστα βεβαιώνει η αστυνομία!
ΣΕΛ. 3
Τα ταξικά σωματεία του κλάδου με τη στήριξη των δυνάμεων του ΠΑΜΕ σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη δίνουν τη μάχη για την επιτυχία της 24ωρης απεργίας τη Δευτέρα 7 του Φλεβάρη
Σε πανστρατιά ενάντια στην επίθεση κυβέρνησης-κεφαλαίου, που επιχειρούν την παραπέρα διεύρυνση του ωραρίου, εξελίσσεται ο αγώνας των εργαζομένων στο εμπόριο και στις υπηρεσίες, των μικρεμπόρων και αυτοαπασχολούμενων επαγγελματιών. Συντονίζουν τη δράση τους απέναντι στον κοινό αντίπαλο, την κυβέρνηση και τις πολυεθνικές, που με την απελευθέρωση του ωραρίου επιδιώκουν διπλό χτύπημα: Την παραπέρα ελαστικοποίηση των εργασιακών σχέσεων και εκμετάλλευση των εργαζομένων. Τον αφανισμό των μικρεμπόρων και άλλων αυτοαπασχολούμενων. Τα ταξικά σωματεία του κλάδου, με τη στήριξη των δυνάμεων του ΠΑΜΕ σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη, δίνουν τη μάχη για την επιτυχία της 24ωρης απεργίας τη Δευτέρα 7 του Φλεβάρη. Στην κατεύθυνση του κοινού αγώνα η Ομοσπονδία Βιοτεχνικών Σωματείων Αθήνας καλεί τα μέλη της τη μέρα της απεργίας να κλείσουν τα καταστήματά τους. Παράλληλα, σε διάφορες πόλεις της χώρας τα σωματεία των εργαζομένων και οι αυτοαπασχολούμενοι παίρνουν πρωτοβουλίες για το συντονισμό της δράσης τους.
Την αποφασιστικότητά τους να συνεχίσουν με κάθε τρόπο τον αγώνα και τις κινητοποιήσεις τους εκφράζουν οι μικρομεσαίοι αγρότες, που σε πολλές πόλεις παρέμειναν και χτες στα αγωνιστικά μπλόκα της ΠΑΣΥ. Τα οξυμένα προβλήματα επιβίωσης που αντιμετωπίζουν και οι επερχόμενες νέες ρυθμίσεις της Κοινής Αγροτικής Πολιτικής, που υιοθετούν και οι ντόπιες κυβερνήσεις -ανεξάρτητα αν πρόκειται για το ΠΑΣΟΚ ή τη ΝΔ - είναι το έδαφος πάνω στο οποίο θα καρπίσει η παραπέρα κλιμάκωση των αγροτικών κινητοποιήσεων. Πολύ περισσότερο που η κυβέρνηση, σε μια επίδειξη «πολιτικής πυγμής», αρνήθηκε, αυτή τη φορά, να δώσει λύσεις ακόμα και σε δευτερεύουσας σημασίας προβλήματα
Νέο κρούσμα αστυνομικής αυθαιρεσίας εκδηλώθηκε χτες από την «Ομάδα Πρόληψης και Καταστολής Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας», τη γνωστή ΟΠΚΕ, που προσπάθησε, στο κέντρο της Αθήνας, να τρομοκρατήσει μέλος του Γραφείου του ΚΣ της ΚΝΕ
Μηχανισμός απόσπασης «δηλώσεων μετανοίας» από μέλη της ΚΝΕ λειτουργεί στα ΤΕΙ Λάρισας, όπου με πιέσεις και εκβιασμούς προσπαθούν να «πείσουν» κάποιους να υπογράψουν και σχετική Υπεύθυνη Δήλωση την οποία μάλιστα βεβαιώνει η αστυνομία!
Αστυνομικοί του ΑΤ Σιάτιστας «σέρνουν» εργαζόμενη στο Τμήμα επειδή εκκρεμεί ένταλμα σύλληψης σε βάρος του παιδιού της για χρέη προς το ΤΕΒΕ. Ταυτόχρονα, απειλούν με κυρώσεις όσους δημοσιογράφους... τόλμησαν να δημοσιοποιήσουν σχετική ανακοίνωση - καταγγελία της ΚΟ Σιάτιστας του ΚΚΕ!